Cesta k Protinožcům 4

Díl čtvrtý: Týden v Alice Springs

Jak jsem naznačil již v závěru předchozího dílu, příjezd do Alice Springs pro nás příliš radostný nebyl. Naše první cesta vedla do místního autoservisu. Tam se na to podívali a konstatovali, že to bude trvat tak týden. Problém totiž byly náhradní díly, které se musely přivézt až z 1500 km vzdáleného Darwinu. Městečko Alice Springs je ospalá díra uprostřed Austrálie, ve státě Northern Territory. Obklopena je pustinou. Poblíž je pohoří MacDonnell Ranges. Má asi 30 000 obyvatel a z toho je hodně Aboriginálců (19%). Pro Aboriginálce byla zrovna zima, takže zatímco my jsme chodili jen v kraťasech a tričkách s krátkým rukávem, oni se vyhřívali na slunci v zimních bundách a čepicích. Aboriginálci jsou většinou závislí na sociálních dávkách. Čekání na sociální dávky si krátí poleháváním v parcích. Výplaty jsou v Austrálii vždy po týdnu, místní říkají, „aby to hned neprochlastali.“

V celé Austrálii se alkohol může prodávat pouze ve speciálních obchodech, které se jmenují Bottle Shopy. Pro nás je to strašný nezvyk, v žádném supermarketu flašku chlastu nekoupíte. Po desáté hodině tyto obchody zavřou a pokud nemáte zásobu, máte smůlu. V Alice Springs navíc platí ještě zákaz prodeje alkoholu v dopoledních hodinách – to aby Aba nebyli ožralí už od rána. Problém s Aboriginálci je zejména v noci. Opilí jsou si schopni lehnout téměř kdekoliv. A protože jsou černí, splývají se silnicí a nejsou vidět. Náš průvodce, který ve městečku nějakou dobu bydlel, nám povídal historky, jak je několikrát málem přejel.

Ale teď k našemu programu. Jelikož ve městečku celkem nic k vidění není, podnikali jsme výlety po okolí, kde je spousta turistických atrakcí. Poprvé jsem si vyzkoušel automatickou převodovku (chudáci spolujezdci, kteří skončili na předním skle, by mohli povídat; holt, člověk má jednu nohu navíc a tak ji občas použije – místo spojky je ale brzda) a 190 km za hodinu. V Northern Territoty je neomezená rychlost. Asi i proto je tam nejmíň dopravních nehod. Vlastně jsme ani žádnou neviděli – to by se u nás nestalo.

První turistickou atrakcí kousek od Alice je obratník Kozoroha (The Tropic of Capricorn). Na silnici je nakreslená čára a u silnice odpočívadlo se skulpturou. Jako všichni správní turisti jsme se fotili jednou nohou v tropech a druhou v subtropech. Naše další výlety směřovaly ke dvěma atraktivním průrvám, jmenovitě k Simpsons Gap a Standley Chasm. Je tam voda, vlhký chladný vzduch a zeleň, skalní wallabi, prostě příjemná relaxace pro lidi z rozpáleného a suchého Alice Springs.

Následující výlet jsme směřovali do Kings Canyonu, který je situován asi 330 km západně od Alice Springs, ve Watarrka National Parku. Jede se tam hodně po prašných silnicích, takže je to celodenní výlet. Cestou jsme potkali stádo divokých velbloudů, které náš průvodce naháněl autem, abychom si je mohli lépe nafotit. Velbloudi zde zůstali po afgánských karavanách, které transportovaly zboží od severního pobřeží - dokud se nepostavila silnice, která spojuje sever a jih kontinentu a je známa pod názvem Stuart Highway. Nepotřebná zvířata pak jednoduše vypustili a jim se ve volné přírodě daří dodnes. Cestou jsme se zastavili na Kings Creek Station, kde si někteří z nás zaplatili krátký vyhlídkový let helikoptérou (asi 800 Kč na přibližně 10 minut). Do vlastního Kings Canyonu jsme dorazili pozdě odpoledne, takže jsme proběhli okružní, devítikilometrovou vyhlídkovou trasu nad kaňonem a začalo ne stmívat. Stálo to ale určitě za to – ještěže nás Bilda k tomuto výletu doslova dokopala.

Další zajímavostí je Rainbow Valley, nějakých 70 km jižně od Alice. Jde o nádherný skalní útvar, který hraje všemi barvami. Nejlépe vypadá, když je jezero naplněné vodou a když skály osvítí zapadající slunce. My jsme tam byli v době, kdy jezero bylo vyschlé, dopoledne a ještě navíc bylo zataženo. Ale i tak to stálo za to.

O něco dále, přibližně 150 km jihozápadně od Alice, jsou Henbury Meteorite Craters, kde asi před 4 700 lety dopadl železoniklový meteorit velikosti asi dvou beček piva (našlo se 500 kg kovu). Meteorit se těsně nad zemí rozpadl a jeho části vytvořily 12 kráterů, z nichž ten nejmonumentálnější má délku 180 m a hloubku 15 m. Kráter je dodnes možno rozeznat, je to síla. To musela být pěkná řacha.

Každý den jsme se chodili ptát do autoservisu, jak to s naším autem vypadá. Oprava se ale dále protahovala. Rozhodli jsme se proto udělat výlet k Ayers Rocku, který je situován přibližně 500 km jihozápadně od Alice. Tento monument, který leží v samém centru Austrálie, byl cílem našeho 2000 km dlouhého výletu napříč kontinentem. Cestou jsme se stavili na archeologickém průzkumu v oblasti písečných dun, který realizoval náš průvodce Laďa. V Austrálii platí odlišné zákony – nic se tu nesmí sbírat. Takže pokud archeologové dělají průzkum a něco najdou, mohou to zvednout, změřit, popsat, vyfotit, zaměřit a musí to položit zpět. Je to tak kvůli Aboriginálcům, kteří každý předmět považují za dědictví jejich předků a nepřejí si, aby se s ním jakkoliv manipulovalo. Dokonce i věci z muzeí se dnes musejí vracet aboriginálským komunitám a ty je zakopávají nebo likvidují. Navečer jsme dorazili do díry jménem Erldunda, kde je odbočka ze Stuart Highway na Lesseter Highway, která vede na západ k Uluru – Kata Tjuta National Parku, který je odtud již jen 250 km. Přespali jsme v motelu a brzy ráno vyrazili směr vysněný Ayers Rock. Ale o tom bude další díl.

Galerie
Napsal uživatel ps dne Pá, 06.01.2006 - 09:40

Comments

Móóóc se mi to líbí. Nevím, jestli je to tím počasím venku, nebo jiným ďasem, úplně mě to vcuclo. A to už sem to všecko párkrát slyšel!

No, my tam byli v jejich zime - a to tam bylo jako u nas v lete. Nedovedu si predstavit, jak to tam vypada ted - musi tam byt priserne vedro; Aboriginalci asi odlozili cepice.

Tento seriál mám rád a jen posílám takové jedno malé poděkování. Ta země musí být fakt super.

ahoj, chystáme se tento rok taky do austrálie, nepřipíšeš pár postřehů a práktických rad? Jinak jsme si to přečetly a těšíme se víc a víc. ahoj

Planuji napsat jeste dva dily, konkretne o vystupu na Ayers Rock a koupani u barieroveho utesu. Urcite tam nejake potrebne informace vlozim. Jen se ted nejak nemuzu prinutit na tom delat.

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz