Skrým fó mý Ostráva!

Okurková sezóna vrcholí, píšů sa recenze na Kabáty. Toš sem zalovíl v paměti a podělím sa fčíl o jeden červnový kultůrní zážitek. Jak bývá u Slováckých metalistů dobrým zvykem ,gdyš sa poblíž neco děje, jedů to zkontrólovat. Toto platí aj o letošním koncertě Ironů v Ostravě, prvním !oupn ér" u nás. Hned v únoru, jak sa začaly prodávat lupeny, sem dva kůsky objednál a poslál sem pro ně do Zlína kolegu, kerý furt naplákal, že by sa chtěl na neaků takovů kapelu podívat aj ve svojem pokročilém věku, gdyš sem za komunistů nesměli.

Onen příznačný deň, 6.6. zme to v práci zabalili hned po obědě, oprášili kultovní trička a vydali se vlakem přes Přerov do Ostravy. Peróny přerovského nádraží zmodraly sepranýma džískama, vlaky od Brna měly klasicky sekeru, toš zme toho využili k návštěvě bufetu, ať nám zbytek cesty lepší uteče. Vlak do Ostravy byl tak přecpaný, že zme cestovali v uličce, toš ale s tým zme tak neak počítali. Z hlaváku, gde zme sa potkali s Pendolinem z Prahy zme sa vydali na Bazaly, našli příslušnů bránu a vydali se hledat svoje místa. Eště zme sa ale stačili potkat s kamošem, kerý ně tam dovézl moc pěknů vlajku, Eddieho jak trhá káble. Bohužel zme měli lupeny na tribunu hned vedle pódia s krásným výhledem na slúp osvětléní, ale malů lstí sem sa dostál až do kotla, gde sem sa protlačíl tak deset metrů k pódiu a mohlo se začat.

Předkapela gate Crasher byla ze skoro třicetitisícového davu lehce zaskočená, no mě by tam nebylo lepší. Zahráli ale docela dobře. Druhá předkapela v čele s mladů Harrisovů vypadala trochu jistějc, pravda asi sů na takový nával zvyklí. Nejspíš s tatů objela kus světa. Na tů cácorku by sa aj dalo dívat, alefšecko co hrála znělo stejně.

Ironi nastůpili neco před devátů, stejně jak tři roky zpátky ve Zlíně s Doctor, Doctor, původně od U.F.O. Představování jejicho cédéčka A Matter of Life and Death začali s Different World a zahráli z něho nekolik dalších věcí, na můj vkus až moc. Z eLPíčka The Number of the Beast, keré má letos čtvrt století a nebál bych sa ho označit za kultovní, zahráli The Number of the Beast, Run to the Hills a Hallowed by the Name. Zazněl i The Trooper z Pice of Mind, Fear of the Dark (při kerém sa ně stavěly chlupy na zádech, gdyš sem slyšél zpívat třicet tisíc hrdel) a Iron Maiden z jejich první desky. Škoda že nezahráli nic z desky Brave New World, třeba The Wicker Man by se určité líbil. O půl jedenácté to zabalili, bez přídavku. Asi zme byli moc potichu, gdyš Dickinson furt řvál "Skrým fó mý Ostráva!!!

Ironi udělali čest své pověsti kapely s velice dobrů scénů aj tím, že se na pódiu při The Number of the Beast objevil sám ďábel s kozlí hlavů, jindy tam pobíhal maskot Eddie ve vojenském mundůru a tečku tomu dala kulisa tanku, kerý sa po mohutném vrzání pásů a rachotu velikého dýzlu zjevil na pódiu. Otočil lauf, z kerého sa eště kůřilo do lidí, otevřel dekl a Eddie vylézl s dalekohledem, z kerého do teho davu svítily dva lasery. Ten lauf otočený do lidí způsobil pomály paniku v předních řadách, čekal sem neaký pořádný pyrotechnický efekt.

Podívaná to byla krásná, zvuk slušný, aj gdyš sem stál tak blízko pódia a s mojim metrem sendesát sem toho na pódiu zas tak moc neviděl. Naštěstí byla hned vedle obrazovka, toš ale hned na začátku jí odešel jeden pixel, tak metr čtvereční.

Po koncertě zme sa vydali do temných ostravských ulic a gdo by řekl, že zrovna Stodolní nás zajímala nejvíc, néni daleko od pravdy. Toš zme probrali zážitky jak z tribun aj z kotla, povykládali gdo je gde jinde viděl a slyšél, gde zahráli víc, gde bylo víc lidí a vydali zme sa na první ranní vlak. Zase to tam byl samý chlupatec s vytáhaným tričkem, zase byl vlak narvaný jak ty co pár let zpátky jezdily do Terezína.

Toš co dodat? Pro mě to byl veliký kulturní zážitek a to, že měli stejný playlist jak v celéj východní Evropě bych jim klidně odpustíl. Fronty na plzeňsků dvanáctku bych taky nekomentoval, jeli zme tam na Irona a né na pivo. A příště pojedu zas. A zas si kůpím lupen do kotla!

Galerie
Napsal uživatel chatra dne Út, 07.08.2007 - 10:18

Comments

Chatro, uz si treti clovek, o kterem sem sa po koncerte dozvedel, ze tam byl. A ja pred koncertem nesehnal nikoho, kdo by se mnu jel a samemu sa ne nechtelo... Skoda, preskoda.

Měls jet se mnou do Tasova na Besedu u bigbítu s (nejen) Waltari, to byla aspoň pecka!!! Asi taky napíšu nějakou koncertní recenti.

Já jsem taky horko těžko sháněl někoho, kdo pojede semnou a to jsem začal hned v únoru, jak jsem se dověděl o plánovaném koncertu.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz