Sumec v trojobalu

Přece jen mi ten Toník nedá spát. Když sem sa ráno vzbudíl po flašce vypitého Ferneta, mrknul sem na Maňu a zjistíl sem, že ten předchozí recept byl zase plný chlastu. Přináším Vám tedy cele rodinný a lihuprostý recept.

Ingredience:

  • Sumčí maso
  • mouka, vajíčka a strouhanka
  • sůl
  • Rama na smažení

 

 

Jak na to:

Je potřeba chytit Sumce. Všichni víte, kde Sumec žije. V našem revíru je to pěkná škodná. Už se o něm píše i na slovenském webu. Dovolím si citovat z www.sumec.sk:

 

"Sumec západný je najväcšia sladkovodná ryba žijúca u nás.

Charakteristika:

Jeho široké telo a pomerne velká papula sú charakteristickým znakom. Papulu sumca tvoria masívne celuste a sánka. Po celom obvode okraja papule sú v úzkom kruhu husto osadené krátke, ostré zúbky, pripomínajúce drobné ihlicky. Na podnebí celuste sa nachádza ešte jeden rad týchto zúbkov slúžiacich hlavne na posúvanie koristi do pažeráku. Z okraja sánky vyrastajú 4 krátke, nepohyblivé fúzy. Z okrajov celuste dva velmi dlhé fúzy, siahajúce až do 1/4 tela. Týmito fúzikmi dokáže sumec velmi dobre pohybovat. Sú v nich uložené hmatové bunky, pomáhajúce sumcovi pri hladaní potravy a pri orientácii. Za nimi sa nachádza pár malých ocí. Oci sumca prezrádzajú že ide o nocného dravca.

Za análným otvorom je velmi dlhá análna plutva, tiahnúca sa pozdlž až ku chvostovej plutve.

Sfarbenie sumca zodpovedá v akej lokalite sumec žije. Chrbát môže byt sivomodrý, hnedastý, tmavosivý až zelenohnedý. Nevylucuje sa ani cierna farba. Boky sú svetlejšie, casto pripomínajú štruktúru mramoru. Najsvetlejšia cast tela je brucho. Niektorý jedinci majú brucho sivé až biele. Sumec sa môže vyskytovat aj v albinotickej forme, no takéto prípady sú velmi ojedinelé a velmi vzácne."

Pokud se Vám podaří našeho Sumce chytit, máte vyhráno a postupujte následovně. Sumčí maso je opředeno nejednou pověrou. Jeho maso není cítit bahnem a zvláště u mladších a menších jedinců není ani příliš tučné. To se bohužel našeho Sumce netýká. Není nejmladší a tučný je dost. Mrtvého Sumce je potřeba stáhnout z kůže. Odřežeme hlavu a kůži ostrým nožem nařízneme od hlavy, která tam už ale není, čili od toho místa, kde byla, směrem k ocasu. Pak taháme za kůži, prostě jak když si sundáváte ponožku, tak ho stáhnete. Jde to, nesmíte se bát. Protože náš Sumec má velmi tučné maso, je potřeba ořezat přebytečný tuk. Ten pak můžete vyškvařit a dávat dětem. Chutnat jim to věru nebude, ale získají tím Sumčí vlastnosti. Tak se ale ptám, je o co stát?

Sumčí maso nakrájejte na kostky tvaru krychle o velikosti hrany 3 centimetry. Kostky nasolte a nechte chvilku odležet. Pak je obalte v mouce, pak v rozšlehaném vajcu no a pak ve strouhance. Na pánev nalejte Ramu na smažení a kousky Sumca osmažte. Podávejte bez přílohy, protože přes jednoduchost tohoto receptu, výsledek je překvapující!!! Může za to Sumčí maso. Zapíjejte sodovou vodou a dávajte bacha na děcka, ať sa tou dobrotou nezadáví.

Sumčí hlava je ceněná trofej a tak ji nechte vypreparovat a ukazujte návštěvám.

Napsal uživatel Hampejz dne Po, 25.08.2003 - 15:08

Comments

Tak toto přestává všechno! Vy si myslíte, že si ze mě budete neustále utahovat nebo co? Ale to já si líbit nenechám. Já teda ne!!

Esli je to teda "ten" Sumec, tak to teda vůbec neni lihuprostý recept.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz