V Dělostřelecké ulici chcípl pes

Ďula, dnes už nebohá fenka Olgy a Háclava Havlových měla skutečně psí život. Prodělala mnohé ústrky a narozdíl od svého pánečka nepřežila rakovinu plic. Nyní, po čtyřech letech se konečně dočkala. Její mocná rivalka, boxerka Sugar už taky očurává patníky v psím nebi. A co na to oficiální zpráva?

Zemřela Sugar, boxeří dáma Dagmar Havlové

Ve středu, 4. ledna 2006 zemřela ve věku 14,5 roku fenka boxerky Dagmar Havlové, Sugar. Odešla obklopena svými nejbližšími doma, v Dělostřelecké ulici, v den 9. výročí sňatku manželů Havlových.

 

Sugar vždy nedomyslitelně patřila k Dagmar Havlové, již od jejího sňatku s presidentem Václavem Havlem. Jméno dostala podle filmové role holywoodské hvězdy, Marlin Monroe ve filmu Někdo to rád horké. Sama paní Havlová jí nicméně vždy říkala přátelsky Šušu. Pro celou rodinu i blízké přátele manželů Havlových je to velká a bolestivá ztráta člena rodiny.

Svým věkem se Sugar zařadila mezi nejstarší boxery nejen v České republice, ale podle odborníků také v celé Evropě. Boxeři se zpravidla dožívají průměrného věku 9 let, Sugar tak patřila mezi psí rekordmany.

Sugar byla zároveň čestnou dobrovolnou pracovnicí v Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZI 97, kam spolu se svou osmiletou dcerou Madlenkou (pojmenovanou po Madeleine Albright, která v době jejího narození právě pobývala v České republice) pravidelně doprovázely Dagmar Havlovou a staly se tak nedílnou součástí pracovního kolektivu.

I přes bolestivou ztrátu, Dagmar Havlová nemění svůj pracovní program a nadále beze změny zkouší v Divadle Na Vinohradech hlavní roli v divadelní hře I. Horowitze Chvíle pravdy.

 

Sugar a Ďula se nesnesly

Po smrti Olgy Havlové Ďula zůstávala s prezidentem dál na Pražském hradě. Když se oženil s Dagmar Veškrnovou, vyskytl se nečekaný problém. Dagmar na hrad přivedla svého psa - fenu boxera Sugar. Oba psi spolu zpočátku vycházeli dobře. "Jen po sobě trošku ňafaj," prohlásil prezident krátce po své druhé svatbě. Sugar ale v září 1997 vrhla štěňata a Ďula tehdy začala otevřeně žárlit. Protože Ďula a Sugar spolu tehdy přestaly vycházet a napadaly se, ujala se prezidentova psa jeho hospodyně Zdenka Lanková. Ďulu si přestěhovala k sobě domů, do paneláku na Jižním Městě. Fena si prý na změnu rychle zvykla, a protože s rodinou Lankových trávila dny často i na chatě, pohyb jí nechyběl a byla spokojená. "Měli jsme ji moc rádi a myslím, že s námi byla šťastná stejně jako s panem prezidentem," tvrdí Lanková. Mnohem hůř tehdy tuto změnu nesla veřejnost a Václav Havel si za to vysloužil nelibost mnoha lidí. Televize Nova tehdy zařadila obsáhlou reportáž o osudu Ďuly dokonce před zprávu o přísaze nového kabinetu. Povšimla si toho i agentura DPA a vyslala tuto informaci do světa. Ďulu tehdy agentura srovnávala s první kočkou Ameriky - Socks. Mimochodem, tu před časem od rodiny Clintonových adoptovala prezidentova sekretářka. Protože Havlova hospodyně brávala Ďulu občas s sebou i do práce, mohl se s ní prezident dál vídat na Pražském hradě. Ďula prý stejně jako každý jiný pes milovala pískací gumové hračky. "K loňským Vánocům dostala pískací páreček a gumovou jitrnici. Taky jí chutnaly oříšky. Dokonce se je naučila i sama louskat," vzpomíná Zdena Lanková.

 

Fotografie nebožky: 

Galerie
Napsal uživatel zvl dne Čt, 05.01.2006 - 14:04

Comments

Jeden psí život tedy zhasl. Žeh nebo jáma ukončí teď pohyby toho tvora. Je to určitě smutné, zejména pokud psa měli mnozí rádi. Mě jen napadá, kolik z jeho lejn, výkalů, hoven a trusu musel rozšlápnout nějaký jiný tvor dvounohý - já, ty nebo jiný člověk. Zde Praze žije 80 000 psů. Každý den znečišťují chodníky a někteří ještě v přesile útočí na sportovní bežce. Jejich majitelé (česky "páníčkové") jsou těchto podívaných vždy účastni. Pasivně. Vlastně změna - aktivně! Jsou totiž moc rádi, že jejich nejlepší přátelé tak hezky serou a mají zdravé útočné pudy, zuby a chutě. (To není nic proti tomu psovi z článku. Na toho skok či hovno si osobně nevzpomínám. Je ale milión jiných, na které zase jo. I autor článku dobře ví, o čem zde mluvím. A to je na tom všem to hrozné. Naopak Gastona - třeba - mám rád a je skvělý.)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz