Mise "puškvorec" podruhé neúspěšná

Dostal se mi do ruky prastarý recept na báječný ořechový likér. Je až s podivem, jak se změnila doba. Vůbec žádný problém mi nečinlo sehnat pomerančovou kůru, avšak u nás hojně vyskytující se puškvorec zůstává noční můrou.

První den jsme prohledali okolí míkovské přehrady a pak ještě ostrožskou část těžebního štěrku. Zcela bezvýsledně. Kromě párečku nahých mladých lidí, kteří nás neustále rušili slovy "...říkal jsi, že sem nikdo nechodí!" jsme našli pouze čibuky a rákos.

Druhý den se mi dostalo zaručeného tipu, který byl pořízen v hospodě na Osmeku. Puškvorec se totiž vyskytuje na veselském štěrku na břehu co nejblíže Ostrohu. Povzbuzeni touto zprávou vydali jsme se hledat toto místo a vskutku mnoho malebných zátiší pro všelijaké pařby jsme nalezli! Hledanou bylinu však nikoliv.

Přitom proslulá ořechovka s puškvorcem je nejen lahodný nápoj, ale i velmi zdravé pití. Zvláště působí na problémy se žaludkem, nadýmání a při průjmech, když se nemůžete vyčůrat či máte-li křeče; globálně ovlivňuje celou nervovou soustavu.

Tímto apeluji na své četné přátele z řad zahradních architektů, zahradníků jakožto i zpracošů a celého širokého čtenářstva Maňi. Nevíte někdo, kde roste puškvorec?

Napsal uživatel zvl dne Út, 26.07.2005 - 06:40

Comments

Dulo, jestli tam zas pohnětem zbytečně, tak použiju místo puškvorca tvé levé varle!

Vírovka je v hustenovicach, kdybyste to hledali. Smerem os staraku je Kobylica, Konov, Virovka, Uhliska... Jako stary Bales to mosim vedet... Co ja se v tech slepych ramenach napil vody...

Žvýkání čerstvého oddenku působí v menším množství (cca 5 cm oddenku) stimulačně, vyvolává stavy euforie a opojení, ve větší množství (až 25 cm) se mohou objevit i zrakové halucinace. Existuje hypotéza, že tyto stavy pravděpodobně způsobuje přítomný beta-asaron (viz. předchozí odstavec), jenž je svou chemickou strukturou podobný psychotropnímu alkaloidu mezkalinu. Experimentování s puškvorcem však nelze považovat za bezpečné, neboť beta-asaron je ve větším množství karcinogenní!

Vaďuro, v Míkovicích máte rybník určený k chovu ryb, žádnou přehradu! Ne nadarmo jsem nekonečná dopoledne svého mládí protrpěl hroznou prací na tom díle. Vím, že je to rybník. Přehrada je třeba Orlík nebo baráž Vidraru. K otázce puškvorce později.

Už jsem si vzpomněl: veškeré dobré a účinné látky, které hledáš, musí být obsaženy i v prostém chlebu nebo v českém pivu. To o chlebu vím od Ing. Dr. Hrona, to o pivu z vlastní praxe. Puškvorcem se tudíž už netrap a jen čile extrahuj.

Puškvorec mi nakonec přinesla žena z lékárny. Tím ovšem mise nekončí, hodlám ho vysadit na přehradě v Míkovicách. Ve čtvrtek pro něho deme na Vírovku, hned poté s nožíkem k Dulovi. Kdo de s nama?

Nůž nebudete potřebovat. Na Vírovce rostou hektary puškvorce. Dá se říci, že by se tento rybník měl spíše jmenovat Puškvorák.

Tak to nakonec taky dopadlo. A špatně jsem odhadl, kolik sušeného je místo čerstvého, takže teď máme místo ořechovky puškvorovici.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.