Cesta k Protinožcům 2

Díl druhý. Přes Carnarvon Gorge zpět k pobřeží Pacifiku.

Cestou z naleziště safírů jsme se stavili v Národním parku Carnarvon Gorge. Jak již název napovídá, jde o rokli, kterou protéká potok Carnarvon Creek. Přítomnost vody umožňuje růst bujné vegetace. Toto místo proto bylo vyhledáváno již původními obyvateli Austrálie – Aboriginálci. Na základě archeologických výzkumů je známo, že v okolí rokle se pohybovali již před 19 500 lety, přímo v rokli je doložena jejich přítomnost před 3 600 lety. Roklí vedou turistické trasy k uměleckým památkám Aboriginálců – Art Gallery a Cathedral Cave (ta je vzdálena asi 9 km od výchozího bodu).

Noc jsme strávili ve stanu v kempu, který je situován přímo u výchozí stanice. Byla tam sprcha s teplou vodou, což byl po týdenním pobytu v prašné buši skvělý zážitek. Studená voda byla zadarmo, teplá stála jeden dolar – ten se házel do automatu přímo ve sprše. Interval byl tak skvěle nastaven, že se člověk stihl namydlit a teplá idylka skončila. Tak jsem musel připlatit ještě jeden dolar na spláchnutí.

Pobyt v rokli byl po týdnu ve vyprahlé buši vítaný, bylo tam příjemné klima – vlhký a chladný vzduch. Ráno jsme vyrazili po turistickém chodníku proti proudu potoka k Art Gallery. Art Gallery je malý převis, který je pokrytý malbami a rytinami Aboriginálců. Malby jsou provedeny jasně červenou hlinkou a představují negativní otisky bumerangů, sekyrek, nádob na vodu, stop zvěře a lidských rukou. Rytiny jsou ještě zajímavější – až na výjimky jsou zde vyobrazeny výhradně ženské vnější pohlavní orgány. Stovky orgánů. Je otázkou, jestli by se tato „umělecká galerie“ neměla jmenovat spíše „pornografická galerie“. Jen pro zajímavost, zatímco interpretace ostatních symbolů jsou na cedulích, u vagíny je napsáno „symbol neznámého významu“. Prudérní společnost jsou ti Australané. Ve srovnání se schematizovanými kosočtverci, které jsou charakteristické pro naši kulturu, aboriginálské vagíny jsou zaoblené a se zvýrazněným klitorisem. Význam maleb ani rytin není znám. Nebo, že by nám chtěli něco vzkázat? Ještě pro doplnění – umělecká díla jsou přísně chráněna, za opuštění turistického chodníku je tam pokuta 235 000 australských dolarů (dolar je přibližně za 19 korun, takže to dělá neuvěřitelných asi 4,5 miliónu). Poté, co jsme se nabažili uměleckých zážitků, vyrazili jsme k další atrakci. Cílem byla Cathedral Cave. Je to ve skutečnosti také jen velký převis, který je vyzdoben podobně jako Art Gallery. Znavení cestou jsme se svalili k odpočinku na lavičkách a začetli se do deníku, který tam ležel. Jaké bylo naše překvapení, že jsme za posledních několik měsíců již třetí expedice z Brna, která na toto místo dorazila. Tak jsme tam také nechali vzkaz – pro další Brňáky.

Odpoledne jsme vyrazili východním směrem. Cílem byla farma, kde jsme udělali krátkou přestávku. Opět jsme se zajeli vykoupat na nekonečně dlouhou a opuštěnou Ross Beach, kde jsme měli možnost dovádět v až dvoumetrových vlnách. Po dvou příjemných dnech strávených na farmě jsme vyrazili podél pobřeží na jih do Brisbane. Cestou jsme se zastavili na vyhlášené duhové pláži – Rainbow Beach. Zde nás zastihla jediná bouřka kterou jsme v Austrálii zažili. Byla vydatná – pět metrů, které nás dělily od zaparkovaného auta stačilo, abychom byli úplně promočení. V Brisbane jsme strávili dvě noci. Nenechali jsme si ujít prohlídku města, které je velmi mladé. Před 150 lety tam ještě téměř nic nebylo, dnes má 1,5 miliónu obyvatel a rozkládá se na ploše o průměru asi 100 km. V Austrálii mají prostě jiná měřítka. Navštívili jsme i místní muzeum, ve kterém jsou umístěny multimediálně zpracované výstavy o fauně, flóře, nerostném bohatství a historii. Vstup do muzea je zadarmo. To aby ho každý Australan měl možnost navštívit. To je ale opět o těch jiných měřítcích než na jaká jsme u nás zvyklí.

Z Brisbane jsme vyrazili do vnitrozemí. Pohybovali jsme se podél hranic Queenslandu a New South Welsu. Zde jsme navštívili deštný prales, konkrétně Lamington National Park. Prales to byl jak má být. S roztodivnými stromy, které jsou propleteny liánami. Člověk tam může jít i po lávce, která je zavěšená v korunách stromů ve výšce asi 15 metrů, případně může vylézt po žebříku do koruny mohutného eukalyptu – tato vrcholová vyhlídka je ve výšce asi 30 m. Další zajímavostí byly duté liánové stromy. Ty vznikly tak, že liány obalily hostitelský strom tak dokonale, že ho zadusily. Strom vyhnil a zůstal jen obal z lián, který připomínal živý komín. Dovnitř se vešel i člověk. Abych nezapomněl, vstup do parku je opět samozřejmě zadarmo.

Poté jsme vyrazili do centra Austrálie vstříc dalším dobrodružstvím. Cílem byla naleziště drahých opálů. Ale o tom zase až příště.

Galerie
Napsal uživatel ps dne Ne, 04.09.2005 - 23:59

Comments

Tak a ted uz opravdu musis napsat pokracovani, protoze tu mas ten komentar!
Peto, mas to moc pekne napsane, ja bych to lepe nezvladla.
Bilda

Přidat komentář

Prostý text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Refundo.cz