Maňa říkala

Dnešní datum: 27. 11. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Test nízkokalolických piv Staropramen Déčko a Gambrinus Dry


  Vydáno dne 06. 03. 2012 (12681 přečtení)


  Jste zdatný milovník piva, jenž vypije osm škopků jako nic? Toužíte přesto po vysportované postavě, která uvede do tranzu všechny ženy světa i tu mou? Myslíte si, že pivo a pupek k sobě patří jako měsíc a příliv? Tedy čtěte dále, novinky na gastronomickém trhu nám pivařům vykřísly novou pomyslnou jiskřičku naděje.


  Jdu takhle po Tescu a pečlivě studuji vývoj cen zlatavého moku s nadcházejícími Velikonoci (kupodivu se narozdíl od vajíček docela drží) a náhle co to nevidím... Hned dva nové druhy piva ve stejném regále. Oba už dle názvu něco napovídají a to něco je snížený obsah cukrů.

  Inu, tohle není žádná novinka, Kokakola tohle zavedla už dávno, ale tu si nekupuji, protože je hnusná. Vzpomněl jsem ihned na všechny propocené trička v posilovně (zbytečně), popadl jsem láhev do ruky a začal dychtivě číst etiketu.

  Heuréka! První lahváč v životě, na kterém si přečtu, v jakém množství obsahuje bílkoviny, cukry, tuky, vlákninu a hlavně KALORIE!!! Kousek vám přečtu.

  v e-shopech
  od
  (Zdroj: Heureka.cz)

  Staropramen Déčko

  Začnu Staropramenem. Má červenou etiketu a viděl jsem ho první.

  Tuky, nenasycené kyseliny ani vlákninu neobsahuje (naštěstí), zato však cukry a sacharidy ano. No a ve 100 ml piva je 115 kJ (27 kcal chcete - li)

  Čárkový kód na flašce je vtipně ve tvaru piva a etiketa působí trochu odpudivě. Trochu mě uklidňuje nápis "tradiční receptura"

   

  Kde koupit Gambrinus DRY 0.5 L?
  v e-shopech
  od
  (Zdroj: Heureka.cz)

  Gambrinus Dry

  Všechny hodnoty má se 100% přesností stejné jako kolega Staropramen, akorát má ve 100 ml piva 108,5 kJ (26,1 kcal). Jak tohoto efektu dosáhli je zřejmě výrobní tajemství, neboť jak říkám, ostatní hodnoty se neliší.

  Nápis rovněž slibuje tradiční recepturu (dokonce plzeňskou) a i design etikety vypadá hodně tradičně, skoro stejně, jako normální Gambrinus 10°. Zapřísáhlé nedietáře tedy upozorňuji, aby si v sámošce pozorně přečetli, zda se na ní náhodou nenachází slovo DRY.

  Chuťové srovnání

  Logicky a nevyhnutelně muselo dojít na test v laboratorních podmínkách (to je metafora, sedím doma u PC a možná s tím pak ještě zalezu do vany). Jako ethanol, pardon ethalon, chuti klasické lahvové desítky jsem zvolil Staropramen světlý. Domnívám se totiž, že právě toto pivo se nevyznačuje vůbec ničím a hodí se právě (a pouze) jako odrazový materiál pro tyto účely. Předem upozorňuji, že nutriční hodnoty jsou neznámé, uvadějí zde jenom klasické klišé o vodě, ječném sladu, maltózovém sirupu a chmelových produktech.

  Obsah alkoholu

  Obsah alkoholu je vzácně vyrovnaný. Všechny 3 vzorky obsahují shodně 4,0% obj.

  Chuťové aspekty

  Malá vsuvka. Právě přišla JaVa, bez řečí upila ze všech lahví a prohlásila: Gambáč mi víc chutná. Nevím, jestli má smysl pokračovat ve vědeckém bádání. Nakonec jsem usoudil, že dyletanti nespíš kecají všem odborníkům světa do práce a že se s tím budu muset smířit.

  Plnost chuti
  Ve všech případech takřka nulová. Subjektivní vnímání pocitu z piva asi nabízí nejvíce Déčko.

  Hořkost
  Nevím, asi stejné.

  Říz
  Gambáč Dry. Jediný a téměr zanedbatelný rozdíl.

  Sladkost
  Klasický Staropramen světlý je skutečně o něco nasládlejší.

  Verifikace měření

  Se zavřeným zrakem jsem si nechal lahváče od manželky zpřeházet a provedl jsem ověřovací poznávací test.

  Správně a jednoznačně jsem určil všechny vzorky. Bádání tedy považuji za platné. Manželka měla sice určité výhrady, že Staropramen světlý je v plastové lahvi a že jsem jej mohl identifikovat i podle hmatu, to ale není směrodatný aspekt, neboť jsem ho mohl klidně poznat i podle toho, že nebyl z ledničky. Jelikož jsem se ale sousředil výhradně na srovnávání chutí, jasně jsem odhalil ony cukry navíc.

  Závěrečné hodnocení

  Všechny tři vzorky jsou zhruba na stejné úrovni. Neškolený degustér by je klidně mohl prohlásit za identické. Malé rozdíly tu ovšem jsou a ty hrají do karet dnešnímu vítězi testu, jímž se stává Gambrinus Dry. Snížený obsah cukru v pivu překvapivě neznamená zhoršení chuti, jak jsme si zvykli u nealkoholických nápojů. V případě Staropramenu spíše naopak.

  Kolik teda zhubnu?

  Správná otázka na závěr. A odpověď je okouzlující: čím více piva v průměru vypijete, tím lépe půjdou kila dolů.

  Ve všech příručkách o zdravém hubnutí se dočtete, že pro ideální úbytek hmotnosti bez jo-jo efektu je nutno snížit denní přísun potravy o 500 kcal. Rozdíl mezi klasickou a "light" desítkou je zhruba 50 kcal. Jasně nám vyplývá, že člověk, který doposud pil 10 piv denně a už nepřibíral, bude hubnout vyloženě učebnicově. To jest 0,5 kg za týden. Pokud ovšem dokáže vypít jenom 5 piv, musí se smířit se čtvrtkilovým týdenním úbytkem. I tak se za rok propije ke krásným 13 kg dolů.

  Děkuji všem čtenářům za pozornost a těším se na shledanou v létě na koupáku v plavkách.  ( Celý článek! | Autor: zvl | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook