Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Nomaň Omaň


  Vydáno dne 13. 11. 2012 (2337 přečtení)


  Každý z nás určitě někdy zauvažoval nad tím, z čeho asi pochází jeho příjmení. Je to velmi praktická věc. Bez něj by se totiž lidi mezi sebou těžko identifikovali. I tak to bývá někdy obtížné.
  Příjmení, jak je známe dnes, vznikala postupně, v průběhu několika století, přibližně od 14. do 18. a to nejprve u šlechty, pak u měšťanů a svobodných sedláků. Dědičnost a neměnnost příjmení byla uzákoněna teprve v roce 1780 a tehdy také dostali svá příjmení i bezzemci a čeleď, pokud je doposud ještě neměli. Obecně se příjmení vžila většinou od počátku 16. století.

  Jak ale vznikala? Častou inspirací byla např. podoba a fyzické i duševní vlastnosti člověka: Tvrdý, Veselý, Malý, Černý – Švarc, Hedvábný, Pokorný nebo přeneseně nepřímo: Jelínek, Jedlička, Volek.

  Podobně se příjmením stávaly charakteristické slovní obraty, narážky a příhody, jejichž hrdinou či nehrdinou dotyčný byl. O jednom rodu Vyskočilů je např. doloženo, že jeho pradědek získal své jméno tím, že při hospodské rvačce vyskočil oknem.
  Pan Vaďura má jakési romantické představy o vlámských vojácích za třicetileté války, kteří sem přinesli jeho příjmení (Van Durren?). Pravda je však zřejmě jiná. Vše nasvědčuje tomu, že jeho příjmení pochází z maďarského vadász = lovec. Pohled na mapu rozšíření tohoto jména to potvrzuje. Největší výskyt je v bezprostřední blízkosti hranic s Uhrami. Čerpáno z: http://www.kdejsme.cz/

  Hron – první písemná zmínka o tomto jméně pochází z roku 1207 a je to s největší pravděpodobností odvozenina z křestního jména Hro-znata

  Lipovský – výklad tohoto příjmení je docela nasnadě. Příjmení pošlo z místního jména obce Lipová

  Kőnig je rozšířené německé příjmení, které v překladu znamená král. Slovo König však může také znamenat kráter na Měsíci

  Hampala – Hamp(e)l je zdrobnělina ze zkráceného německého křestního jména Heimbrecht: heim = domov, bëraht = skvělý (se změnou ei na a). Vzniknout mohlo také z lašského A hampel = místo, kde se pere prádlo. Horší je to ovšem už se zkráceninou Hampejz. Každý tuší, že Hampejz či chcete-li Hampeis je nevěstinec. Méně se už ovšem ví, že to znamená i kuželník.

  Plaček býval ten, kdo míval pláč na krajíčku, komu třeba slzely bolavé oči. Plačka zas bývala profesionálka, která za peníze oplakávala mrtvé.

  Krejčiřík – původně obchodník suknem – krájel je z kusu

  Častým příjmením je Hájek. Tady se nabízí velice snadné vysvětlení. Háj=listnatý lesík, hájený les. Mimochodem, víte, že Hájek je na 11. místě mezi nejčastějšími českými příjmeními vůbec? Má ale ještě další interpretace: je prý docela možné, že pochází z židovského osobního jména Chajem. A kdo by se domníval, že Hájíček je odvozen od Hájka, mýlí se. Je to zdrobnělina slova Hájič, Hájčík, což býval polní hlídač. Mitáčci. Ti mohou původ svého jména hledat v osobním jméně Metoděj, v nářeční podobě Mituděj, Mitud. Je ale také dost možné, že pochází z německého slova Mittag=poledne. Dalo by se tedy asi říct, že Mitáček je vlastně česky Poledníček. Zajímavé, viďte?
  Šuránek pochází ze starého přídavného jména Šurý, což znamenalo křivý, šilhavý.
  Příjmení Kočí pochází buďto z toho, že některý předek působil jako panský kočí nebo chytal kočky a zpracovával jejich kůže.
  Soška vypadá jako zdrobnělina příjmení socha. Býval to však také kůl ke stromu, druh mandele nebo tyč, na kterou se stavěla síť na lapání ptáků.
  Hala je prý odvozenina z osobního jména Havel, může ale také pocházet ze staročeského slova halati, což znamenalo hlasitě se smát, později blekotat. Na některých místech značilo slovo hala hulváta.
  Prachař neznačí člověka, který má moc peněz, jak by mohlo někoho napadnout. Prachař býval výrobce střelného prachu.
  Zrovna tak příjmení Rybnikář má svůj původ v povolání jeho prvních nositelů. Byli to lidé, kteří stavěli rybníky. Přeneseně to ale znamenalo i nezvedence. K rybníkářům se totiž často přidružovali tuláci a propuštění či zběhlí vojáci.
  Hanák, podobně jako Straňák, Slezák či Němec jsou příjmení vzniklá podle toho, odkud jejich první nositelé pocházeli.
  Prajzovi mohou odvozovat původ jména buďto od slova prejza (druh střešní krytiny) anebo od Prušáků, kterým se na našem území říkalo „Prajzi“.
  Sadílek si vysloužil příjmení tím, že se rád sázel, nadsazoval a vychloubal se.
  Procházka je kupodivu v přeneseném významu slova řezník (poněvadž procházel vesnicemi za nákupem). Též vandrovní, tovaryš, zahaleč.
  U příjmení Nemrava a Křivák význam netřeba vysvětlovat. Schválně jsem si je nechala na závěr. Příjmení vznikla před staletími a jeho dnešní nositelé často už dávno nemají vlastnosti, které měli ti, podle kterých byla vytvořena. Pánové Nemrava a Křivák jsou třeba dnes docela slušní lidé, pan Kupec má k obchodování odpor a pan Kovář zná podkovu pouze z obrázků. Proto taky dochází k tomu, že vznikají přezdívky, které daleko lépe vystihují charakter jednoho každého. Bezbarvý a nevýrazný jedinec nikdy přezdívku nezíská a proto nechť jsou hrdí ti, kteří ji vlastní. Na tomto místě bych doporučila vaší pozornosti starší článek: http://manarikala.info/view.php?cisloclanku=2008050601 Dozvíte se v něm, jak lze získat zcela nové příjmení. Je mnoho výrazných jedinců, ke kterým jejich zděděné rodové jméno vůbec nepasuje. Proto návrhy na zbrusu nová příjmení pro lidi z okruhu Maniných příznivců jsou přijímány zde v komentářích

  zdroj: Moldanová Dobrava: Naše příjmení. Praha 1983

  ( Celý článek! | Autor: Maňa Mravová | Počet komentářů: 11 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )

   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook