Manažerské starosti

Tento příběh je pravda, nic než pravda a popisované události se staly přesně tak a ne jinak! Maximálně je v jednom kilogramu mraženého hrášku o kuličku víc. Nebo míň.

Manažer Ipeľ měl problém. Přemýšlel nad tím, jak zastavit klesající prodejnost hrášku. Kukuřice šla dobře, mrkev sice stagnovala, ale květák to vynahradil. Ovšem s hrachem to šlo z kopce. A ústředí sídlící kdesi v tajemném Porýní se hněvalo. Zatím jen takové malé bububu!, ale už to stačilo, aby se našemu Ipeľovi rosilo čelo, polykal tubu prášků a nemyslel na svého plyšáka Háfu. Zato usilovně přemýšlel, co s tím. Pojďme si tuto zapeklitou situaci projít spolu s ním.

Máme rozličné odrůdy hrachu: ADEPT, BOHATÝR, GOTIK, HARDY, HEROLD, KAMELOT, KOMET, MENHIR, MERKUR, TYRKYS, SMARAGD, SONET, ZEKON. A prodávají se všechny prachbídně. Viz. Graf 1.

Hrach1

 

Nepomohlo ani to, že si samotný Ipeľ, zapřísáhlý masožrout, koupil celých 5 pytlíků po 350 gramech, rozeslal všem kamarádům smsku, aby kupovali hrách jen firmy u níž je řádně zaměstnán a nejlepšímu kamarádovi obskládal pytlíky s hráškem dvě třetiny jeho obrovského, do té doby poloprázdného domu. Úsměv mu naskočil jen při vzpomínce jak mu to vyfakturoval a vysvětlil. Ukecal jej, že hrách je výborný izolátor, který, pokud na jaře správným způsobem natrhne pytlíky, tak se rozkutálí po okolí a vzklíčí, přinese úrodu, jež se dá výhodně zpeněžit. Kamarád Hokynář je totiž pomístně známý škudlil a peníze neinvestuje ani do svých dívek, natož do hrachu, jsouce sice vegetariánem, pokouší se žít pouze z čistého horského vzduchu, nejlépe na útraty vesmíru a spolu se svým psem spásá okolní louky k nelibosti rozvojáře agenturisty ing. zahr. architektury Krále, jemuž plaší turisty aj ovce, jež ještě díky tomu nemají co žrat a okusují starostovy nový brizolit z peněz EU, ale to je úplně o něčem jiném.

Snad jen v květnu trh pozitivně zareagoval, ale to bylo spíš tím, že po vstupu do EU Klaus zezelenal strachy i vzteky a aby to nikdo nepoznal, tak zkoupil všechen dostupný hrách, ale stejně to nepomohlo a tak aspoň přinutil své poradce ve věcech rozličných hrách konzumovat, jenže jak prděli, uvědomil si Klaus, že by náš stát nikdy nesplnil Kjótské protokoly a tak nařídil vysypat všechen hrách do Vltavy, ten zbobtnal a zastavil u Mělníka lodní dopravu, ale to je jiná pohádka.

Ipeľ dumal, čím napravit ten tragický propad. Ukazetel v NPJ (naprosto prodaná jednotka) nevykazoval tendenci ke zlepšení.

Takhle to trvalo už druhý den, třetí den, čtvrtý den, pátý den i šestý a to už bylo co říct, neboť Ipeľ nezůstával v práci déle než tři TPJ (tradičně pracovní jednotky) a sekretářka Smyšlenková bledla pod tím náporem práce. Už to nemohla vydržet a vešla do šéfovy kanceláře a řekla: „Už to zabalej, šéfe. Mě doma haranti řvou hlady, starej řve že nemože na Viktorku na fotbal, vyserou se na to, zabalej, to, vrátěj se do tý vaší prdele či vodkaď sou, zalezou do sklípku a pořádně se vožerou, zajedou si na štěrk, jak o něm povídali a dáchnou si. Fakt to nemá smysl, zabalej to mladý pane a dou vod válu...“

Ipeľ se zamyslel a došlo mu to! „Vy ste moje zlatá myšlenka, Smyšlenková!“ a objal tu nebohou žižkovskou ženu, jež nechápala co se děje a spíše myslela na ty haranty a toho svojeho mužskýho, estli mu koupit desítku či dvanáctku, ale po dvanáctce s ním nikdy nic moc není, kopí mu osmičku Primus, šak má taky právo si to užít, když tady s tím manažerskym paprikou nic není.

Ipeľovi to došlo a bylo to jasné jako Facka. Budu balit štěrk z ostrožské, to bude kšeft!!!! „Jupííííí!!!!“ řval a líbal šestidenním strništěm o nic méně ochmířenou Smyšlenkovou, jež coby bodrá žena z žižkovského lidu si říkala, že nebyt harantů a starýho, stál by tady ten panáček za hřích.

Ipeľ vzkázal do Porýní, že vše zachráněno jest a poslal tam následující graf prodeje.

Hrach2

 

V Porýní ocenili Ipeľovu iniciativu a dovolili mu stát se čestným přítokem Rýna. Jen mu doporučili omezit mražení, že štěrk se hned tak nezkazí. Zisky se tím dali očekávat maximálnější než maximální. O tom jak se štěrk skutečně prodává a jaké využití pro něj našly nástupkyně Magdaleny Dobromily Rettigové vás budeme samozřejmě informovat.

P.S.: Plyšák Háfa už zase není sám a Ipeľ se k němu radostně tulí. Starej Smyšlenkovou nezabil, neboť Viktoria Žižkov slavně pobila Bohemku 4:2 a po Primusu k ní byl obzvláště pozorný.

Napsal uživatel Hampejz dne St, 01.09.2004 - 10:25

Comments

Hampejz neblbni, teď abych si v obchodě dával pozor, jestli kupuju hrášek nebo písek. Jsem zvědav na reakci ze stověžaté matičky.

Já se těším na pojednání o využití štěrku při zpracování luštěnin. Hlavně propátrejte možné propojení na stomatologickou komoru. Mafie!!!

No kamo,je videt,ze`s ten rok studia na ekonomce neproflakal.Ty grafy jsou brillantni - John Maynard Keynes by zezelenal jak Klaus po tom tvem hrachu.Jen tak dal a ve Strakovce se pro tebe misto urcite najde.

Dekuji za slova chvaly, to se pak hned na Manu lepsic pise! Dobromila ceka na prvni pultovou varku a zkusi s tim neco podelat... A ja o tom napisu!

No to je nápad, můžeš ten zmrazenej štěrk pěkně přidávat do betonu a naše krásný dálnice, teď svou krásnou novou barvou zapadnou do krajiny. A ZELENÍ asi zblednou , spíš zezelenají, závistí. Krásně si to vymyslel !!! Nobelovku na tebe.

To je pořád samé sci-fi, sci-fi... Hrach je dobrůtka, šutráky se nejí! K tématu nicméně dodávám, že současná hloubka chylického (těžebního - novoveského) štěrku je už makabrózní.

ááá, o tom ybch ti mohl něco popovídat! byl sem svědkem rozhovoru dvou techniků z tamních rypadel. moýná je to makabróznější než bys řekl... pozvi na pivo, já na druhé a dáme řeč.. a možná o tom bude zcela nesci-fi článek! provázek-těžítko-lodička-lipan-hloubka-spyťák... aha?

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz