Rafťáci na Olšavě málem přišli o život

Tento příběh pojednává o tom, kterak si řeka málem tři životy vzala a kterak přátelství a svornost tomuto zabrániti pomohly.

Předem celého článku žádám čtenáře, aby si komentáře typu: Vy jste idioti, to každý ví apod. nechali od cesty. Už jsme to všechno slyšeli mockrát. Kdo se chce poučit, ať se podívá, kdo chce prudit ať to pro tentokráte vydrží. Děkujeme.

Toho dne mě vzbudil mobilní telefon. „Vstávej! Za deset minut jsme u tebe!“. Po včerejším večírku mi nebylo nejlépe, ale rozhodl jsem se tuto skutečnost ignorovat. Na vodě se mi určitě uleví. Porozhlédl jsem se po nějakém oblečení a než jsem to dal na jednu hromádku, už zvonili.

Odvezli mě do Brodu, kde už čekal náš fotograf Dula a jali jsme se pumpovat. Řeka se tvářila roztomile a panovala veselá nálada.

c002

Sem tam se objevil někde na břehu Dula a snažil se nás fotografovat, na což jsme mu odpovídali AHÓÓJ …

c008

Bez jakýchkoliv náznaků problémů přistál raft u břehu a naše pětice pokračovala směrem k Podolí. V této malebné vísce, kde jsme pozdravili po vodácku jednoho důchodce se to všechno semlelo. Pán na nás volal: „Je tam jez!“ A Kö odpovídal: „To je právě ono, tam my jedeme!“ A jelo se.

ZVL a Zbys opět vystoupili (i když ZVL už si tak moc jistý nebyl, přece to bylo kousek od domu a mohl se jít hned usušit, ale nakonec řekl ne) a trojlístek hrdinů se vydal pro svou dávku adrenalinu. Toho se jim dostalo měrou plnou.

b012

Byl to ale marný boj. Na hrázi to dost klouzalo a chytit to nebylo možné.

Zbyňa zatím zavolal hasiče a přepadl na obchvatu nějaké auto a sebral mu lano. Dá se říct, že vlastně udělal to nejlepší, co se udělat dalo mezitím, co my jsme tam s Dulou zbytečně riskovali.

Nakonec se jim podařilo lano zachytit, ale to už bylo pozdě. Raft dost kopal a kluci už neměli sílu. Začali na nás křičet, ať zavoláme hasiče. Byli v tomto směru dost pozadu, vždycky po nás chtěli něco, co už jsme udělali, ale my jsme jim to nezazlívali.

Přesně v tu vteřinu, kdy přijeli hasiči se seběhla celá vesnice, aby si užila té nevídané podívané na jindy poklidné říčce. Hasiči měli dost dlouhá dvě lana, záchranný kruh a výcvik a stejně je z vody tahali ještě asi 10 minut. To bychom fakt neměli šanci.

d030

Kö byl dle řeči nemocničního personálu hodný, nechal si pouštět žilou a klepal si rukou. Nakonec se tvářil docela spokojeně. Fera dopadl nejhůř, nechali si ho na JIPce, ale i jeho stav se rychle zlepšoval.

Co dodat na závěr? Jednak bych chtěl poděkovat hasičům, že je z té sprchy vytáhli. Dále bych chtěl vzkázat našim hrdinům, že se nemůžu dočkat, až spolu zase někam pojedeme. A všechny co čtou tento článek zdravím AHÓÓJ!

A komu ty fotky nestačily, ať se klidně mrkne do fotogalerie.

Oficiální verzi události naleznete třeba zde.http://zlin.cz/article.php?ID=68297
Nebo zde: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=073&r=mfjihomorava&c=465015
Či snad tady: http://www.hydromagazin.cz/komentar.asp?clanek=703 
Jo a tady:http://www.pozary.cz/clanek.asp?id_clanku=4844

Galerie
Napsal uživatel zvl dne Po, 27.03.2006 - 09:56

Comments

Předpokládám, že příští rok vedoucí skupiny vodních dobrodruhů - Romka Smejkal - prosviští říčku na surfovém prkně. Jedno tu máme ve skladu, zbylo po Drahošovi z jistého rozchodu v minulém století. Pro případ pádu bude vhodné dno Olšavy zajistit kladením čeřeňů s dostečně úzkými oky, aby z nich Romka v neoprenu nevyklouzl. Hlavně že to všechno dobře dopadlo!!! Včera mě pěkně přešel mráz...

Tak to jste měli kluci sakra štěstí. Ještě že my, co s váma kamarádíme a nebyli jsme u toho, nad vámi stále bdíme. To muselo být ale doblodlužství.

Tak mně ten mráz přešel dnes dopoledne, zvláště pohled na Keňu byl dost neveselý. Na vodu jezdím od malička a hodně jsem toho už zažil i viděl, ale tohle překonalo všechna má očekávání. Nebudu se vyjadřovat k základům vodní turistiky a prvkům aktivní bezpečnosti. /vesty, přilby, neopren, koníkovací šňůra, karabina atd./ Hlavní je že jsou kluci na živu a nikomu se nic nestalo, ikdyž chybělo málo. Chci poděkovat všem, kteří se na záchraně podíleli jmenovitě Jarkovi, Zdenovi a Zbyńovi, kteří do příjezdu hasičů udělali maximum pro záchranu ohrožené posádky při zachování klidu a rozvahy. A přeživši dobrodruhům chci vzkázat: Představa že by se najednou utopila třetina mých nejlepších kamarádů je dost deprimující. Po tom co jsem viděl, mi opravdu spadl kámen ze srdce a jsem opravdu štastný, že se vám nic nestalo. Každopádně si musíme co nejdříve dát panáka na vaše druhé narození.

Navrhuju, abysme na tu Moravu do tech Hanusovic v puli kvetna jeli na kolach. Nebot kdyz uz na me letos nespadla lavina, mam sa nechat utopit?

Zdravím všecky na této drbně. Nebudu zdlouhavě kecat o bezpečnosti nebo nebezpečnosti nedělní jízdy na Olšavě. Ale musel to být zážitek, až na ten závěr.

Dneska jsem kolem ní projížděl autem z Brodu až k soutoku s Moravou v Kostelanech. To už je velký nářez.

Jsem rád, že se žádnému z těch tří čmůčků nic nestalo. A chcu sa zároveň někoho z nich dopátrat. Ty fotky jsou úžasné, co takhle je dát jako fotoreportáž do Slováckých novin? Viděl bych to do pátečních.

Byl by to takový další extrém. Hoďte mi kontakt na mail, plííís. Nemuselo by to být špatné.

Ahoj a dík za milý komentář na Maňi. Chytráků co jsou po bitvě generálové je dost a to co oni už víme taky. Ale s těma fotkama to asi neklapne, rádi si kamarády zesměšníme sami v rámci úzkého kruhu čtenářů, hlavně našich známých. Každopádně mě ta myšlenka dost pobavila. Co se Moravice týče, tak to nevím.

Ináč, nevíte, na kdy je posunutá Moravice, původně se měla jet 8. dubna.

můžete rádi, že jste to přežili, bohužel né všichni idioti, kteří na raftu dráždí hada bosou nohou mají takovouhle kliku. Bez vybavení, házečky, zkušeností, alespoň špetky soudnosti, ale hlavně, že jedeme a že to šplouchá...

Promiň, ale na raftu jezdím závodně, o bezpečnosti na vodě něco málo vím, ale tohle, co předvedli Keňa a spol. je neuvěřitelná a do nebe volající hovadina. Kdyby tam někdo z nich vypadl (třeba na prvním jezu), tak je vymalováno. Bohužel jdde o typicky český přístup - když sleduju třeba na Čerťácích pod Lipnem bandy turistů, jak bez minimálních zkušeností (pokud ovšem nepočítám mezi zkušenosti absolvování šlajsny v Krumlově) sjíždí Okno, škvíru a další lahůdky, tak to je fakt koledování si o průser. Pokaždý, když se někdo blbě na jezu utopí, tak si říkám, kéž by se z toho ostatní poučili. Ale jak vidno, asi je to marný... Hlavně, že to dobře dopadlo a třeba se z toho někdo poučí...

Nic se do žádných novin dávat nebude. Úplně stačí jak je to teď. Nejlepší by bylo dát tenhle článek i s fotkama jen na heslo pro úzký okruh kámošů.

Proč se rozčilovat, hlavně že jsou ok. Já bych to nechal tak, alespoň budou mít kluci po ruce pestrou kytici názorů a třeba si Baby už příště veme lano. Takových historek ještě bude....

No až takových ne!!!, myslel jsem dobrodružných historek s dobrým koncem, kdybych napsal o kyrgyzstánu atd. tak mne musí normální člověk považovat za hazardéra se životem, nebo ty kdybys napsal o svých lezeckých aktivitách tak jsi považován za normálního sebevraha....toho bylo tolik s dobrým kocem, že se to nedá ani spočítat a stačí jedna nepovedená událost a co to udělá.....

A kde je nějaké povedené video z této akce? Rád bych se při sledování Neváhej a toč! děsně zasmál při tom, jak se topíte. Fakt hrdinství.
Důležité je si výsledek nakonec ospravedlnit tím, že jsem se já ani kamarádi neutopili. Co na tom, že při záchraně mohl klidně zařvat nějaký ten zachránce.
Možná by stačilo prohlédnout si ten jez, ale to je asi houby adrenalin přenášet.
Každopádně vám přeju hodně štěstí v Tatrách v lavině. Snad to taky zvládnete.

No co ti mám na to napsat. Do hor a na vodu jezdím už od dětství a tyto věci se děli a dít budou dál, akorát se o to média tak nezajímala. Zajdi si na nějakou akci vodáckého či horolezeckého oddílu a dozvíš se tolik historek, že jim ani nebudeš věřit.

Víš, jsem docela rád. Ale podle tvého minulého cenného diskusního příspěvku jsem si myslel, že jsi namakanej vodák. Jenom nevím, proč jsi tak sprostý, ale to je jenom tvůj osobní problém. I když je fakt, že prudič tvého kalibru se najde v každé debatě ...

Méďo, prudit jsi začal první a třeba mě se to dost osobně dotýká. Co chceš dokázat? Myslíš, že tady sedíme a myslíme si jací nejsme borci a po přečtení tvého příspěvku nás osvítí světlo prozření? Byla to kravina, ale to už dávno ví všichni aktéři akce. Tvůj přínos je nulový, pouze se snažíš provokovat.

Tak konečně rozumná řeč. Tak za prvé, tímhle článkem provokujete vy. Za druhé, řekni mi, že vaší partě není nikdo, kdo by nedokázal posoudit tenhle jez a říct: "Serte na to, volové". Za třetí, podobných historek z vody znám mraky, bohužel se líp vyprávějí ty se šťastným koncem, jako třeba tahle. Za čtvrté, sere mě, když se při podobné akci někdo utopí a vydává se to nakonec za nešťastnou událost. Jo, to mě opravdu rozčiluje. Líto mi je pozůstalých kamarádů, rodin a tak, ne vás - je vaše rozhodnutí, do čeho jdete. A za páté, sorry, že jsem napsal svůj názor. Alespoň jsem se toho o sobě hodně dozvěděl. Jo, a já bych to přenesl.

OK. Článek provokuje. Aspoň to lidi čtou. Teď nám dávají rady všichni včetně těch, kteří by to udělali taky. To je nakonec dobře, protože už to neudělají. A můj názor? Já bych to taky přenesl. Proto jsem v tom raftu neseděl. Ale omílám to snad někomu dokola? Ti kluci měli dost a vím jistě, že se to nebude opakovat.

... to co píšou "supy a hyeny", ale my to víme taky a už jsme jim vynadali. Ale nenadáváme proto, abysme vypadali chytří, ale že je máme rádi...
Když jsem se to včera od Keni dozvěděl, hrozně jsem se řechtal, ale běhal mi mráz po zádech...
Tož ať jste brzy doma...

Dokud tu Babinský bude, tak takových historek vždy dost bude... Předpokládám, že se to pořeší ještě na odborné konferenci, na vědecké bázi, také s věcnou přednáškou Romanova psa. Je to celé hrůza, ale všechno dobře dopadlo, a to je hlavní. Nějaká větší popularizace je přímo proti zájmu účastníků (kdyby se to dozvěděli v Tel Avivu, tak je průser jako vrata a padaly by hlavy po celé ose Berlín - New York - Tokio - Mělník), takže hlavně buďme rádi, že to dobře dopadlo. V tomto světle prosím komentátory, kteří nemají přímý osobní vztah k podchlazeným plavcům, aby respektovali, že my ho máme a vidíme to všechno skrze oči, které se báli. Trochu tolerance se ale patří přisypat i do vlastních řad. Pivo a nemocnice si notují. Nakonec pacienti rádi po propuštění zasedají bez většího prodlení u Dolečka, kde je o ně náramně postaráno.

Vzhledem k tomu, že to všichni přežili jim můžeme jenom závidět. Je bezva mít takový zážitek, který ti dycky bleskne hlavou, když děláš potenciální pičovinu. A do slováckých dej hyeno odkaz na Maňu - ať máme čtenost!!!

Hlavně že jste dobře dopadli. Jen bych chtěl podotknout, že tento článek by si mělo přečíst co nejvíc lidí, třeba někomu zachrání kejhák.
Z rozumbradů co vás teď budou poučovat si nic nedělejte..já jsem před třema rokama udělal průser na Tenerife v horách a dodnes mi někdo radí, co jsme tenkrát udělali za chybu...jako bych to nejlíp nevěděl sám.

Pípo, dík. Už jsem si začínal myslet, že byl ten článek stejná kravina jako ten sjezd.

Jojo, kdyby tenhle článek a tahle vodácká historka se šťastným koncem pomohli zahránit alespoň jeden život, tak by to bylo báječný. Pánové by třeba mohli podniknout přednáškové turné po školách a restauracích a varovat případné následovníky před podobnými ztřeštěnostmi. Ono to pokaždé nemusí mít takhle šťastný konec... Bohužel potíž je v tom, že se to řeší každoročně a pořád dokola... :-(((( Na druhou stranu je pravda, že o těch zachráněnejch, který se z podobných případů poučili a někde něco nejeli a přenesli, se nikdo nedoví a statistiky evidují jenom ty opačné případy.

Celkový dojem je spíš vychloubačný. Normální lidi od vody neodradí - ty to nepotřebujou, ostatní nepoznají, jaké zkušenosti mají získat. Nechápu to, ale snad jste už teď opravdu zkušení (třeba si příště vezmete teplej svetr navíc pod ty bundy).
Ten komentář je navíc, fotky jsou dost drsný. Že to nebyla psina, pozná každdej, kdo si na takovej váleček někdy sáhnul...

Ahóóój! Čuráci. ;-)

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz