Maňa říkala

Dnešní datum: 05. 10. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Zuby, zuby, zuby...


  Vydáno dne 29. 05. 2016 (1717 přečtení)


  Jak nebýt postihnut syndromem vyhoření při povolání stomatologa? Nevím. Obávám se, že já už silně doutnám. Pokusím se sdělit proč. Zároveň to prosím berte jako opravdu naléhavou žádost k zamyšlení.
  Povolání stomatologa mě vcelku baví. Až na lidský faktor. Ale ten se týká většiny profesí, ovšem v různé intenzitě. Každopádně nás "zubařů" velmi. Pacient do naší ordinace přichází naplněn silně negativními emocemi, které schytáváme celý den. Zákonitě se pak hromadí v nás. Někteří to řeší alkoholem, někteří sportem, ale alkoholiků je mezi zubními lékaři spousta. Dále pak takových, kteří vydělávají co nejvíc peněz, aby mohli ujet před pacienty na druhý konec zeměkoule. Nebo jako moje maminka - též zubní lékařka, která raději nechodila moc mezi lidi, aby měla pokoj, anebo chodila mezi zubní lékaře. Na zubařských večírcích se totiž o zubech mluví jen vyjímečně.

  Jak asi mí dobří kamarádi tuší, tuto práci jsem si nevybrala, byla mi vybrána. Nicméně ji dělám, živí mě a nic jiného neumím. Bohužel. Jinak bych zaměstnání ihned změnila. Po práci si většina lidí řekne "padla", zavře za ní dveře (vyjma workoholiků), a pokouší se aspoň chvíli nespojovat s ní myšlenky. Můj den vypadá jinak:

  Ráno zasednu ke stroji, opravuju a vrtám zuby celý den, do toho zastávám práci psychiatra, manažera, obchodníka a uklizečky. Celý den mluvím o zubech, celý den na nic jiného nekoukám.

  Zavřu odpoledne ordinaci, nasadím sluneční brýle a čapku do čela a vyrazím do města. Do centra města to mám opravdu kousek, přesto se během deseti minut nevyhnu asi tak třikrát různým výkřikům typu: "Paní doktorko, já jsem Vás nepoznal, můžu se objednat na zuby?"

  Dále pak: "Jé, dlouho jsem Vás neviděl. Zrovna včera, když jsem lízal zmrzlinu, rozbolely mě zuby, myslím čtyřka vpravo nahoře. Nemůžete se mi na to podívat?" Atd. atd.

  Znechucená se vracím z nákupu, protože už se blíží večer, je potřeba, abych se postarala o rodinu, činím tak. Pak vyrazím za přáteli na pivo, a hádejte, co uslyším téměř pokaždé: "Evičko, můžeš se mi prosím kouknout na zuby, tady mi něco zavazí".. Anebo: "Hele, zubařko, moje zuby bys chtěla vidět, že? Ale já stejně k tobě nepůjdu, já to nepotřebuju" (Pak dotyčný s prosíkem volá mimo pracovní dobu, že je ho něco rozbolelo. Ale u piva jsou mi jeho zuby opravdu fuk...). Ještě jedna typická:" Prosím tě nebereš nové pacientky, tady kámoška by potřebovala zubaře". A ještě dotyčný přidá nějaký fakt vtipný vtip o zubařích- sadistech.

  Takže od piva odcházím opět s myšlenkami na cizí zuby, ale co si myslím já, nikoho nezajímá.

  A hádejte, co přijde doma? Jako bonus na závěr, v osm večer můj synáček, viklaje si mléčňákem začne kvičet: "Maminko, mě ty zuby opravdu bolí, udělej mi s nimi něco!" A já už to nevydržím, a začnu řvát vzteky.

  Tak, a teď si za slovo zuby, které jsem záměrně použila opakovaně, dosaďte název zadní části těla. Myslíte, že takto vypadá běžný den proktologa?

  Zkrátka a dobře, znovu opakuji, toto je moje povolání a nehodlám se o něm dokolečka bavit ve volném čase. S nikým. Ani s nejlepšími přáteli. Pokud se mnou něco chcete řešit, řešte tak prosím v pracovní době. Víte, mimo jiné, mé koníčky jsou sport, hudba , film a tak. Mám široký záběr, takže co se týče konverzace, nemusíme spolu trávit čas stále tím samým. Moje práce je práce a nikoliv koníček. Zamyslete se nad tím, kdo z Vás bere svou práci jako koníčka a potřebuje se o ní bavit pořád? A hlavně, s kolika s Vás někdo denně debatuje o Vaší práci, když chcete mít klid?

  Ano, každé povolání má svoje. Ale když jde uklízečka na pivo, pochybuju, že má někdo zájem bavit se s ní dokolečka o hadrech a smetácích. Ale zuby? Ty jsou věčné. To si myslí i mí osmdesátiletí pacienti...  ( Celý článek! | Autor: eva | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook