Mpebův jev - zpráva z experimentálního měření

Dne 14. ledna 2006 byl proveden experiment, jenž měl za úkol rozřešit, zda dříve zmrzne teplá či studená voda a tím sjednotit pomyslné dva tábory vědců. Ti byli natolik pohlceni tímto projevem, že neváhali vsadit si nemalou část svého jmění.

Vědecké složení:

Zastánci teplé vody:

 • Akademik ZVL, DrSC
 • Prof Hampejz, CsC
 • Arch. Ing ps /nepřítomen/

Zastánci studené vody:

 • Doc Ing Lipanov,CsC
 • Mr. Dula, DrSC
 • Prof Kö, DrSC
 • Babinský, drogista

Přihlížející:

 • JaVa, škm, škmová, lipanová, srátora, blonďák, malůšek, malůšová

 

Průběh měření

ZVL s Hampejzem se rozhodli zkoumat vlastnosti ledu již den předem, když se spolu účastnili hokejového extraligového zápasu Zlín – Znojmo. Nutno zde uvésti, že fandili dobře a Zlín dotáhli k vítězství v prodloužení. Dále probíhala masáž mozkových závitů u šachu a chlazené slivovice následovaná sestavováním nového supervýkonného výpočetního centra.

Ráno se přemístili do Míkovic, když po cestě nakoupili suroviny, z nichž Hampejz připravil výtečnou krmi pro celou seanci. Dovolil bych si podotknout, že je trochu škoda, že se dal na cestu vědy, neboť jako kuchař by se jistě uživil lépe.

Vodu jsme nalili do dvou plastových kanystrů, jaké lze pořídit v Polešovicích u Vaďury, když jsme jim předtím uřízli hrdlo. Voda teplá měla 65°C a studená 8°C. Nádoby jsme vynesli na dvorek a čekali jsme. Jelikož vědec potřebuje neustále něco hodnotit, probírala se zatím kvalita slivovice, whisky, borovičky, piva a především nadívaného ZVLova penisu, který Hampejz tak kvalitně upekl.

Mpebův jev se sice nedostavil, výrazně se však projevil účinek alkoholu na živém organismu.

 

Ethanolův jev - zpráva z experimentálního měření

Hampejz se opil jako první. Neustále se dožadoval, aby byl poražen v šachu, což se mu i obstojně dařilo. Chlastaly i těhotné a kojící paničky, přestože v omezené míře. Sátora to klopil jako bezedná studna, načež spořádal kilo kvašeného zelí. Vypila se slivovica, vypil se Johny Wolker. ZVL vyštrachal utajenou borovičku s horcom, ta byla rychlá. Vypila se basa piv a dopila se každá lahev.

 

Hampejz dostal splín z předchozího sázkařského neúspěchu a neustále si něco vyčítal. Pak se ovšem rozhodl, že vše napraví. Připojil se na Expekt a začal za hlasité ZVLovy nelibosti kombinovat a odesílat. Jako příklad bych uvedl toto: Hampejz objevil rubriku Olympiáda. Trochu se zavrtěl na židli a vsadil absolutního vítěze Rusko. Pak mu duch vlastenectví vynadal a vsadil si na Česko. Když po vyslechnutí našeptávače Kö sázel na Kazachstán, ZVL vytrhl kabel ze zdi.

Babinskému byl představen Internet, zvláště pak server Maňa Říkala. Chvíli na to koukal, načež nalistoval erotickou seznamku, kde setrval až do svého odjezdu.

Dula se vytratil bez udání důvodů, patrně z pudových pohnutek.

Mařík ztratil flešku.

Pilo se.

Nejdříve odjeli Lipani. Pak Babinský se Sátorou a nakonec Maříci s Köem. Zůstali jsme s Hampejzem, který spravedlivě tuhnul, ospravedlňujíce se, že je rodinný typ.

Hodlal jsem tedy před spaním dopít předposlení pivo z basy, když se ozvala SMSka s žádostí o audienci. Byli to Malůšci. Přivezli spícího Blonďáka a posadili ho vedle Hampejza. Večírek opět ožil, přestože pití bylo už jen malinko. Malůšek kreslil centrofixem srdíčka Hampejzovy na paty a Evinka klábosila s Janynkou.

Když se nedostatek pitiva stával nesnesitelným, rozhodli jsme se, že si pořídíme v Tescu další a u té příležitosti si Malůšek zakoupí zlevněné manžestráky. To už byly tak 2 hodiny v noci, když zelenkavá stodvacítka zaparkovala na parkovišti před hypermarketem. Blonďák odkráčel domů a my za nákupem.

Malůšek vyzkoušel asi troje kalhoty, ale žádné mu dobře nesedly. Obléknul si tedy svoje původní a odebrali jsme se raději do oddělení lihovin. Marek spatřil fernet a samou radostí jej otevřel a napil se. Napil jsem se taky a hodili jsme jej do vozíku. Následoval nekonečný výběr té nejsprávnější basy piv a konečně pokladna. Koho jsme potkali, tomu Malůšek nezapomněl sdělit, že takový noční klub Hradiště už dlouho potřebovalo a že je to tady lepší než na Míru.

Osudnou chybu udělal jistý pan uklizeč, který nechal bez dozoru zaparkováno své autíčko, co nechává stopu jako slimák. Malůšek okamžitě sednul za volant a vykroužil několik bravurních osmiček. Pán zděšeně přiběhl a nestačil ani odmítnout ferneta, natož nadávat.

Zajímavá atrakce také byly a jsou houpačky. A co teprve takové, které se houpou samy! Střídali jsme se o sedadlo i o láhev a čas příjemně plynul. Teprve až se zbytek fernetu rozlil po zemi, usoudili jsme, že není dobré JaVu nechávat tak dlouho samotnou.

Co bylo dál už jenom tuším. Každopádně mám doma plnou basu piv, takže se mi to asi nezdálo.

 

Verifikace experimentálního měření z předchozího dne

Odpoledne v neděli zavolal Mr. Dula, DrSC a nabídl se, že nám připraví večeři. To nás hodně překvapilo a zároveň potěšilo. Ochotně jsme souhlasili a jali se umývat nádobí. Když jsme byli tak v polovině, zvonil už Dula u dveří a v očích mu blýskalo. Byl si jist, že uvaří dobrotu.

 

Uvařil nekonečně dobré kuře na řecký způsob, brambory se skořicí a jablka s marmeládou. Je mi to trapné srovnávat, ale musím …. Bylo to ještě lepší než ta Hampejzova rolka.

Vzhledem k tomu, že jsem uznal prohru ohledně té zatracené vody, byl ochoten experiment opakovat za jiných podmínek. Předně jsme zůstali střízliví, pak jsme nenechali tu horkou propadnout se do sněhu a nádoby jsme naplnili tři – pro přesnější výsledky. V jedné byla studená, v druhé teplá a ve třetí vařící.

Zmrzly v tomto pořadí: Studená, teplá, vařící.

 

Závěr

Odvezl jsem tedy Dulu domů a od té doby považuju Mpebův jev za vyřešený.

Galerie
Napsal uživatel zvl dne Po, 16.01.2006 - 13:06

Comments

No, mezi nama, puvodne sem k tobe pridal ze soucitu a pro jistou sazkarskou vasen. Ted uz tomu ovsem verim a nevzdaval bych to tak brzo. Budu si doma na balkone expedimentovat, uvidime, co z toho bude. Ale byl to krasny vikend s prateli. Ovsem vseho bylo dost, je na case se zase skryt do stinu Zlina a venovat se rodine. I kdyz vikend na Becve v pritomnosti vas vsech nas laka!!!

Vezmu to po bodech, aby čtenář snázejí udržel systém, neboť je toho víc. Něco je jen pod čarou, jiné naopak. Tedy: 1. Večírek to musel být krásný, a co jsem viděl, tak i byl. Nejvíc mě těší, že Babinský už ví, co je internet. Udělal jsem mu u toho seznámení se jednu krásnou fotku. Bab také toho večera napsal vzkaz Ing. Dr. Hronovi. Báječný vzkaz. Všichni tam pili, i když to mnozí vůbec nepotřebovali. 2. Děkuji jménem vědy, strany a nakonec i jménem svým váženému akademikovi Dulovi, hrdinovi Sovětského Svazu, nositeli mnoha významných stranických a státních vyznamenání, skvělému soudruhovi a příteli, že tak bystře inicioval nový pokus, tentokráte již vpravdě na bázi vědecké, tudíž s tím závěrem že nejprve zmrzla voda studená. Pouze odkazuji na své (a nejenom své!) komentáře, kde jsem tento výsledek konstatoval už dříve. Milý soudruh Dula je právě ten budovatel a pokrokový myslitel, o kterém velký Vladimír Iljič Lenin prohlásil: "Tito lidé uvidí hvězdy!" Jsem moc rád, že to všecko zachránil a nezůstalo - jak se Dr. Hampala těšil (jinak potvrzuji: báječný kuchař - kuchař umělec), že se hlavně všichni hezky lupnou. Čímž se dostávám k poslednímu budu a vyzývám: 4. Pan Vaďura dluží akademikovi Dulovi 100,- Kč a mně 10 piv a pan Hampala přimejmenším mně dluží 20 Plzní, ačkoli se domnívám, že fakticky přistoupil k závazku i páně Vaďury, tedy dluží stejně tak i těch 100,- Kč. Tedy: nechť svůj dluh uznají a navrhnou, kdy ho jaksi-taksi narovnají. Snad lze platit dlužnou sumu sta jednotek měny i v € či $ nebo anglických librách, kdyby se stovka v korunách českých zdála na první pohled třeba moc. Je to tak na Javořině (milou tradicí), tedy může i tu a teď. 5. Závěrem se těším, jak v nás těch 30 piv pomaličku a nežně pomizí, až úplně zmizí. Čímž své dlužníky na tuto konzumaci už nyní pozívám.

Přidat komentář

Prostý text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz