Test nízkokalolických piv Staropramen Déčko a Gambrinus Dry

Jste zdatný milovník piva, jenž vypije osm škopků jako nic? Toužíte přesto po vysportované postavě, která uvede do tranzu všechny ženy světa i tu mou? Myslíte si, že pivo a pupek k sobě patří jako měsíc a příliv? Tedy čtěte dále, novinky na gastronomickém trhu nám pivařům vykřísly novou pomyslnou jiskřičku naděje.

 

Jdu takhle po Tescu a pečlivě studuji vývoj cen zlatavého moku s nadcházejícími Velikonoci (kupodivu se narozdíl od vajíček docela drží) a náhle co to nevidím... Hned dva nové druhy piva ve stejném regále. Oba už dle názvu něco napovídají a to něco je snížený obsah cukrů.

 

Inu, tohle není žádná novinka, Kokakola tohle zavedla už dávno, ale tu si nekupuji, protože je hnusná. Vzpomněl jsem ihned na všechny propocené trička v posilovně (zbytečně), popadl jsem láhev do ruky a začal dychtivě číst etiketu.

Heuréka! První lahváč v životě, na kterém si přečtu, v jakém množství obsahuje bílkoviny, cukry, tuky, vlákninu a hlavně KALORIE!!! Kousek vám přečtu.

Staropramen Déčko

Začnu Staropramenem. Má červenou etiketu a viděl jsem ho první.

Tuky, nenasycené kyseliny ani vlákninu neobsahuje (naštěstí), zato však cukry a sacharidy ano. No a ve 100 ml piva je 115 kJ (27 kcal chcete - li)

Čárkový kód na flašce je vtipně ve tvaru piva a etiketa působí trochu odpudivě. Trochu mě uklidňuje nápis "tradiční receptura"

 

Gambrinus Dry

Všechny hodnoty má se 100% přesností stejné jako kolega Staropramen, akorát má ve 100 ml piva 108,5 kJ (26,1 kcal). Jak tohoto efektu dosáhli je zřejmě výrobní tajemství, neboť jak říkám, ostatní hodnoty se neliší.

Nápis rovněž slibuje tradiční recepturu (dokonce plzeňskou) a i design etikety vypadá hodně tradičně, skoro stejně, jako normální Gambrinus 10°. Zapřísáhlé nedietáře tedy upozorňuji, aby si v sámošce pozorně přečetli, zda se na ní náhodou nenachází slovo DRY.

Chuťové srovnání

Logicky a nevyhnutelně muselo dojít na test v laboratorních podmínkách (to je metafora, sedím doma u PC a možná s tím pak ještě zalezu do vany). Jako ethanol, pardon ethalon, chuti klasické lahvové desítky jsem zvolil Staropramen světlý. Domnívám se totiž, že právě toto pivo se nevyznačuje vůbec ničím a hodí se právě (a pouze) jako odrazový materiál pro tyto účely. Předem upozorňuji, že nutriční hodnoty jsou neznámé, uvadějí zde jenom klasické klišé o vodě, ječném sladu, maltózovém sirupu a chmelových produktech.

Obsah alkoholu

Obsah alkoholu je vzácně vyrovnaný. Všechny 3 vzorky obsahují shodně 4,0% obj.

Chuťové aspekty

Malá vsuvka. Právě přišla JaVa, bez řečí upila ze všech lahví a prohlásila: Gambáč mi víc chutná. Nevím, jestli má smysl pokračovat ve vědeckém bádání. Nakonec jsem usoudil, že dyletanti nespíš kecají všem odborníkům světa do práce a že se s tím budu muset smířit.

Plnost chuti
Ve všech případech takřka nulová. Subjektivní vnímání pocitu z piva asi nabízí nejvíce Déčko.

Hořkost
Nevím, asi stejné.

Říz
Gambáč Dry. Jediný a téměr zanedbatelný rozdíl.

Sladkost
Klasický Staropramen světlý je skutečně o něco nasládlejší.

Verifikace měření

Se zavřeným zrakem jsem si nechal lahváče od manželky zpřeházet a provedl jsem ověřovací poznávací test.

Správně a jednoznačně jsem určil všechny vzorky. Bádání tedy považuji za platné. Manželka měla sice určité výhrady, že Staropramen světlý je v plastové lahvi a že jsem jej mohl identifikovat i podle hmatu, to ale není směrodatný aspekt, neboť jsem ho mohl klidně poznat i podle toho, že nebyl z ledničky. Jelikož jsem se ale sousředil výhradně na srovnávání chutí, jasně jsem odhalil ony cukry navíc.

Závěrečné hodnocení

Všechny tři vzorky jsou zhruba na stejné úrovni. Neškolený degustér by je klidně mohl prohlásit za identické. Malé rozdíly tu ovšem jsou a ty hrají do karet dnešnímu vítězi testu, jímž se stává Gambrinus Dry. Snížený obsah cukru v pivu překvapivě neznamená zhoršení chuti, jak jsme si zvykli u nealkoholických nápojů. V případě Staropramenu spíše naopak.

Kolik teda zhubnu?

Správná otázka na závěr. A odpověď je okouzlující: čím více piva v průměru vypijete, tím lépe půjdou kila dolů.

Ve všech příručkách o zdravém hubnutí se dočtete, že pro ideální úbytek hmotnosti bez jo-jo efektu je nutno snížit denní přísun potravy o 500 kcal. Rozdíl mezi klasickou a "light" desítkou je zhruba 50 kcal. Jasně nám vyplývá, že člověk, který doposud pil 10 piv denně a už nepřibíral, bude hubnout vyloženě učebnicově. To jest 0,5 kg za týden. Pokud ovšem dokáže vypít jenom 5 piv, musí se smířit se čtvrtkilovým týdenním úbytkem. I tak se za rok propije ke krásným 13 kg dolů.

Děkuji všem čtenářům za pozornost a těším se na shledanou v létě na koupáku v plavkách.

 

 

 

Napsal uživatel zvl dne Út, 06.03.2012 - 21:40

Comments

Zdeni, jsou skutečně obory, kde o Tvých znalostech a zkušenostech není pochyb... nicméně ve slově diletant si vyprošuji měkké i :-)

metoda hubnutí pomocí piva. Možná by mohla fungovat líp, než moje Kocovinová metoda, která je sice léty prověřená, ale poměrně bolestivá. Zkusím to.

My, kteří ho pamatujeme z jeho vegetariánských let, ho jistě poznáme. Tehdá byl tak tenký, že nešel ani moc vidět. Kdyby se neustále hýkavě nechechtal, třeba bysme o něm ani nevěděli že exituje.

Trosku si pokousim predstavit vysledek kombinace obou diet tak nejak se mi pan Ko prevraci dovnitr, jakoby takova chodici vibrujici spirala, pomerne nezretelna, tezko to popsat, ale vidim to jasne, byt to nejde prislis jasne videt, je to takovy chod

Myslím, že by nebylo od věci tuto tématiku podrobněji prezentovat a následně probrat v diskusi na konferenci...

Pan Vaďura opět práskl do opratí, vůz plný beček, sudů a bas s chlastem se zakymácel a koně zaržáli. Do dáli. Však jede a klape to moc hezky. Čte se to dobře. Dobré téma. Jenom špatná piva.

To je furt jen samé pivo a diety a jiné podobné nesmysly a přitom pan Vaďura nás z fotomontáže uhraňuje a hypnotizuje a je to moc silný moment, který poznamenává už doživotně. Kde jsou ty doby vzestupu TV Nova, kdy jakýsi šílenec poulil z obrazovky

Ču.rá.ci - někdo by měl tohle zaplatit - Sem si koupil celou basu na čarodejnice - a doma zjistím že je tam nápis DRY - howada

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz