Lipan v horké vodě

"„Mělo to být o evoluci slova, mile pochvalné a tak, když v tom mi přišlo takové to zamrazení... Vždyť já sám jsem LIPAN! Přesto si myslím, že se mě tento pogromový program netýká - sorry pane Sumče - už proto že bych se z fernetu rozhodně zablil, a to by pak nechutnalo ani praseti.“ Lipan - 28. 07. 2003 - 11:07:54 Komentář ke článku: Candát na Fernetu (ze dne 26. 07. 2003, autor článku: Hampejz)

Ingredience:
Lipany, cca 3-4 ks
Voda, sůl
Nové brambory
Kravské máslo
Zelené na posypání – petržel, pórek, mladou cibulku nebo pažitku
Rajčata

Jak na to:
Běžte a nalovte lipany. Revíry Cajzl, Derfla, U Aralky, Šarovec či kdekoliv kde točí pivo. A nebo nakupte v prodejně ryb. To bude spolehlivější, lepší a rozumější!!! A s tím naším Lipanem pak běžte na pivo.

Ryby ponechejte v celku, jen je zbavte vnitřností a opláchněte. Uveďte dostatečné množství vody v dostatečně velkém kastróle do varu. Vodu tak nějak normálně osolte. Pak do vroucí vody vložte ryby. Pokud se Vám tam všechny nevlezly, pohádejte se s Vaší partnerkou/partnerem, protože za to bezpochyby može on/ona a běžte si na panáka, dvojku vína či na jedno. Pokud jste byli dostatečně přesvědčiví, Váš druh/družka Vás zavolá, až bude chyba napravena. Společně si na usmířenou zanadávejte na Hampejza, co je to za debilní návod, když nepíše objemy, míry, váhy a pod. Každopádně rybky vařte tak 20 minut. Stihnete klidně i jedno číslo na povzbuzení apetitu, leč rozumnější je uvařit brambory. Pokud nevíte jak, zavolejte mamince. Za prvé Vás jistě už dlouho neslyšela, za druhé jí uděláte radost, za třetí ji utvrdíte v pocitu, že ste stále její malý chlapeček/malé devčátko. Za čtvrté Vás podrobí výslechu a pokud ste to všechno vydrželi a nepráskli telefonem, za páté Vám řekne, jak se vaří brambory.

Roztopte máslo, nasekejte na drobno zelené, vmíchejte do roztopeného másla, nakrájejte rajčata, na talíř položte rybu, vedle ní brambory, přelejte je máslem se zeleným, jako přízdobu použijte nakrájená rajčata. Zapíjejte minerálkou – vhodné pro těhule a kojící, nebo bílým vínem, nejlépe Veltlínem – vhodné pro zbylé čtenáře Maňi.

Tento jednoduchý recept Vám umožní vychutnat pravou chuť jakéhokoliv rybího masa.

Trocha faktografie než si popřejeme dobré chuti:

Lipan podhorní, latinsky Thymallus thymallus.

Lipan nevyžaduje úkryty, jeho stanovištěm jsou otevřené vody a žije v hejnech.

Potrava: larvy vodního hmyzu a náletový hmyz, někdy malé rybky, specifickou součástí potravy lipana jsou vodní měkkýši.

Rozmnožování: květen - červen.... . Tření probíhá hromadně v párech a samec hájí své trdliště.

Lovná míra: 27 cm. Této délky dosahuje zpravidla ve třetím roce života. Jinak je rybou krátkověkou dožívající se maximálně šesti let.

Největší dosažený úlovek v ČR: 57 cm / 2,05 kg / r.1999

Tvar těla, zejména jeho výška, je určována prostředím, kde žije. Má poměrně malou hlavu s velkýma očima, ústa jsou malá, spodního postavení pod přesahujícím rypcem. Tělo je pokryto poměrně velkými šupinami. Výrazným znakem je široká a vysoká, pestře zbarvená hřbetní ploutev, u samců nazývaná prapor. Mezi hřbetní a ocasní ploutví je tuková ploutvička. Ocasní ploutev je hluboce vidličnatě vykrojena. Hřbetní ploutev má 6-9 tvrdých a 12-17 měkkých paprsků, v řitní ploutvi 2-4 tvrdé a 9-11 měkkých, v prsní ploutvi 1 tvrdý a 12-14 měkkých, v břišní ploutvi 1 tvrdý a 9-11 měkkých paprsků. V postranní čáře je 75-95 šupin, žaberních tyčinek je 19-28. Zbarvení mladších jedinců je stříbřitě bílé, hřbet je šedozelený. Starší, pohlavně dospělí jedinci mají zbarvení tmavší. Na těle mají lipani černé nepravidelné skvrny. V období rozmnožování se u lipana objevuje intenzivnější a pestřejší zbarvení s různými duhovými lesky.

Dobrou chuť!!!

 

Napsal uživatel Hampejz dne St, 07.07.2004 - 14:56

Comments

Lipana bych nejedl, neboť bych se bál, jestli není tuze tučný. Ryby bývají totiž často a dost tučné, protože se povětšině smažívají. Občasné lákavé naděje na jejich přípravu pouze v horké vodě se záhy rozutečou jako myši před kocourem v dalších odstavcích svých receptů, resp. v másle. Náš Michal je nicméně slavný mistr kuchařský. Umí takový dort! (Ach, ach, ach...) Nikdo jiný na celičkém světě tak dobrý dort neumí! A ještě k tomu tuku: plová vám pak v ohavných žluklých kolečkách ve vašich žaludkách a celé to tam pak vypadá asi jako když se třeba pozvracíte. Je mi líto všech a všeho, co se tam skrze zuby, jazyky, sliny a potrubí musí vydat a musí tam být. Pouze tekutina tyto hrůzy nakonec poněkud kultivuje. Nejlépe pak tekutina tukolapná z jedné plzeňské továrny.

Milý Vaďuro, nedržím ten krásný půst. Požírám naopak, na co jen přijdu. Jahody, rajčata, čočku, maso, chleba atd., je toho moc. K tobě mám nicméně rovněž něco: tuhle jsme všichni žili ve vesmíru na nějaké kamenné planetě, budovali si obydlí a tys měl mezi všemi tu nejlepší raketu. Tedy, vlastně nevím, co na ní všichni tak moc viděli. Mně přišla obtížně manévrovatelná. I to obydlí své kamenné jsi měl nejlepší. Byls ten nejbáječnější kosmonaut v celém vesmíru! - Tak to se mi tuhle zdálo...

To je krasa, budeme to muset uskutecnit doopravdy. Poslavime rakety a vyletime si tam, kde radary nemeri povolenou svetelnou rychlost, budeme se prohanet vesmirnou hlubinou a schovavat se za asteroidy. A pak zase sup! dolu k Pucalikovi a az nas to omrzi, tak zase frnk! nahoru objevovat nezname svety.

Drahý Michale, setřes dolů své růžové brýle a mrkni do zrcadla. Kukne na tebe ten jediný skutečný a pravý pič piva. (A taky těch panáčků...) P.S. Jdu ti hodit ještě jeden růžový komentář.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz