Low-endové míchané nápoje aneb eintopf špiritus

S blížícím víkendem jsem se v odpoledním klidu jal trochu zavzpomínat a možná tím dát trochu inspirace na nastávající dny volna. V tomto článku se hodlám věnovat low-endovým míchaným nápojům, jejich účinkům jsme se spolu s úhlavním kamarádem Náměstkem oddávali dlouhou řadu večerů na domovské stanici, dnes už zaniklém Sanny baru.

Tyto driáky často vznikaly jako odpověď na nápoje míchané na diskotékách mladými nagelovanci. Vynikají nevalnou chutí, zato o to pozitivnější cenou a nepřekonatelnou mírou kreativity. Jako základní suroviny jsme používali lihoviny a likéry, které je možno nalézt v každém nápojovém lístku správně IV.-ky s větrákem. Jedná o pivo, rum, vodku, zelenou, borovičku (též mordovičku či borax), vaječný koňak, griotku a také absint, ten tady slouží výhradně jako palivo. Těmito pochutinami se nadstavují limonády, nebo džusy.

Tyto driáky lze dále členit do dvou kategorií a sice long drinky, které mohou zahánět žízeň a short drinky, které slouží výhradně pro přivodění stavu deliria.

První jmenované se vyznačují značným objemem, což neznamená, že by bylo nutné sedět u jednoho celý večer. Naproti tomu druhá kategorie se vyznačuje relativně malým objemem, nicméně tento je do značné míry kompenzován vysokou koncentrací alkoholu.

Vydejme se tedy zkoumat první skupinu, tedy objemnější žízněhasiče. Jako první oblíbený driák bych zmínil obecně známou slitinu piva a zelené, lidově nazývanou "Magické oko". Pro jeho nevalnou chuť jsem jej začal vytvářet na tancovačkách. Vysvětlení je prosté. Kamarád, který zjistil že mám pivo, prahnul po něm často tak, že mi po jeho půjčení k ochutnání zbyla slabá polovina. Přidáním panáku zelené se toto stalo opravdu odpudivé jak barvou, tak chutí. Stejně lze v pivu utopit rum, nebo vodka. Další směska je trochu méně alkoholická a proto je oblíbená hlavně v letních měsících. Bohužel nebyl nikdy přesně pojmenován. Do půllitrové sklenice příjde 1/3 litru džusu z černého rybízu, zaleje se dvojkou vína a okoření malým panákem rumu. Vznikne tak velmi svěží nápoj s nebezpečným účinkem. Tímto dílem jsem často opíjel neoblomné slečny, no někdy se i zadařilo. Další, také letní mix, je z kuchyně mého bývalého kolegy a spoluhráče Atamana. Říká mu prostě - kolaborant. Skládá se z 1/3l. Kofoly a velké borovičky. Lze taky použít slabšími povahami pro kamufláž jedinečné chuti pálenky s chutí a vůní hodonínského lesa.
Podskupinou těchto vysokoobjemových driáků je rovněž řada nápojů, která maskuje alkohol za různé ovocné šťávy. Klasickým příkladem je vodka zazděná v pomerančovém džusu. Efektně vypadá modré curacao taktéž v pomeranči. Okolí je ohromeno modrozelenou barvou této směsky. Tyto nápoje se již staly klasickými, proto se o jejich dalších příbuzných nebudu zmiňovat.

Zajímavá je rovněž skupina, která dokazuje co všechno se dá schovat v toniku. Krom klasického Bavoráka je totiž možné utopit ve 1/3l toniku becherovku (běžně nazýváno beton), rum, nebo dokonce Borovičku. Tímto spojením lze získat nápoj podobný vůní a chutí směsi Ginu a toniku, no cenová relace je bližší masovým vrstvám povalečů. Úctyhodný nápoj je TGV (čti TéŽéVé). Vznikne prostým smícháním toniku, ginu (lze úspěšně aplikovat Borovičku) a vodky. Podobnost s francouzskými rychlovlaky není čistě náhodná.

Nyní se pojďme věnovat druhé kategorii a sice tzv. short drinkům. Ty jsou oblíbené pro vysokou barevnost a kolikrát i hořlavost. Inspirováni do jisté míry fenomenálním "Maršalem Malinovskym" jsme se pustili do vývoje hořlavého nápoje nesoucího název VS. Vznikne nalitím malého vaječňáku, malé griotky a půlky malého absintu do velké štamprle. Doporučuje se pít brčkem při tlumeném osvětlení. Další oblíbený driák je "Mozek". Vzniká litím tenkého proudu vaječného koňaku do štamprle z půlky naplněné griotkou. Kdo nevěří, ať to zkusí. Slabší povahy tuto dobrotu pro její barevnost mohou odmítnout. Kdo už neví co by, může zkusit „Highway to Hell“, dálnici do pekla dlážděnou směsí borovičky a absintu v poměru 1:1. A když už jsme u těch barev, musím zmínit i tak zvané "Vodníkovo semeno". Jedná se o zelenou nalitou do velkého panáku zjemněnou smetanou primárně určenou do kávy. Máme dokonce i alternativu pro zchudlé milovníky tequily. Stačí k tomu plátek citrónu, špetka soli a slovácká tequila zavná Borkila je na světě. Opravdu efektně vypadá nápoj s názvem „Semafor“. K jeho vytvoření poslouží zelená, rum a griotka. Je ovšem potřeba uvědomit si fakt, že právě rozdílná hustota může za to, že se vrstvy vzájemně nemíchají a zůstanou pěkně jedna na druhé. Proto lejem nejdřív zelenou, pak griotku a na závěr rum.

Jako perličku zde mám slátaninu obou hlavních skupin, tedy velkých a malých driáků s názvem „Horníkův zával“. Vznikne jednoduše. Do půllitru se postupně naskládají čtyři velké panáky libovolných 40%-ních lihovin a zalejou se malým pivem. Variabilita tohoto zabijáka je obrovská, nicméně nedoporučuje se zkoušet ji v jeden večer.

To je od mé maličkosti pro tentokrát vše a nezapomeňte před odchodem k testům výše popsaných slitin zkontrolovat přítomnost léků tlumících zvracení a bolest hlavy ve své lékárničce!

Galerie
Napsal uživatel chatra dne Pá, 07.10.2005 - 13:39

Comments

Chátro, ty si prase! Ale pro úplnost musím ještě vzpomenout železo neboli FerRum (1:1) a následně experiment, kterým jsme se odpráskli Pod Skalou - Železobeton. Pití pro slečinky typu Koksák (rum, kostka cukru, zrnko nemleté kávy) snad raději ani vzpomínat nebudu. Každopádně jsem rád, že jsme to všichni přežili.

Vidíš, na tu věc s kávou jsem úplně zapomněl. Ostatně kamarád si třeba míchá svůj osobní nápoj - JAN. Jelzin, Absinth, Napoleon... Holt škála je široká.

Jen taková malá oprava. Nemíchám si ho sám, ale nechaly mi ho namíchat moje dvě kamarádky Hana a Šárka, jakožto dárek k narozeninám. Naštěstí přestaly experimentovat s jménem H.O.N.Z.A. (Hruškovice + Olmeca + Napoleon + Zubrovka + Absint) :-D

A co Krvavé záda nebo jak se ta hrůza jmenovala? Z toho jsem se pěkně opil na silvestrovském pobytu nedaleko Starého města pod Sněžníkem. A ne jednou ...

Myslíš ten kentus skládající se z rajčatové šťávy, vodky, soli a pepře zahřátý na tělesnou teplotu?

Ne, to je Bloody Marry alias Transfůze. Krvavé záda je, že si do jedné ruky vezmeš dva panáky, griotku a vodku a oba zároveň si nalíváš do huby.

To mi trochu připomíná "stereorum". Jeden nejmenovaný pán na nejmenovaném BarBaru to praktikoval tak, že vzal do každé ruky jeden rum a současně si je nalil do huby. To je vrchol kanalizace...

Zdar diskutující. Sice je to trochu od tématu, ale také se musím veřejně svěřit s výsledkem jednoho experimentu. Vězte tedy, že vniknutí do místnosti s ledničkou, její otevření, nalití 2 panáků vodky, 2x 0,3l pomrdančového jujce, štrngnutí, konzumace obojího, uklizení a opuštění místa činu - to vše ve dvou osobách se dá zvládnout na 37 sekund. Že Chátro. Letos to ještě propracujem. ;-) Sémějte.

Tfuj! Úplně mi stačí jen pomyšlení na to, co zde probíráte, prolít krkem a nabíhá mi k blití. Děs a hrůza!

A právě o to jde. Sestřelit se až experimentátorovi slezou nehty :-)

Chybí ti tam ale jeden naprosto nezapomenutelný nápoj, a to: vynikající chátrova rumuláda.<br>

Návod pro konstrukci této sloučeniny bych vyděl asi takto:<br>

Před započetím konstrukce téjto slitiny se zmrtvíme zhruba tak na dva až tři Ampéry. Vezmeme poslední flašu tvrdého (tj. Rumu, bo néni ruma, néni štrurma) o obsahu cca. 1000ccm. Vykrájáme vnitřek (prostě to červené) z jednoho tří až čtyřkilového melůnu a mrdneme to do misky, co spadne na zem kopneme pod ledničku (on to možná něgdo ukludí). Teď vezmeme flašu z rumem, řádně sa naposledy napijeme, a šťákneme ju do teho červeného šmelcu co je v misi a necháme to tak pět minut naležat. Po pěti minutách to okoštujeme. Chutná to mizerně aj gdyž máme papulu řádně vydehtovanou čtyrycítkou tvrdých startek. Zkusíme to rozmyxovat a přidat pár užiček cukru. Chuť se zlepšila, ale pořád temu eště něco chybí. Najdeme negde čistý kapesník (pokud néni k dispozici, použijeme fuseklu) a ten sajrajt scedíme, aby nám pak zrnka neomlátily sklovinu, až to budeme zvracat. Průběžně dáváme pozor na polétů zem, bo ten sajrajt klůže jak sviňa. Zkusíme do teho přidat eště nejaký cukr, jogurt, případně nejaké ovoce, co najdeme, v našem případě dvě broskvě (pzn. pro intoše: bez pecek). Řádně zamíšáme.<br>

Pijeme do hluchoty.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz