Maňa říkala

Dnešní datum: 27. 11. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Jak se staví máj


  Vydáno dne 01. 05. 2011 (3346 přečtení)


  Je první máj, lásky čas. Políbil jsem ženu pod odkvetlou třešní a vyhnal děcka na hřiště. Začalo letní období. No by ale nemohlo nastat, kdybysme nejdřív nepostavili máj a neupálili čarodějnicu. Jak to vypadalo v Míkovicách, to se dovíte z tohoto článku.


  V pátek, den před čarodkama, se muselo navozit dřevo. Vozík, který jsem nedávno koupil od Chátry, jsme zapřáhli za terénní čtyřkolku a jelo se. Chudáka vozíka asi ani ve snu v těch 80-tých letech nenapadlo, co zažije. Kličkoval mezi stromy a poctivě svážel klestí.

  V 8 ráno se šlo pro májku. Vyhledali jsme smrk označený písmenem M. Hmmm, třicetimetrový krasavec. Jak se takový strom vůbec dostane na hřistě?

  Po troše snahy se ho podařilo dostat na zem a zbavit nadbytečných větví. Když ležel, vypadal ještě větší, než když stál. Bylo nás pět a hřiště kilák daleko. Inu, co zbývalo, dva metry jsme mu odebrali, aby s ním šlo vůbec hnout.

  Dosmýkali jsme ho na cestu a položili na dvě nachystané kárky. Přihodili jsme trochu dřeva, aby jsme nejeli moc nalehko a roztlačili soupravu. V zatáčkách jsme museli občas i poponášet a u hřiště se dokonce nešlo vytočit vůbec, protože tam někdo zaparkoval zelenou fabii v tom nejblbějším místě. Nabídl jsem se, že to přeparkuji, ale chlapi byli v ráži. Popadli stromisko a šup! s ním na hřiště.

  Vatra musela mít 2 metry. Uprostřed bude zapíchnutá tyč a na ní čarodějnice, Tu vyráběla děvčata při vaření oběda. My jsme řezali, sekali, pili, mudrovali. Dohodli jsme se, že pro bečku do hospody nepojedeme autem, ale pěkně s kárkou, ať z toho má něco celá ulička. Krom toho bylo jasné, že bychom museli dlouho shánět řidiče. Domluva jasná. Teď na oběd a o půl druhé před barákem.

  Ve stanovený čas stál kolem kárky hlouček vyoraných myší. Bez výjimky jsme se všichni naobědvali a pokusili schrupnout. Načasování bylo dokonalé. Přesně ve chvíli, kdy člověk usínal zbývalo 5 minut do odjezdu. Nechali jsme si o spánku zdát, obuli boty a šlo se.

  V hospodě dostaly děcka zmrzku a my jsme koštovali, co kupujem. Po dlouhé debatě, jestli padesátku nebo třicítku, jsme naložili chlaďák, kompresor a bečku (50) na káru, vyhnali děcka z houpaček a jelo se na místo. Blížil se úkol nejtěžší. Postavit mája.

  Máj se musel zbavit kůry a opentlit. Dále se vykopala dvoumetrová jáma (chtělo by to i víc, ale narazili jsme na vodu). No a pak už jen zvednout. Ale jak? Nápadů se sešlo dost a ať radil kdo radil, stejně se to dříve nebo později ukázalo jako omyl.

  Naštěstí se někdo našel, kdo věděl co a jak. Zvolil se klasický, osvědčený způsob tak, jak se zvedal máj stovky let. 2x2 tyče svázané k sobě a lano obtočené dokola, svěšené dolů. Tyče vytvořily útvar podobný obrácenému písmenu V a čím blíže se dávaly nožky k sobě, tím výše se zvedala špička. Krásné, že? Obě véčka pozvednou máj, jedno drží, druhé se rozevře a posune kousek dál. Kdyby mi to strach dovolil, kochal bych se tímto fyzikálním úkazem.

  Trvalo to hodinu, možná hodinu a půl, než se máj napřímil. Teď přišly na řadu lana. Nyní mohl totiž spadnout na kteroukoliv stranu. Zatímco někteří zběsile běhali kolem dokola jako větrní kohouti, ostatní házeli hlínu a udusávali a udusávali ....... pot se ze všech řinul proudem.

  Konečně jsme mohli poodstoupit a prohlédnout si tu velkolepost s odstupem pár desítek metrů. Bylo to neskutečné. Byl vyšší, než jsme si dokázali představit a jenom naše ega mohla vystoupat nad tento monument.

  Děvčata prozradila, že se vsázela, která bude vdova a který manžel přežije. Za odměnu nosila piva a krájela buřty. Oheň byl zažehnut a čarodka shořela jak papírový čert.

  Po nějakém čase přišla řeč na to, odkud všude jde máj vidět. Nezbývalo, než uskutečnit procházku po Míkovicách a neustále kroutit krkem. Od hospody opravdu vidět není. Toto zjištění nám vnuklo myšlenku na Bernarda a sotva jsme jej dopíjeli, dorazila Adéla s autem a přiblížila nás opět na místo činu.

  Děcka odešly spat, slunéčko zapadlo a bečka byla dopita. Adéla nás znovu naložila do auta a jelo se pro tu třičítku. Jelikož si nebyla jistá, že nám tentokrát už nevyschne, schovala pro jistotu klíče od auta na tajné místo a nikomu o tom neřekla.

  Přišlo i na ukulele a Míkovice nedobrovolně zažily noc plnou zvuků připomínajících vytí kojotí smečky.

  Ráno jsme šli zkontrolovat, jestli se nám to celé jenom nezdálo. Po cestě jsme si vlepili pusu u Vlada na zahradě a vyrazili opět na hřiště.

  Tam, kde se touto dobou běžně pachtí parta sportovců za míčem, stála skupinka lidí se sklenicí piva v ruce. Jedna otázka byla tímto zodpovězena. Nedopila se. A zbylo i na mě. Naštěstí jen jedno.

  No a pak zazvonil zvonec, bylo poledne a my jsme v jednu vyrazili pěšky zkontrolovat, jestli jde máj vidět i od Slunečních teras, kde bydlí brácha.

  Není.  Související články:
  1. máj, svátek práce, lásky čas (01.05.2013)
  Májový přechod Malej Fatry (29.04.2008)
  Prvomájové oslavy v metropoli nad Sprévou (09.05.2003)

  ( Celý článek! | Autor: zvl | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook