Krize

Není už dávno za horama, útočí pěkně z očí do očí. Ale ještě než nás otupí, poslyšte několik rad a doporučení.

Mám zde vlastně jenom pár odkazů na velikány vědy národohospodářské. Kdo se nechá poučit, bude připraven. Nemnohý pak může - v protikladu ke zbytku světa - i hezky zbohatnout.

Kde jinde začít než v knihovničce souborného díla jediného žijícího polyhistora - prof. Romana Babinského, Smjkl. Zde najdeme soubor veškerého platného vědění, které se v akademických kruzích vžilo pod označením "Summa Omnia". Není tomu náhodou, učenec sepsal své spisy jazykem latinským, což může činit určité obtíže. Tedy pro ty, kdo touto mrtvou řečí již nevládnou, doporučuji erudované komentáře géniových žáků - prof. Vavryse a prof. Cahela, které v mnohém nesmrtelné myšlenky ještě rozvádějí. Sama Summa čítá několik set svazků, je poměrně nepřehledná, a já tedy doporučuji pro naše téma pouze sv. 16. "Podnikání na cizím", sv. 168 "Popelnice a skládky", sv. 65c "Vikýře" a sv. 316 "Psychologie ženy".

Jako stěžejní práci dále nacházím monografii doc. Pavelky "Krby, a co víc?", z níž si dovoluji přímo citovat: "Děláš, máš vatu. Neděláš, nemáš vatu. Máš vatu, můžeš chlastat. Nemáš vatu, nemůžeš chlastat." (18. vydání, Berlín 2003, str. 189, 3. odst.) Jen na okraj doplňuji, že tento citát je velmi oblíbený u bruselských úředníků všech třídních levelů, kteří si jej (nebo alespoň některou jeho část) rádi nechávají tetovat na svá nahá těla, načež se pak chlubí svým bruselským ženám.

Dále uvádím u studentů velice populární práci prof. Königa "Podnikání na Havaji", zejména pak kapitolu "Tobogány", která oplývá mnoha originálními radami a nápady.

Sám jsem většinu svých znalostí ekonomie pochytil během přednáškové cesty po USA v roce 2003, kde jsem v support teamu co řidič, pilot a potápěč doprovázel vynikajícího člověka a olbřímí kapacitu v tomto oboru - pana prof. Ing. Dr. Drahoše Hrona, Dis. Jeho přednášky na Yale, Stanfordu, Michiganu a Harwardu mě tak oslovili, že dnes mám co psát. Je nicméně podivné, že nedlouho poté, co jsme z USA odplavali, vydal Barack Obama svůj spisek "Business in Hawaj". Je pak dvakrát podivné, že ještě trochu déle poté, co jsme už byli (konečně!) pryč, plíživě se započala právě ta krize, o kterou tu jde.

A teď vážně: jen ať ta krize přijde! Sice s námi trochu zamává, ale takto (100x hůř) mává ve většině světa s tamějšími lidmi od kolébky až do hrobu. Je šílené, jak "západní" člověk nazývá krizí právě jen ty případy, když jde o jeho peněženku, blahobyt a břich, prostě životní úroveň. Krize tu je, byla a bude pořád! V mezilidských vztazích, se životním prostředím, se ztrácením duchovního rozměru lidské existence (např.). Sem už tedy s tou krizí, třeba z ní vyjdu jako lepší člověk!

Napsal uživatel Lipan dne Pá, 12.12.2008 - 14:59

Comments

Postav si sám z odpadků, musíš najat helfry;
Koupit umí každý, ale koupit zadarmo je fuška;
Jez a pij jenom nezbytně nutné množství pro udržení života;
Oblečení potřebuješ jenom jako ochranu před

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz