Velikonoční turnaj v pétanque 2004

Výborným nápadem nás všechny potěšil ZVL, když se rozhodnul uspořádat turnaj v pétanque. Stalo se tak na Velikonoční pondělí v překrásném prostředí sportovního areálu MOSM Divočáci Míkovice (Místní organizace spolku myslivosti Divočáci Míkovice).

Sraz byl ve 14:00 u Vaďurů. Dámské osazenstvo se rozplývalo nad Jáchymem, mužské spíše nad ryzlinkem, veltlínem a zasloužený obdiv získala hlavně ZVLakova nová hračka - mluvící otvírák pivních lahví. Parádní věcička!!! Po nafasování nezbytných zásob jsme se kolem hřbitova, ano, málokdo z favoritů by se nadál, že za několik hodin zde bude odpočívat v zapomnění!, brali vzhůru do kopečka na sportoviště.

Sluníčko nás příjemně hladilo jarními paprsky a svěží vítr cuchal slečnám vlasy. Pohodlně rozesazeni na lavičkách popíjejíce polešovská vína, jsme snad už málem zapomínali, proč jsme zde. Ale ZVL se projevil jako schopný organizátor. Jmenoval Hampejza vedoucím turnaje a hlavním rozhodčím JURY a šel se věnovat koštování přinesených vzorků. Tento se projevil jako schopný organizátor a s nezbytnou mírou zmatků a nepřesností věrně kopírující množství vypitého vína turnaj řídil dle svého nejlepšího svědomí.

Do turnaje se přihlásilo 9 dvojic, jež byly systémem rozlosování na náhodu osudem rozděleny do dvou skupin. Do vyřazovacího semifinále postupovali první dva ze skupin, zbytek hrál o konečné umístění. Pořadí ve skupinách bylo následující.

Skupina A

  Skóre Body
BB a Hampejz 21 : 7 3
Manželé Köovi 15 : 15 1
Mates a Michal 14 : 19 1
D+K 9 : 17 1

BB a Hampejz tipovali sami sebe na potenciální vítěze celého turnaje, neboť Hampejz trénoval celý týden a BB se vrátila ze Švédska ve výtečné formě. Roli favoritů zvládli na výbornou a tak bylo zajímavé sledovat soupeření o zbylé postupové místo. Zbylá trojice se prezentovala nevyrovnanými výkony a o konečném pořadí rozhodlo skóre. Překvapivě na druhé postupové místo dosáhli manželé Köovi, kteří už boj o finále dávno vzdali a turnaj předčasně opustili z důvodu získání potravy. Jaké bylo jejich překvapení, když se ve stavu Syas, Klára, a Ožas, pan Kö, vrátili zpět. Nelíčená radost pana Kö byla vyjádřena tradičním hýkáním, sliněním a tlemením. Zvláště pak výkon Matesův ve dvojici s Michalem byl velkým zklamáním, neboť na soustředění s Hampejzem se Mates jevil ve výborném světle. Ti, jež měli tu čest je potkat během tréninku v různých zařízeních, musí potvrdit. A velká chvíle dívčího páru slečen D+K měla teprve přijít.

Skupina B

  Skóre Body
Škrdlobildovci 26 : 13 3
Vaďuři 26 : 18 3
Pokludky 18 : 18 2
Joh.novci 14 : 19 2
Jarabárovci 14 : 28 0

Postupující ze skupiny B byli dlouho nejasní. Zpočátku se s rolí favoritů velmi dobře srovnali Joh.novci a suveréně smetli Vaďurovce i Jarabárovce. Jenže pak se zasekli, nezvládli závěr a zbývající dvě utkání prohráli. Jejich osud byl zpečetěn a něžnější a neabstinující polovička tohoto páru se mohla s klidem věnovat popíjení nejen s hlavním JURY Hampejzem. Leč ovínit a následně ovlivnit se jí nikoho nepodařilo a tak se stali prvními adepty krchova. Velkým překvapením byl statečný boj Pokludek o postup do semifinále. Po velmi nevydařeném vstupu, kdy prohrály co se dalo, zafinišovaly a výsledkem bylo pěkné třetí místo ve skupině. A tak se z postupu nakonec mohli radovat Vaďuři. Všechna čest, co ti všechno ten den zvládli. Kojením počínaje, lehkou dezorganizací a skandalizací průběhu turnaje a ZVLakovým popíjením za tři až po postup do finálových bojů. Vítězem skupiny B se stali nenápadně, leč o to efektivněji hrající, Škrdlobildovci. Zvláště se jim dařilo vždy, když se zbavili Hampejze, který kromě hraní, popíjení, organizace a soudcování zvládal i fandění. Zvláště Bildu jeho frenetické fandění natolik znervózňovalo, že jej musela z vlastních zápasů vyhnat. Nezdálo se, že by to Hampejze vyvedlo z klidu, alespoň našel možnost většího soustředění se na vlastní zápasy u skleničky vína. Přesto se zákulisím nesly jakési zvěsti, že pořadí na prvních dvou místech mělo být opačné.

Vyjádření JURY ke spekulacím o konečném pořadí ve skupině B

JURY připouští, že při sečítání skóre mohlo dojít k jistým pochybením. Vysvětluje si to tím, že na JURY byly během celého turnaje vyvíjeny soustavné a enormní tlaky v podobě neustálého nucení, nutkání?, ke konzumaci přineseného vína, čemuž se JURY ze všeobecně známých důvodů nemohla účinně bránit. JURY ale tímto důrazně popírá, že by k chybě došlo na základě ovlivnění, ovínění?, ze strany některé z budoucích semifinalistů. A JURY připomíná, že oba semifinalisté byli o chybě zpraveni a souhlasili s tím, že se to JURY již nechce opravovat. Se slovy: „Stejně o nic nejde!“ s podobou semifinálových dvojic souhlasili! To, že poté, co plejer ZVL zjistil, že za A) prohrává až běda a že za B) jde o 5 litrů vína, na stavu nic nemění. A tak se tímto JURY distancuje od nechutných provokací a obvinění páně ZVL a důrazně je odsuzuje. Následnou pozápasovou omluvu pana ZVL JURY přijímá a nemíní se údajnou zmanipulovaností výsledků již dále zabývat.

Michal Hampejz Hampala v.r.
řádně zvolený předseda a jediný člen turnajové komise rozhodčích JURY

Boje o konečné umístění

Tyto zápasy nepřinesly příliš překvapení. Spíše je provázelo rozčarování a zklamání z předchozích neúspěchů, ale mnozí si ještě pěkně spravili chuť. Což platí hlavně o dvojici slečen D+K, jež se přes vlastní rozpaky a počáteční nejistotu vyšvihla na krásné 5. místo! Joh.novci pokračovali v nevyrovnaných výkonech a konečné 6. místo musí být zklamáním. Pokludky překvapivě odmítly nastoupit k závěrečným bojům a kontumací zápasů nabídly 7. místo dvojici Mates - Michal. O Jarabárovcech snad jen toliko, že během přípravného utkání nad kýmsi zvítězili a zaznamenali alespoň jedno vítěztví, byť ne v turnaji. Tímto se jim JURY omlouvá, že nezaregistrovala onu dvojici nešťastníků, jež jim podlehla, ale s pokročilou hodinou, hladinou?, se to již opravdu nedalo stíhat.

Semifinále

manželé Koovi x Škrdlobildovci 7 : 4

K samotnému utkání se autor nemůže vyjádřit, neboť byl z jeho průběhu vyhnán Bildou. Dobře jí teď tak, nemůže tu popsat, jestli to projeli na celé čáře nebo statečně bojovali. Jisto jisté však je, že pan Kö avizoval jednoznačný průběh nadcházejícího finále a úlisným řehotem se pokoušel znervóznit budoucí soupeře.

BB a Hampejz x Vaďuři 7 : 4

Bez rozpaků můžeme toto utkání označit za nejkrásnější zápas celého turnaje. BB a Hampejz se velmi rychle ujali vedení 5:0 zdálo se, že dvojice Vaďurů dostane napráskáno s kanárem po třetí hře. V této části se perfektní hrou prezentovala hlavně BB a cenné body na konto dvojice získala hlavně ona. V této části se s protesty na údajné zmanipulování konečných výsledků ve skupinách vytasil ZVL, ale byl nezávislou JURY odmítnut. Nutno poznamenat, že JURY vydatně pomohla JaVa a za tento odvážný čin oponentury vlastnímu manželovi jí byla udělena cena FÉR PLEJ. Jestli ji za ni ZVL pochválil se nám nepodařilo zjistit. Po přerušení se Hampejzovi příliš nedařilo a zdálo se, že předzápasové soustředění s vínem jej přemotivovalo a dostihlo v nepravý okamžik, zvláště poté, kdy ve třetí hře zataktizoval a umístil „pišonka“ do prudšího kopce domnívajíce, že si pomůže. Nepomohl, Vaďuři chytili druhý dech a třetí, čtvrtou i pátou hru vyhráli. Skóre bylo 5 : 4 a diváci očekávali tuhý boj. Jenže Hampejz si vyžádal několik skleniček vína a rozhodnul se vzít osud zápasu do vlastních rukou. V šesté hře mu zbývaly poslední 2 koule a Vaďuři stáli na vítězství. Soustředil se a pak nečekaným technicky perfektně zvládnutým hodem zvaným „levý přeszazáďák“ umístil k překvapení všech kouli asi 10 cm od „pišonka“. Diváci úžasem ani nedýchali a čekali na jeho poslední hod. Hampejz užil pro změnu „pravý přeszazáďák“ a už už to vypadalo, že to nebyla dobrá volba. Byla! Koule se po pomalém a na milimetry přesném hodu zastavila 5 cm od „pišonka“ a propukl všeobecný jásot. BB a Hampejz postoupili právem, jak uznal i zklidněný ZVL, do finále.

Boj o 3. místo

Upřímně řečeno, jel jsem na euforii oslav a tak mě ani neštvalo, že mě Bilda z utkání zase vyhodila. Aspoň jsme mohli s BB slavit a koncentrovat se na finálový souboj. Samotné utkání bylo přerušeno kojením, ale JURY se nepodařil prokázat nějaký zlý úmysl ze strany malého Jáchyma, o němž Mates tvrdil, že tam není, a tak se zdá, že Jáchym bude povahou spíše po matce a žravostí po otci. Utkání se poté vpoklidu dohrálo, bohužel nevím kolik to dopadlo, vím jen, že Šrdlobildovci vyhráli.

Finále

Finále mělo vysokou úroveň a silně je prožívali samotní aktéři i diváci, jež se pokoušeli radit, hlasitě spekulovali o možných technikách hodu a povzbuzovali. Byl to boj férový a upoutal hlavně tím, že se hrálo na velmi náročných terénech v kopečku, kolem stromků a podobně. BB a Hampejz si však vítězství nenechali vzít a jednoznačně porazili manžele Köovy 7 : 2. Aspoň tak tvrdí BB, Hampejz si toho moc nepamatuje, funkcí i vína bylo moc.

Konečné pořadí

 

 1. BB a Hampejz
 2. manželé Köovi
 3. Škrdlobildovci
 4. Vaďuři
 5. D+K
 6. Joh.novci
 7. Mates – Michal
 8. Pokludky
 9. Jarabárovci

 

Po finále bylo slavnostní vyhlášení vítězů a předání ceny pro vítěze 5 litrů vína je v dobrých rukách a je jisté, že BB i Hampejz budou vědět, jak s ním naložit. Zároveň věříme, že se dalších turnajů zúčastní i nové tváře a třeba takový Janek se do budoucna jeví jako velká naděje. Závěrečného posezení v Míkovické hospodě se již účastnilo jen tvrdé jádro, ovšem únava byla značná a hodina pokročilá a tak se jelo dom. Nezbývá, než poděkovat za pěkný zážitek.

Fotodokumentace se nachází v Manině galerii

Galerie
Napsal uživatel Hampejz dne Út, 13.04.2004 - 21:08

Comments

Hampeizu,mam vás pozdravovat od Petry a vyřídit,že výhra se dostala opravdu do dobrych rukou.Předání prázdnýho kanistru se může odehrát na vámi určeném místě (samozřejmě po odevzdání výkupného v objemu dalších 5 litrů vína).Tož tak je to s tím naším šestým místem.Hihi.

Když tak nad tím přemýšlím, tak asi sme měli hrát opravdu s těma Keňovcama. Budeme to muset anulovat a udělat znova, jinak to bude nespravedlivé.

Přidat komentář

Prostý text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz