Stručná pravidla fotbalu

Pod vlivem posledního veselého kousku páně Hampejze na stadionu během zápasu Synot vs. Dolní Žleb (nebo něco takového), jsem se rozhodl přiblížit všem Maňasům sport, kterému se tento chrabrý muž věnuje. Ano, je to skutečně sport poměrně všední jménem fotbal neboli kapaná, tedy sport, kterému se věnuje ledasjaká lopata od Břestku až po Rio de Janeiro, ale stejně mám dojem, že málokdo zná jeho pravidla opravdu dokonale. Proto jsem se rozhodl, že vám kapanou, neboli fusec, jak my znalci říkáme, alespoň v krátkosti přiblížím.

1. základy - úvod
Kapanou hrají vždy dva až tři teamy mužů nebo žen (možno i smíchaně). V každém teamu je jedenáct hráčů z nichž jeden je brankář a jeden Fin nebo Švéd. Zbylých devět může být jakékoliv národnosti a vyznání, ale doporučuje se, aby se před zápasem vzájemně představili.

2. základy – cíl hry
Hlavním cílem hry je dostat svůj míč do své branky. Zde je důležité upozornit na funkci brankáře, který by měl být nejlepším střelcem svého týmu. Každý tým má svůj míč, barevně odlišený od míče soupeře. Míč je potřeba posunovat po hřišti pomocí nohou a prsou. Přísně zakázáno je atakovat míč hlavou. Dotkne-li se hráč míče jinými než povolenými částmi těla, je pomazán vlašským salátem a všichni se mu smějí.

3. faul
Každý hráč musí využít každé příležitosti k atakování protihráče. Za kvalitní skolení svého soka získává hráč pro svůj team 1 až 10 bodů. Za 10 bodů pak team obdrží jeden gól. Vyhrát tedy může i team, který sice nedá žádný tzv. gól ze hry, ale vyniká v tzv. faulování. I faulovaný hráč však může získávat body za estetické podání svého pádu. Bodování je rovněž od 1 do 10. Nejvíce hodnocené jsou otočky ve vzduchu (až trojité) a let plavmo s prohnutými zády.

4. bodování
Hráči získávají body za tzv. góly (viz výše) – tedy tak, že dostanou svůj míč do své branky nebo za faulování a padání. Další možnost jak získat body, je přehrát malý míček přes síť tak, aby jej hráči soupeře nestačili odehrát zpět do pokutového území domácího týmu. Proto musí mít všichni hráči (kromě Finů, resp. Švédů!) u sebe po celou dobu hry odehrávací rakety. Spadne-li hráči odehrávací raketa na zem, musí odevzdat fant. Nejrůznějšími pošťuchy a náročnou strategií je tedy možné hráče soupeře ze hry tzv. vyfantovat.

5. průběh hry
Utkání je rozděleno na třetiny. Ve druhé třetině můžou hráči k oklamání soupeře použít i své magické máslo, které je ale z pochopitelných důvodů přísně zakázáno skrývat pod kabáty. Máslo rovněž nesmí být použito v kombinaci s chilli, které je ale jinak možné kombinovat jak s výpečky, tak s lemurem. Lemur sám o sobě je pak poměrně platnou kartou, kterou však může z talonu vytáhnout jen kapitán teamu (nesmí však být černoch – v tom případě by byl lemurem „potupen“ a celý zápas by předčasně skončil).

6. konec hry
Hra končí na konci poslední třetiny, která je ukončena ve chvíli, kdy je dosaženo remízy – tedy ve chvíli, kdy je bodový zisk obou týmů stejný.

Tak a to je v kostce vše. Věřím, že jsem tímto krátkým příspěvkem pravidla kapané všem náležitě přiblížil. Jsem přesvědčen, že se už Hampejzovi nedivíte, že je ochoten za každého počasí jít fandit svým chlapcům na nehostinné fotbalové stadiony. Takovému sportu je snadné propadnout ...!

Sportu zdar, Dula.

Napsal uživatel Dula dne Po, 31.10.2005 - 10:34

Comments

Mělo by se toho napsat moc a mnoho, začnu však jen otázkou na pány Vaďuru a Hampalu, a sice v tom smyslu, jak tedy a proč vlastně - ti pánové - sázejí vlastně na fotbalové výsledky? Anebo jinak: nejsou všichni sázkaři tak trochu pitomci, když sázejí za konečně logicky a vyčerpávajícně vysvětlených pravidel této masové hry na výsledek vždy tak zřejmý? - Mělo by se toho napsat ještě mnoho a moc a brzy tak i učiním. - Fotbal a násilí. - Fotbal a problémy blech a vší a slepic. - Ať žije stát Izrael!

Lipane, jestli máš jasno ve výsledcích, rád si s tebou trochu popovídám!

Není o čem povídat, jen si znova (a tentokrát pozorně) přečti článek "Stručná pravidla fotbalu". Tam je všecko. Jinak si s tebou popovídám vždycky velmi rád, obvzláště v tom takovém prostředí s pivem... Škoda že máme nepřejný čas.

No jasně, remíza, už mi to cvaklo. Jó a tento týden možu kdykoliv, tak se ozvi. Mám už skoro strach,m že se mi všichni vyhýbají co se pivapití týče.

Furt kdosi opakoval, ze fotbal nema logiku a enem ze zelena je trava (no, jak kdy, zacina obdobi na hrani v oranistich a siberii, toz uvidime) lec jak zrejmo, fotbal, neboli kapana, ma opravdu tisic podob a tvari. pivu u fotbalu zdar.

Ikdyž jsi mě Jarku nasral že jsi dal přednost nábytku před mnou pořádanou akcí, musím uznat že článek je povedený a navazuje na tradice našeho společného humoru, který jsme dovedli rozvádět ad absurdum. Díky

Díky Dráho, třeba se ještě k těm fórům zase vrátíme. Je nám sice už šedesát, ale ještě chvíli snad vydržíme. Za mou neúčast se omlouvám, nějak se to tehdy všechno nakupilo. Ten funus, zabijačka, igelity ...

Dovolím si ještě jeden komentář, tentokráte ve velmi solidním duchu, a sice o té okolnosti, kterou pravidla tradiční a mylná (tedy ta, kdy se hraje na soupeřovu branku a na vítězství) i ta skutečná (jak byla správně vysvětlena v tomto Dulově článku) úmyslně opomíjí, ač se jedná o okolnost zásadní, řekl bych esenciální. Hra v fotbal kurví totiž klouby kolenní, mrzačí, a to doslova. Nechť je tedy tato informace u patřičného vědomí hráčů, jakousi preambulí všech pravidel i ujištěním o tom, co jim po letech nadávání a honění se všemi směry jako jediné vlastně zůstane. Co je možná nakonec i přežije jako další zajímavý exemplář hrůzy v patřičných odděleních zmrzačení naložených v lihu lékařských fakult.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz