Maňa říkala

Dnešní datum: 28. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Pozvánka na trek skrz Bílé Karpaty


  Vydáno dne 25. 11. 2012 (3087 přečtení)


  Přátelé, dovolte, abych Vás pozval na tvrdý trek, vedoucí krásným pohořím Bílých Karpat. Vyrážíme již tento pátek odpoledne(30.11.), návrat je plánován na neděli (2.12.). Trek započne v obci Pitín, ze které se rychlým pochodem přesuneme do malebné vesničky Žitková. Zde přespíme v místním ubytovacím zařízení. V sobotu budeme pokračovat vesměs horolezeckým terénem na vrchol Velká Javořina, kde zabivakujeme v pokojích Holubyho chaty. V neděli nakonec na lyžích sjedeme do Velké nad Veličkou, odkud motorovým vlakem odcestujeme zpět do Uherského Hradiště.

  Kdo má zájem, nechť se přihlásí u mne. Upozorňuji, že jde o skutečně nebezpečnou akci. Navíc jsem na oba večery objednal dámskou společnost (v sobotu zdravotní sestřičky, v neděli letušky), a proto není tato akce vhodná pro partnerky.
  Detaily, jako v kolik nám jede vlak do Pitína, jaké množství slivovice je potřeba s sebou apod., dohodneme během týdne. Pro neznalé Bílých Karpat připojuji něco málo z místopisu regionu – jde o informace z publikace „Karpaty mystérium“, vydané v roce 2008 Muzeem Bojkovska:

  Pitín

  – název obce (původně ve staroslověnštině Pitzin) je odvozen od slova piča (pitza), které v místním nářečí označuje bájnou zemi, ve které mají být všichni šťastní. Má jít o jakousi jinou dimenzi, do které lze vstoupit jeskyní, skrytou právě někde v okolí Pitína. Jde nejspíše jen o pověru, skutečností však je, že jsou zdokumentována svědectví osob, které zažily velmi zvláštní prožitky.

  V knize „Piča – mýtus či skutečnost“ její autor Ing. Dr. Gron popisuje zvláštní událost v životě pitínského hajného Františka Bubláka, který v rozhovoru s ním uvedl:

  „Šel jsem z hospody dom a najednou sem sebou lištil v lese o pařez a spadl sem do jakési ďůry. Tož sem tou ďůrou šel, ona byla docela veliká a nejdřív tam byla tma, ale pak sem na jejím konci uviděl světlo. Tož sem za ním šel a došel sem do jakési dědiny, gde byly samé ženské. Byly hodně prsaté, hned mě umyly, staraly se o mě, daly mně najest a řekly mně, že si je fšecky vezmu za ženy a možu si s něma dělat, co chcu. Tož to se mně zdálo docela dobré, ale pak sem najednou uslyšel hlas, který mně říkal, že ještě nepřišel můj čas a pak se fšecko zatočilo a probudil sem se zas v tom lese. Po probuzení mě enom bolela hlava, ale jinak ně nic nebylo. Od té doby sem tu ďůru mockrát hledal a pomáhali mně aj Lojzek s Milanem, ale nenašel sem ju.“

  Žitková

  – název upomíná na návštěvu bývalé Miss ČR Moniky Žídkové v obci, která tudy projížděla v roce 1997. Místní dialekt však nepracuje se souhláskou „d“, jejíž používání považuje za nezdvořilé a nahrazuje ji souhláskou „t“. Dále nezná ani dlouhé hlásky. Proto tedy obec nese jméno Žitková. Pro turisty, kteří obec navštíví a chtějí s místními lidmi hovořit jejich řečí (což vždy místní lidé velmi ocení), je vhodné dále uvést, že existují výjimky, kdy je místo písmena „d“ používáno písmeno „s“. Děje se tak tehdy, kdy by došlo záměnou písmen k nechtěnému posunu ve významu – např. místo předložky „pod“ se nepoužije „pot“, ale „pos“. V případě, že by ani použití písmena „s“ nebylo možné (např. duby – tuby – sudy), použije se místo písmena „d“ složenina „gralch“ – tzn. místo duby se uvede gralchuby.

  V Žitkové se však lze bez potíží domluvit i finsky. Po druhé světové válce zde totiž zůstalo množství finských vojáků, kteří osvobozovali moravsko-slovenské pohraničí a moravsko-finské rodiny zde žijí dodnes. Pro turisty připojujeme užitečné kontakty:

  starosta obce – Bohumil Peltonen, tel. 775 84 75 88
  Hospoda u Magnuse, tel. 608 55 44 78
  Penzion u Matikainenů – Anna Matikainen Beníčková, tel. 602 25 24 36

  Velký Lopeník

  – jedna z dominant Bílých Karpat. Jde o skalnatou horu vysokou 4859 m.n.m. V její severní stěně vede řada obtížných horolezeckých výstupů. Její název upomíná na smutnou historii celého regionu, který se v 30. letech minulého století stal centrem výzkumů šíleného vědce prof. Františka Štajnera.

  V podzemních laboratořích (jedna z nich je i na úpatí samotného Velkého Lopeníku), které zde Štajner se svým týmem budoval, byla mnohým zdejším obyvatelům provedena masivní lobotomie. Původní název Lobeník byl časem zkomolen na Lopeník.  Související články:
  Exkurze v pivovaru Hrádek (19.11.2014)
  Egoistická onanie, aneb půjdeme s Richardem do restaurace U Richarda na pivo Richard na ulici Ríšova (13.11.2013)
  Interaktivní mapa pivovarů ČR (10.07.2013)
  Recenze: Vinný sklep U Pajerů alias U Miry ve Strachotíně je nejhorší sklípek, který jsem kdy navštívil (27.05.2013)
  Reportáž z exkurze do pivovaru Černý orel (17.12.2012)
  Cestopisy beze slov - Do Břeclavi na Dalešice (14.12.2012)
  Maňin Vánoční večírek vol. 2012 (22.11.2012)
  Adventní výlet do pivovaru (15.12.2011)
  Exkurze v Pivovaru Janáček aneb s Hampejzem končícím adventem (02.12.2009)

  ( Celý článek! | Autor: Dula Půlpán | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook