FOTBAL, FOTBAL, FOTBAL!!!

Jeden z těch, jež fotbalu tak trochu propadnul, se čtenářům velectěné Mani pokusí přinést několik postřehů, střípků a reportáží z fotbalového dění odžitého a odpitého na vlastní kůži a játra.
JSEM TVOJE RADOST, TVOJE BOLEST, 
JSEM DAR, JSEM PROKLETÍ, 
SPOJENEC A NEPŘÍTEL, 
JSEM TVOJE PRVNÍ LÁSKA, TVOJE POSLEDNÍ ŠANCE,
DŮVOD, PROČ SI TĚ ZAPAMATUJÍ, NEBO ZAPOMENOU.
JSEM TVŮJ.

VEM SI MĚ A HRA JE TVÁ.

 

Su fanda svojeho klubu! A mnozí z Vás jste doufám fandové Vašich klubů. Počínaje něčím tak obskurním, jako je Bolkova 11 či Amfora, přes obecní mančafty, např. Sokol Vlkoš či SK Jablůnka, po prvoligové týmy, Synot Forever!!! Fandit se dá taky zahraničním týmům, Arsenal GO!, Arsenal GO! a na špici fandovství zůstává národní team. Kdo byl na podzim 2003 ve Vídni, ví o čem je řeč.

Mezi čtenáři Mani je hodně fotbalových neumětelů. Taky hodně fanoušků, pár ultras a doufám, že žádný hooligan! Všem je určen můj nový seriál článků, jež se bude každý týden zabývat fenoménem fotbal, fandovstvím a mnohým věcem, jež s fotbalem možná zdánlivě nesouvisí.
Začínají nám jarní odvety 1. Gambrinus ligy a do UH zavítá tým Brna. Sraz všech zájemců je v sobotu 9. 2. 2004 v Pivnici na Krčku ve 13.00. Máme se na co těšit. Brňáci v čele s Joh.nem se nám přijedou ukázat v plné kráse. Očekávám jejich slzy, naši radost a spoustu vypitého piva. Juhůůůůů. Autorův fotbalový absťák dosahuje absolutních rozměrů.

SLOVNÍČEK POJMŮ:

Fotbal - též kopaná. Hra pochází z Anglie. Hrají ji dva týmy, mužstva, s jedenácti hráči v poli na každé straně. Spodními údy, tělem, hlavou a za pomocí směšných pohybů se pokoušejí dotlačit míč do soupeřovy brány. Hra rukama je zapovězena. Dopravení míče do brány je tzv. gól vyvolávající neskutečné záplavy radosti, vzteku, nadšení, smutku, dětinskosti a štěstí jak u hráčů, tak u diváků. Obvykle ale jen u jedné poloviny z nich. Pro svá jednoduchá a zapamatovatelná pravidla se fotbal stal nejrozšířenější hrou na planetě Zemi.

Týmy - seskupení malých děcek na prachovém hřišti, jež hrají fotbal. Jak postupem času stárnou, týmy mění svoji tvář, podobu a status. Hra, bolest, zklamání, radost a pocity štěstí zůstávají stále stejné. Bohudík.

Divák - člověk, jenž sleduje hru v fotbal. Při sledování hry jím lomcují rozličné emoce, estetický pocit ze hry a bohužel občas i chuligáni. Diváky možno rozdělit do několika kategorií. Nejběžnějším a nejčastěji se na stadionech vyskytujícím je tzv. obyčejný divák, jež se moc nezapojuje do fandění, je nestálý a vůbec ve vztahu ke klubu nanicovatý.

Např.: Soke a doufám že už ne BB.

Fanoušek, fanda, fans - česky se dá říct jako příznivec. Jednotlivec či skupina jednotlivců, jež si z neznámých důvodů vybrala za svůj koníček sledování hry zvané fotbal, ztotožnila se s nějakým týmem a nepříčetně, nekriticky a doživotně se s ním ztotožnila. Spartě či Slavii umí fandit každý, ale víte co to je fandit klubu, který v životě nebyl lepší než 8. v tabulce? 

Např.: Tomík a kéž by BB

Ultras - česky vlajkonoš. Typ fanouška, jež se s klubem a fotbalem nechal unést do té míry, že je ochoten cajdat se za ním přes půl republiky, na utkání fanaticky řve, pálí bengálské ohně, navštěvuje pokud možno i ty nejbezvýznamnější přáteláky i velká mezinárodní utkání. Má spoustu naivních snů a často bývá viděn zahalen do kusu hadru v barvách klubu se slzami v očích opile se klátit cestou ze stadionu. Obvykle se setkává se schovývavým úsměvem nefanoušků z řad přátel.

Např.: Mates, Hampejz a kéž by Joh.n

Hooligans - typ podlidí s nimiž normální divák, fanoušek a ultras nemá nic společného. Fotbal je nezajímá, neprožívají ho a klub berou jen jako identifikační zástěrku pro setkávání se s ostatními hovady za účelem fyzického násilí a pod. 

Např.: Naštěstí nikoho neznám osobně.

Tímto na úvod, po neděli bude něco k zápasu s Brnem a vůbec k fenoménu "Domácí utkání".

Napsal uživatel Hampejz dne Út, 10.02.2004 - 11:49

Comments

Zapomnel`s tam Hampejzu napsat,ze ten ponedelni clanek bude pro Vas synotaky mooooooc smutny.Bo bude popisovat tu strasnou kladu co od nas v sobotu dostanete.Aji s tema vasima trumpetistama.

Synku, ty si asi myslis, ze ti slunko sviti primo z prdele, co? Sejdeme se na stadione!!!! te prvni rozsaluju v pivech, pak ve fotbale a po spilu te dorazim v baru u krachujici letecke spolecnosti vodkama. pak si te hodim pres rameno a donesu te k nam dom. rano ti mati uvari kafe, da ti kapesnik na slzy a pojedes s becem dom. SYNOT FOREVER!!!

A to musí být stále taková rivalita mezi kluby? Co kdyby se třeba domluvili a góly dávali na střídačku a říkali by si, kdo by dal ten nejkrásnější? Jaká by to byla pařba, kdyby se objímali fanoušci obou mužstev a chválili i svoje protihráče? To by slunce svítilo z prdele všem!

Hampalo, musíme ty Brňáky rozšalovat. Ja si myslím, že se nedostanou ani za půlku. Navíc teď jak prodali teho Doška sou bez šance. Jestli chcou zachránit alespoň výsledek,tak ať raději nejezdí a nechají to zkontumovat,3:0 se pořád dá, ta pokuta 200 000 Kč od ČMFS je taky docela přijatelná (lepší než dostat 4:0 v Opavě a cestou zpátky ničit bilboardy v hodnotě miliónů korun)!Jé,to zas bude ostuda!!!Sigma a Synot forever!!!!

Konečně zas ňáký sportovní článek. Jako kapitán již neexistujícího fotbalového klubu FK Černá sobota jej velice oceňuji. Ovšem se Synotem do hajzlu. A vůbec s celou naší nudnou ligou. Oč hezčí a dramatičtější jsou mezistátní utkání např. hrdinných synů Rodop proti báječným pijákům Tuborgu, než slabý zápas Blšany vs. Slavia. Kupodivu se ale zase zápasy směrem k vesnickým ligám stávají zajímavějšími a zajímavějšími! Vivat Slavoj Krhov!

Kurva, Slávku... Eště před neexistující Černú sobotú byla existující Černá sobota s neexistujícím kapitánem. Spálení tvojeho dresu zabránila enom tvoja trvalá nepřítomnost! Tož sa tým kapitánstvím moc nekasaj ...

Teda ale teď úplně doopravdy a upřímně: Vás ten fotbal opravdu baví? Neděláte si jenom srandu? Jestli jo, tak ju děláte blbě, protože to není poznat. Chápu štengrování Hradišťa s Brnem a že si vyberete na to kopanou, dobrá, ale vás opravdu zajímají i ty zápasy?

Baví!!! A Dula mele nesmysly, liga není nudná. Jinak by se v ní nedělo co se v ní děje. A podle FIFY je loni naše liga 8. nejlepší na swětě, podle asociace fotbalových historiků z celého světa je 12. nejlepší na svetě. Ať tak či onak, má něco do sebe a de to nahoru. Takže ještě jednou, nejde o ftip, nás to fakt baví.

Dnes jsem nasel v zadni kapse nejakej listek s touhle adresou. Myslel jsem, ze zas nejaky pornostranky. Ted uz vim, ze mi ji dal asi v nedeli v bistru Tomík. No nebyl jsem zrovna nejcistejsi a nakonec kdo si to ma furt vsechno pamatovat. Fotbal mam hrozne rad, ale abych se priznal, nejsem fanousek zadnyho naseho 1.ligovyho tymu. Ani nevim proc. Porad mi ta nase soutez pripada tak nejak nudna. I kdyz je fakt, ze to preju radci baniku nez tem prazakum. Samozrejme fandim narodaku. Jen jsem chtel rict, ze me serou lidi, ktery jeden den oslavuji urcityho hrace, ktery se treba zaslouzi o vitezstvi narodniho tymu a za tyden jsou schopni ho na klubove scene zasypat nechutnyma nadavkama, jen proto, ze hraje proti jejich tymu. A o hooligans se uz nebavim. A ty Tomiku od kdy fandis Synotu? viz. Sigma a Synot forever!!!! zklamals

Běžte do řiti s fotbalem, furt se tam jenom dohadujou a všichni jsou strašně chytří. Zkuste judo, to je lepší! Tam se s váma nikdo dohadovat nebude. A komu se to nelíbí, toho zmlátím.

No ze ses konecne ozval! Ja to teda beru. Sice se mi to libi, ale popral bych se s tebou docela rad. A podle poslednich zprav jsme dokonce spolu ve vaze! (nebo brzo budem). Tak a ted sem se rozhodl. Jestli bude rubrika fotbal, bude aj rubrika Judo a zacne to nasim prvnim spolecnym treninkem!!

Ačkoliv su zavilý patriot, tož FK Valentoff přeju enom to najhorší. A kde si myslíte, že Hampejz bere na ten chlast? Strýc Valentúj ho platí - za stálú mediální kampaň pro FK. Nechutné - nechutné jak sám Hampejz.
Snad to brněnští šohajé v sobotu zvládnú ....

Jak to vsechno dopadlo? Kdo se smal a kdo plakal? Mily Synotaci, poplacte si spolecne s Brnaky v soustrastnem objeti, zanadavejte si nad vyhozenymi prachy za vstupne, dneska sviti slunko z prdele mne!!

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz