Kurz finštiny / 2. lekce

V předchozí lekci jsem Vám slíbil, že se příště podíváme na schůzku s děvčetem. Rád nyní svůj slib plním a předkládám Vám soubor nejdůležitějších větných spojení, která za léta své milenecké praxe považuje za nejfrekventovanější náš přítel a známý bonviván Roman S. Babinský. Některé dnešní věty již mají poměrně složitou strukturu, ale ten kdo zvládl minulou lekci, nevysedával po hospodách a řádně se, denně alespoň hodinu, učil, by neměl mít s jejich zvládnutím žádné problémy. Nuže, nezdržujme se a pojďme se společně s naším průvodcem podívat, jak sbalit nějakou pěknou Finku.

Na schůzce s milou / Tapaaminenllä tyttöystävä kanssa

 

 

Babinský: Ahoj, já jsem Roman. / Hei. Nimeni on Roman.
Děvče: Ahoj, já jsem … / Hei. Nimeni on …
Babinský: Kam půjdeme? / Mihin mennä?
Děvče: Nevím. / En tiedä.
Babinský: Půjdeme ke mně? Mennä minälle?
Děvče: Ne. / Ei
Babinský: Tak pojďme někam na večeři. / Mennä johonkin illalliselle.
Děvče: Tak jo. / Niin kyllä.
Babinský: Objednal jsem ti becherovku. / Minä tilata becherovka sinä
Děvče: Co to piješ? / Mikä se juoda?
Babinský: Minerálku. / Kivennäisvesi.
Děvče: Na chvilku mne omluv. / Pyydän anteeksi.
Babinský: Pane vrchní, doneste jí džus a hoďte jí tam dvojitou vodku. / Hovimestari, tuokaa tuoremehu hän ja antaa kaksinkertainen vodka.
Děvče: Už jsem tady, to je ale divný džus. / Se on kummallinen tuoremehu.
Babinský: Dáš si ještě jeden? / Vielä undestaan?
Děvče: Ne. / Ei.
Babinský: Ještě jeden džus pro slečnu. / Undestaan vielä tuoremehu varten neiti.
Děvče: Jsem opilá. / Minä olla juopunut.
Babinský: Půjdeme ke mně? / Mennä minälle?
Děvče: Huhly, huhly. / Huuhlii, huuhlii.
 
Ráno u Babinského v bytě
Děvče: Dobré ráno, Romane, uděláme si dnes hezkou sobotu? / Hyvää aamu Roman, suorittaa me kauniisti lanantai?
Babinský: Ne, mám schůzku s tesařem. / Ei, minula on tapaaminen kirvesmies kaussa.
Děvče: A kdy se uvidíme? / Jamilloin tapaamme?
Babinský: Nemám teď moc času, musím shánět dřevo na otop. / Minula ei ole aikaa, minun täyyty hankkia puu lämmitislle.

Cvičení

 

1. Pane vrchní, džus s dvojitou vodkou a dvojitou becherovku pro slečnu.
2. Slečna je opilá, půjdeme ke mně.
3. Sobota s tesařem a dvojitou vodkou je hezká.
4. Je čas sehnat slečnu pro Babinského.

Dnešní lekce byla možná lekcí poslední. Domnívám se totiž, že jsem zcela vyčerpal výběr témat, která by mohla čtenáře Mani zajímat. Rovněž okruh potenciálních průvodců lekcemi je dost omezen. Ne snad personálně, ale taktéž tematicky. Měl jsem sice připravena hezká cvičení, jako například „V posilovně s Tapem“, „Na křtu Jehovistů s Lipanem“ nebo „V práci s Dr. Hronem“, ale modelové situace by byly natolik nereálné, že by tak klesla i výuková hodnota dané lekce. Jediným použitelným a hlavně uvěřitelným okruhem tak zůstává „V protialkoholní léčebně s Hampejzem“. Snad se k němu ještě někdy dostaneme.

Napsal uživatel Dula dne Po, 15.09.2003 - 07:32

Comments

Chudák Roman, jste zlí a neznáte jeho křehké nitro. Já ho mám ráda. A to že jsem J. řekla, jak to bylo s naším seznámením, jsem nemyslela tak, aby to věděli všichni v internetu. Roman si nic takového nezaslouží.

Já mám Romana taky rád, ale jeho křehké nitro si vyžádalo několik závažných škod, jako kompenzační reakci, právě na jeho přecitlivělost např. vypouštění ventilků od kol, zničení mandolíny, systematická likvidace sklepa u Hronů, systematická likvidace chaty ve Střilkách / kterou si zřejmě spletl s podnikovou/ v letech 1992-1998 /od té doby tam nesmím ani já/, likvidace nivelačního bodu na Ostrém Roháči, likvidace turistických zařízení v Roháčské dolině atd. a v neposlední řadě taktéž soustavné znehodnocování cizích nápojů fernetem, kouření rozkouřených cigaret /dade dej mi práska/ a ochutnávání a následná likvidace zvracením potravin, vyskytujících se obzvláště na soukromých akcích tzn.zdarma

No tak já bych si vzala teda třetí díl, ale asi by se to scvrklo na jedinou větu. TAP:"Kde tady mají bar?"/"Illa hüüba älköhül?"

...jestli je to legrace nebo tohle má být opravdu finština? Ale asi legrace, protože občas se tam správné výrazy přeci jen vyskytnou, tudíž autor zřejmě tuší, co dělá? :)

Přesněji řečeno jsem ve výprodeji zakoupil slovník tohoto báječného jazyka za 12,- Kč. Bohužel mi jej přítel Hampejz v opilosti někde zašantročil na 1. Plesu Mani. Škoda, mohli jste se všichni naučit dokonalou Helsinskou finštinu. Myslím, že jsem ten jazyk docela dobře zvládl:-)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz