Skřítci marmeládníci

Když jsem se zhruba před rokem od rozřechtaného pana Kö, na jeho svítící očiska dodneska nemožu zapomenout, na Kači během konzumace piv a nějakých kořalek dozvěděl, že budoucím manželům Anatosenapijemovým jako společný svatební dar zakoupíme stroj na výrobu domácích marmelád, stálo mě to pětikilo a bral jsem to jako skvělý nápad. Leč rok se s rokem sešel a pomalu měním názor.

Nevím, zda-li jste již zažili situaci, kdy soustředíce se na nějakou důležitou činnost typu milování se, čurání do třetího okénka mřížky kanálu zprava a druhé zhora či přepočítávání rohlíků před pokladnou s nevrlou pokladní, Vás z této bohulibé činnosti vytrhlo zvonění telefonu a na displeji Anatosenapijemovo jméno. Pokud to zvednete a z telefonu se ozve:

"Hehe," ten zvuk se nedá napodobit, ale pan Kö vám to za pivo rád předvede, "co děláš dneska večer?"

a vy odpovíte: "Mám volno, děje se něco?" či jinou tomu podobnou volovinu a po několika neidentifikovatelných zvucích, tuším, že jimi snad projevuje radost či co, vás požádá o asistenci při vaření marmelády, vězte, že jste pravděpodobně ztraceni.

Já tuto chybu udělal již několikrát, naposledy včera, a po té zkušenosti jsem pevně rozhodnut nebrat mu telefony, ba ani, teď už jeho manželce, JaVě Anatosenapijemové, protože jejím oblíbeným trikem je někam odjet a srdcervoucím hláskem poté telefonem žadonit o pomoc. Cituji: "Pro toho mojeho miláčka, chudinku, on by to sám nezvlád." Chápete, chudinku? při jeho 150 kilech? a nezvlád, jak rafinovaný dialekt! No, takže jdete pomoct a vrátíte se v totálně zbědovaném stavu, ráno nevíte kde ste a čí ste, hlava bolí, strašná žízeň a v žaludku jak po litrech horké marmelády.

Proto jsem se rozhodnul vás varovat a pokud už tu chybu uděláte a přijmete jeho nabídku a zároveň žádost o pomoc při výrobě marmelády, dejte si bacha na několik jeho rafinovaných triků, jejichž výčet, jistěže neúplný, protože během procesu obvykle po 6-7 hodinách nastupuje ztráta paměti, vám přináším.

Trik první
"Kolik mám dat do ledničky piv? Když jich tam dám málo, budeme mět žízeň a teplé sa to nedá pit, dám jich tam co nejvíc, ale mosíme to pak vypit, ono by to do rána zmrzlo!"
Pokud přistoupíte na tuto jeho oblíbenou hru, jste na 80% ztraceni!

Trik druhý
"Než začnem něco dělat, mosíme si dat panáka!" Dáte si sním panáka. "Ty vole, to je dobrota, ale je to moc ledové, necháme to tu chvílu oteplat, pak to bude lepší!" 
Pokud přistoupíte na tuto hru a teplotu láhve kontrolujete pravidelně, jste ztraceni na 110%.

Trik třetí
"Ty, tož sem ti minule vařil marmeládu z třešní, šak je to docela dobré, poď to ochutnat, už sem ju skoro celou sežral, toto je vzorek odložený do archívu a tu mám eště odložený pro kohosi litr, no, včera tu býl na návštěvě Tap, trochu ujídal, sakra, to už snád néni ani půl litra, co já jim enom dám, no, ale tobě eště na ochutnání zbylo, tu máš užičku, tož co na to říkáš, dobré, ne?"
Pokud si dáte jen jednu lžičku, jste ztraceni na 5%.

Trik čtvrtý 
"Chlapi, šak sa to pomalu učíme, ale cosi sem už navaříl, uděláme mini košt marmelád! Estli poznáte, z čeho sou navařené."
Pokud opravdu poctivě sežerete i tu marmeládu ze šípků, jste ztraceni na 40%.

Trik pátý
"To sa mosí chutnat, nejlépe, když je ta marmeláda hustá tak na 55%, tomu sa říká královská marmeláda a ti strécové to poznají jak sa kolem toho dělají ty bublinky."
Samozřejmě, že to hledání královské marmelády provádíte zhruba od hustoty 40% do hustoty marmelády 60%. Pravděpodobnost zatracení je 45%.

Trik šestý
"Tož ty si aspoň pomocník, né jak ti jiní, co sem dondů a eném sedí, poď, na to se napijem!"
Pravděpodobnost zatracení 15%.

Trik sedmý
Vyprávění o legendárním vařiči marmelád, jeho strýcovi, prokládané obdivnými přípitky, popř. koštem jeho marmelád.
Pravděpodobnost, že vás zničí právě toto je 30%.

Trik osmý
Tento trik spočívá v tom, že kombinuje všechny triky dohromady. Pokud jste zavčasu neutekli, pak pravděpodobnost je naprosto nahovno počítat, neboť jste již ztraceni.

Protože si již připadám jako veterán a po včerejší meruňkové marmeládě se mně brká ještě teď, přidám závěrem několik rad.

 

  1. Nepřijímejte vůbec jeho nabídku!
  2. Pokud už tak z bláhovosti či pitomosti učiníte, vezměte sebou děti a až půjde do tuhého, vymluvte se, že už musíte jít dom, že dítě musí, cokoliv, na důkaz tam teatrálně mávejte posranou plenkou a pokuste se jí přiložit pod hrnec s marmeládou.
  3. Poproste někoho, ať pro vás v určenou hodinu přijede a za každou cenu vás z tama odtáhne dom dle domluvy.
  4. Jeďte tam autem, ale to moc nefunguje, pokud nejste zásadoví.

 

Víc těch rad nevím a protože vaření marmelády je záležitost silně návyková, děsím se chvíle kdy na mobilu zabliká - Anatosenapijemák!

Napsal uživatel Hampejz dne Po, 22.09.2003 - 14:58

Comments

No podle toho clanku to vypada,ze Anatosenapijemaci tech marmelad sni fakt moc,jeste ze jste jim tu varnu poridili,vzdyt by jinak stradali hlady. btw Hampeizi,kterou z tech trech cinnosti co tam popisujes jsi vykonaval,kdyz jsi byl povolan?bb je pryc,rohliky moc nekupujes,tipuju to na dvojku :-)

Jak to teď vlastně vypadá s výrobou marmelád, když se v Míkovicách rekonstruuje? Potřeboval bych za pár týdnů vypálit, teda co to to žvaním, navařit, pár litrů, vlastně kilo, z jablek.

Jestlipak víte, mládeži, jak je u nás právně upravena výroba marmelád a jiných omamných sladkostí? A jak se to daní? Proto doufám, že aktivity podobného druhu se nebudou odehrávat ani na zahradě pana Kö.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.