Metodický předpis vědecké komise Maňi č.001/2006 – THP/WRT-39-17

Vědecká rada bulvárníku Maňaříkala navrhuje následující postup při sobotním měření a doporučuje všem zainteresovaným vést si pečlivý protokol během celé akce a dělat si přesné poznámky, jež budou posléze sloužit k následné evaluaci a validizaci a propagaci v Nejčru, Sciencu, Spektáklu a Cimrmanově Obšervru.

Předmět pokusu:

Zmrazit vodu o dvou rozdílných teplotách a zliskat se z nemrznoucích tekutin.

Cíl pokusu:

Zjistit, která voda zmrzne dřív, zda-li teplá nebo studená.

Pomůcky:

Dostatečné zásoby nemrznoucích kapalin na bázi C2H5OH.

Destilovaná H2O v množství 1litr.

2 plastové kelímky objemu 2 dcl.

Teploměr, plynový vařič, kastrůlek.

Prostor s mrazem, např. dvoreček u ZVLaka na Akademii světových věd v Míkovicích.

Metodický postup:

Vědecká rada navrhuje tentok postup:

Na plyňáku sa ohřeje destilka v množství 2 dcl na teplotu 60°C a přeleje sa do kelímku. Kelímek musí byt vhodný na vaření kafe, ináč sa zničí. (Viz. článek Gurua českého pohostinského sektoru, uveřejněný v The Times of Skialpinist Gastronomy, str. 14-15, Vliv horkého kelímku s kafem v ruce skialpinisty před tůrou na akumulaci tepla v rukavicích během tůry)

Vezmů sa 2dcl destilky o pokojové teplotě, Vaďuři moc netopíja, čili cca 16°C a přeleje se do stejného typu kelímku jak teplá voda. (Inspirativní článek ZVLakovi manželky k tématu naleznete v на проживание, str. 58, Jak vydýchat zemljanku a vliv rostlin na celkovou atmosféru v polozemnicovém obydlí).

Oba kelímky sa postavíja doprostřed dvorku na identickou podložku, mezi nima ale mosí byt vzdálenost minimálně 60 cm, aby se vzájemně neovlivňovali. (Viz. studie pana a paní Köových z roku 2001 uveřejněná v The Old Town Newscientist, str. 64-89, Páření a mojekule v těsné blízkosti).

Na dvorku mosí byt prokazatelný mráz. A silnější, žádné nějaké pomražkování. (Při nedostatku teploměrů doporučejeme vystrčit Babinského v trenkách spolu s Gastonem na dvůr, ti mají na mráz čuch).

Čekat a stopovat, která voda zmrzne dřív a nezapomínat konzumovat kapaliny na bázi C2H5OH, neboť nesmí dojít k tomu, že zmrzne soubor vědeckých pracovníků Akademie světových věd, pracoviště Míkovice. (Pokud dojde k umrznutí Babinského, nutno zdvojnásobit dávky nemrznoucích kapalin na bázi C2H5OH, pokud umrzne Gaston, je nutno pokus okamžitě přerušit, neboť mráz je natolik silný, že to nevydrží ani totok pánečkem extrémně trénované zvíře a nelze si dovolit nechat umrznůt světové mozkové kapacity, byť konzumují nemrznoucí směsi a byť by pili ruskou vodku či Vaďurovicu).

Podle toho, která voda dřív zmrzne, rozhodnout, kdo měl v sázce pravdu, přerozdělit výhry a společně je dopít. Pozor, vědecká komise upozorňuje na nutnost uložit zmrzlého Babinského s Gastonem na bezpečné a chráněné místo a čekat do jara na jejich rozmrznutí.

Podle nálady a výdrže přítomných vědeckých pracovníků pokus opakovat do absolutního zliskání sa mezi sebou. Heslo: Debata nad výsledky sa nepřipůšťá!!!

P.S.: Je nutno zajistit kvalitní fotodokumentaci, bo by nám ináč nevěřili.

Napsal uživatel Hampejz dne Čt, 12.01.2006 - 15:15

Comments

No já jsem šokován ... Kdo to je "vědecká rada"? Snad spolek pseudovědců, vedených prof. Hampejzem? Spolek, který dnes zastává obskurní názor, že teplá voda zmrzne dříve než studená, zítra bude popírat Newtonovy zákony a pozítří bude tvrdit, že Země je kulatá a otáčí se kolem Slunce?!?!?! Proč jsem nebyl do rady pozván například já nebo můj kolega ze studií na Moskevském přírodovědeckém institutu soudruh akademik Lipanov? Ale nechme to stranou a přistupme ke konstruktivním připomínkám. Přesněji řečeno k jedné jediné připomínce, která se týká vstupních teplot obou vzorků. Jen dost těžko totiž můžeme vodu o teplotě 16°C (o které sám prof. Hampejz tvrdí, že jde o teplotu pokojovou) nazývat vodou studenou. Studená voda může mít teplotu nejvíce 3°C. Stejně tak teplá voda by měla být opravdu teplá - řekněme 70 - 80°C. Více připomínek nemám, naopak s ostatními částmi návrhu "vědecké rady" souhlasím. Věřím, že mé připomínky budou akceptovány.

K drobnym pripominkam bych pridal nasledujici. Tepla voda by mela projit varem. Studena voda o teplote 3 stupne Celsia netece ani z modreho kohoutku. Je to dost malo a navic je to uz pod teplotou teplotni anomalie, kdy voda meni hustotu. A jeste by mne zajimalo, co si ctena vedecka rada predstavuje pod laickym pojmem "zmrzne", jak tuto skutecnost hodla definovat a merit. Bohuzel se teto vedecke performance nemohu zucastnit - ledaze by probihal primy prenos po internetu. Takze preju regulerni teplotu, tlak i vlhkost.

No já bych dodal jen totok: Kdo si myslí, že mu stačí dvě deci, ten je buď břídil nebo alkoholik. Ze dvou deci nepoznáte ani esli je víno dobré natož esli voda zamrzla. Navíc se nám celkový čas experimentu zkrátí zhruba na 5 minut. Díky tomuto krátkému intervalu však vzniká riziko nepatrného časového odstupu druhého od předposledního a klíčí semínko k šarvátce. Dle mého názoru by nádoby měly být pěti až desetilitrové.

Před tím než začnete dělat pokusy musíte se shodnout na definici teplé a studené vody, což bude obtížné, jelikož dle ČSN pro TZB je studená voda ta která při standartním tlaku vychází v budově z modrého kohoutku.Def. teplé vody je sporná jelikož záleží na tom zda je budova napojená na CZT, bojler či přímotop, každopádně pro teplou vodu dle ČSN platí určité teplotní rozmezí, které nedosahuje 80stC ale max 6OstC. Doporučuji prostudovat příslušnou ČSN.

Jako vždy by k tématu šlo psát, a tentokrát i z odborného hlediska a k věci!, dlouze a široce. Omezím se ale jen na jeden bod: ten pokus jde buď udělat správně, pak zmrzne jako první voda studená, nebo špatně, a pak to dopadne naopak nebo nijak. Fór je v tom, že v tisících laboratoří světa to už vyzkoušeli a zkouší a výsledek - pokud se pokus udělá správně - je, jak jsem výše popsal. Prozatím tedy tak. Zbytek až podle výsledku. Nevěřím začarovanému dvorku u Vaďury ani svým oponentům. Přesto počkám až podle toho výsledku. Dvůr, který zná jenom destilování a konzumaci nikdy neposkytne konstantní podmínky. Kéž bych tak všem křivdil... Avšak lákadlo výher je tak mocné. A vábí a čaruje už teď.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz