Dva mejnstrýmy

I. díl - Kabáti 

Ze začátkem fesťákové sezóny a open air koncertů jsme zavítali na dva, a tak se s vámi rádi podělíme o zážitky, dojmy a pocity. Naše vlastní a vysoce subjektivní. Hampejz píše modře, Lucka červeně, společné pasáže sou černě.

Dva lístky na kabáty od nás dostala Deniska k narozkám, dva jsme si koupili s Luckou, že půjdeme s ní a s Matesem. Lístek na Metallicu dostala ode mě Lucka k narozeninám a já si ho koupil, aby nejela sama, hehe. Doprovod nám ještě dělal Stancek s přítelkyní Janou. Na Kabáty jsem šla víceméně jako doprovod, ovšem Metallica, to bylo jinačí kafe, protože James byl sympaťák dycky. Nicméně, bylo to překvápko a bylo by to ještě větší překvápko, kdyby mě to Michal nechca neřekl…

Kabáti, 29. červen 2007, areál letiště Otrokovice

 

Track list: 

Z veřejně dostupných zdrojů jsem ho nezískal a z hlavy si to fakt nepamatuju. 

Návštěva: cca 15.000 lidí

Vstup: 350,- Kč 

Kabáti jsou fenomén české rock-popové scény a zřejmě se nenajde nikdo, kdy by o ně nezavadil. Jejich hudbu cíleně nevyhledávám, na druhou stranu, neurazí mě a rád si ji poslechnu, je-li příležitost. Ostatně na Burlaky hrozně rád paří Martin, slyší-li je v rádiu, ovšem to i na Anarchy in UK (Sex Pistols), Territory (Sepultura) či Známku punku (Visací zámek)… Proto když už Kabáti v rámci svého turné Corrida 2007 zavítali tak blízko ke mně a pro Denisu bylo třeba dárku, taky v novinách psali, že dobré a šou a efekty a kdesi cosi, bylo rozhodnuté. Za ty prachy…

Mě teda Kabáti taky neurazí, nakonec texty nicmoc náročné, pro sborový řev jako dělané, na večírku zajistí dobrou náladu, témata jednoduchá a pro všechny společná (chlast, chlast, pařby, baby/chlapi, flákání a taky chlast). 

Na koncert sme se nechali zavézt a z mostu u Barumu mávali na projíždějící „kaču“ ze Zlína, v níž sme tušili Matesa s Denis, ježto u nás před barákem parkovali auto. Tušili sme je správně, Denis pak říkala, že nás viděli a že než nás Mates poznal, tak jí rozjařeně ukazoval jakési čuráky, co mávají z mostu na vlak jak buzeranti… Mates, no, my se tak snažili. 

Potkali sme se před areálem, já příjemně naladěn ze školní akce, kde sme od oběda pekli sele, těšil sem se na fajn večer a že zapaříme. Akce byla fakt povedená, vynikající slivovička od věrného fanouška Slovácka chutnala, eletrikáři měli na starosti chod opékacího zařízení, sele zkušeně porcoval zasloužilý myslivec, jež je mimochodem i učitel, koláčky obzvlášť vypečené! 

V areálu docela slušně velké pódium, dostatek místa, dostatek hajzlů, tak hned na pivo do řady, pro jistotu sme si koupili každý 4, kdo by tam taky stál za 10 minut zas 20 minut na další… 

Hrála předkapela MEWA, ničím mě nezaujala, slyšel sem ale jen jejich poslední 2 písničky. Druhá předkapela Walda gang je kapela z těch, které nemusím. Zrychlené verze slavných písní Waldy Matušky upravené povrchnímu vkusu, doplněné o halekání a rádoby vtipné tyrolské kostýmy… Hmmm, no a co jako? Takže sem vůbec nelitoval, když vypadli. Ale lidi to bavilo, rozpumpovalo je to do varu a tím pádem svůj úkol splnili. My sme se mezitím vrhli na druhou várku piv a bramboráky, které ovšem nebyly nic moc. Tlusté a extra mastné. Mno, co už. 

Kabáti začali v 9 a valili jak z CD. Ze začátku to bylo faň, s postupem času čím dál větší nuda. Jedna píseň za druhou, obligátní ste super a kdesi cosi, očekávatelné úvody písniček, např. ta k Go, Satane, Go by Dulu jistě svým antivánocovským poselstvím jistě uspokojila, lidi to chtěli tak to měli, já si šel na pivo. Světla byly, sem tam aj ohně, zvuk teda prvních 20 minut příšerný, stáli sme cca 10 metrů od zvukařské věže, to to proboha neslyšeli? Pak se to malinko zlepšilo, ale hlasitost průměrná, čistota zvuku jakž takž, zejména důraz na Vojtkův „zpěv“, dobré a perfektní kvality byly záběry na obrazovkách a tak když na samotné pódium nebylo moc vidět, bylo co sledovat. To co dělá koncerty koncertama, to sem nezaregistroval. Žádný jam, žádná sóla, minimální úpravy, alespoň mně známých písní, od studiových verzí, prostě nic nového. Kdyby zapli CD a skákali tam s plyšovýma kytarama, asi by to nikdo moc nepoznal. Tak sem se bavil s Matesem pozorováním bab na videu z předních řad a dycky když Mates řval ukaž kozy, sem si sundal tričko… Jednou sme zapogovali, ale okolo stojící usedlí lidi to nelibě nesli, tak sme lupli další pivo a ani je po děkovačce už moc nevyvolávali. Hráli 1 hodinu a 45 minut a dost. 

Mě se nelíbil Pepa. Jeho mediální obraz - pařmen, playboy a (podle jeho slov) věrný chlap, který se rád dívá o Vánocích na pohádky a dárky má koupené a zabalené už od podzimu – nějak nesouhlasil s reálem, no, byl asi unavený, nakonec, poslední koncert, poslední šou…Průvodní fórky semotamo vtipné, jinak průměr. Létal po pódiu, jak kdyby trénoval starty na stovku, asi chtěl obsáhnout celý prostor. Mával hárem jak o život a neustále si mařenu upravoval, no děs. Jediné, co se mi líbilo bylo, když na konci pařil na plošině, která s ním poomalinku vyjížděla asi do 2m. To bylo dobré a celkem jsem mu záviděla.

Skladba písniček byla očekávatelná, na mládí a čajáky jsem zavzpomínala u Žízně a Ládi 
a Matesovi bylo líto, že nebyly Děvky.

Na Kabátech jsem potkala bývalou spolužačku ze střední, kterou jsem 2 roky neviděla, neb pobývala v Moskvě. My dvě se vždycky vidíme na takových podobných hurá akcích – na Festivalu ruských filmů ve Veselí, na koncertě Reflexů v Ostrožské, v Sudu… To jsem byla opravdu ráda, že jsem na ten koncert šla!

Perlička na závěr – druhý den jsme v rádiu slyšeli Malou dámu a byla lepší než naživo… 

Celkové hodnocení: 

Docela sem se na ně těšil, ale nelze je za nic moc pochválit. Dal bych jim 30%, slabý zvuk, oproti studiovým albům nic navíc, dost mě zklamali, ale měli fajn pivo, dobré organizační zajištění a nakonec sme se pobavili, takže 55%. Na české poměry asi fakt šou, jako že ohýnky a světla a velká stage, na druhou stranu, Mates říkal, že jejich koncert Dole v dole ve Zlíně na stadionu bylo v tomto směru lepší. A já mu věřím. Supr byl vlak zadarmo do Zlína, který mě málem ujel, protože sem eště sháněl pivo, ale zmáknul sem to, o čemž prý Lucka vůbec nepochybovala, slabší byla absence taxíků, protože sme chtěli jet po koncertě na Rejdu do Spyťáku na after party. Ale to už bylo o něčem jiném.

Napsal uživatel Hampejz dne Út, 31.07.2007 - 10:00

Comments

No, kdyby nebyli Kabátové, byla by na jejich místě nějací jiní Kabátové, to však neznamená, že je proto budu brát, neboť je to vždycky všecko hrozný brak. Naštěstí mě takové věci většinou míjí, bulvár nesleduji, a když zaútočí, snažím se zavírat oči a neslyšet. Autorům však nechávám, že jejich podání problému bylo dobré, ne žádné ostny, které bych teď namísto psaní komentáře vně z těla tahal. Holenci však, chystám DVD projekt spojený s pitím vína, zdůrazňuji vína!, očekávejte skvělý zážitek. Pozvání přijde, až nastane ten správný čas. Kabáti jsou při srovnání s tímto uměním jak opilcova slina vůči ranní rose!

Michale, Mates mě ale neukazoval JAKÉSI čuráky na mostě mavajíce nám, ale JEDNOHO konkrétního, kterého musela podpírat jeho slečna,víš?

Blbe, ble a jeste jednou ble! Estli si z koncertu pamatujes enem totok, a este blbe!!!, tak to byl dobry darek :-)

Tak na koncert Kabátů bych asi nešel, na druhou stranu jejich CD best off mám v autě a když už nevím co bych si při delších jízdách pustil, tak někdy dojde i na ně (i když naposled to bylo asi před rokem). Zítra jdu ale na koncert Waltari a to bude jiná káva, panečku!!!

To už okurka narostla do takových mezí, že se popisuje koncert Kabátů .... uvažuju že vylíčím dovolenou v Chorvatsku. Jinak Denisce přeju k narozkám vše nej.

Jediný kabát, který má skutečnou hodnotu být zde zmiňován, je dlouhý kožený kabát (plášť) Martina Königa z doby fašistické, který jeho majitel nesmí kvůli zákazu od manželky Kláry Königové na veřejnosti nosit.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz