Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Zahradníkův rok vol.1


  Vydáno dne 27. 12. 2010 (2548 přečtení)


  Jo, je to tady! Druhá dekáda nového krásného a nepoválčeného tisíciletí začíná, Evropa je pořád ještě spojená, v což ani mnozí nedoufali a v Americe je prezidentem černoch, z čehož by se i nejslavnější americký spisovatel Mark Twain picnul.
  Za oknem mrzne až praští, kosa jak sviňa, kaltna jak hyena. Ale ne vše je mrtvé, zmrzlé a bez života. Vaše zahrádka je živá, že to hezké není. A o tom co se tam takhle děje, a co by se tam mělo dít jsem pro vás připravil celoroční seriál. Je to pravda trochu uhozené psát zahradnický článek v prosinci, kdy bych měl pilovat vánoční povídku nebo prozpěvovat koledy děckám, ale je to bohužel nutné, neboť zahradní estetika spěje do řiti stejně rychle jako všechno ostatní kolem, takže je třeba s tím pohnout a alespoň hrstku z vás obrátit na správnou víru.


  Máme tedy zimu - je leden, většina z vás přišla k zahrádce jako slepý k houslím a ještě teď litujete, že jste v klidu nezůstali v bytě u radiátoru. V zimě má zahrada další parádní rozměr, jelikož je všude ten sníh tak nejsou vidět ty hromady bordelu, které jste tam před lety zapoměli ležet. Pochopitelně na kvalitu kompozice taková hromada vliv nemá,a když tak leda pozitivní, poněvač i kdyby jste nakrásně chtěli podobný jev ze zahrady vystrnadit, oklikou se tam vrátí v jiném převleku. Například hromada sutě se velice operativně změní v zenovou zahradu s romantickým štěrkovým pobřežím vulkanických japonských ostrovů. Hromady odpadu se na zahradě generují přirozeně a bez lidského přičinění, takže když se na to nějaký čas vykašlete - jedete třeba na dovolenou - a vrátíte se k práci na zahradě po čase, hopla, hned je tam bordel. Jedna z mála věcí, které proti hromadám bordelu fungujou jsou pařby. Když se rozhodnete uspořádat večírek na zahradě spojený s opékáním buřtů na zrezavělé bečce, hromady bordelu začnou mizet. Čím víc se blíží termín akce tím jich víc mizí, někdy se dokonce zahrada sama poseče. Zatím si to neumím vysvětlit ale souvisí to nejspíš s fenoménem objevování se čistého prádla v mojí skříni. Každopádně představa, že si objednáte kontejner a partu chlapů na odklizení bordelu je totálně iluzorní Kontejner vám přiveze nějaká absurdně předražená firma, borci ukradnou co můžou a ještě nadávají že jim málo platíte. Sotva odvezou kontejner objeví se nová hromada bordelu. Zavřete oči a smiřte se s tím. V extermních případech je možné zahradu vybetonovat - je to tvrdší obdoba té zenové koncepce, ale funguje to taky. Nejlepší je sníh.

  Každopádně leden je přesně ten měsíc kdy je třeba si utřídit myšlenky co vlastně od zahrady očekáváte. Je to vaše hobby nebo poslání, nebo je to pouze naprosto zbytečný apendix obytné části domu, se kterým je jenom festovní pruda a je třeba ho nemilosrdně odřezat. Romantická duše se přkloní k první verzi, ale pravda je pochopitelně na té druhé straně. V době, kdy máte veškerou rostlinnou potravu z Lídlu takřka zadarmo je naše zahrada dobrá opravdu jenom na ty pařby. Pravda jspou tam ještě trnky a jabka a jié ovoce. Jenomže teď v zimě trnky a jabka nestříháme, ani kmeny bílou barvou nenatíráme poněvač je to úplně k hovnu. V lednu se na zahradě prostě nedělá nic.

  Můžete tam chodit nadávat na vládu a na komunisty, což je taky nebezpečné, protože v českém zahradkářském svazu je to samý bolševik a sousedi by mu to donesli. a on by vám pak třeba uhranul krávu, nebo tak něco, jak už ti bolševici umí škodit. K tomu nadávání je potřeba lahvové pivo (při teplotách nad 5 stupňů), nebo slivovice. Slivovice jenom v případě, že letos pojedete pálit - pálí se totiž v LEDNU! Ale pokud to byl takový rok jako letos, kdy to včecko spadlo ještě před hluckýma hodama a v bečkách není nic tak se nedá nic dělat a je třeba sáhnout do rezerv, anebo chlastat víno. Víno se totiž taky v lednu neošetřuje, ani nestříhá. Ale může zmrznout.

  Ono koneckonců může na zahradě zmrznout kde co, a taky že zmrzne. Většinou je to dobře a ku prospěchu. Pomrznou bobkovišně a ronďáky, když bude zaková kosa jak v bájné zimě 1928-29, kdy zmrzlo kompletně všecko, tak to taky zmrzne. Ale uvolní se nika pro ostatní krásné a životaschopné kytky, které nevyžadují přemrštěnou pozornost a bujně vegetují, třeba taková bršlice kozí noha, nebo kopřiva dvoudomá. A hned je to o kousek blíž k přírodě. Navíc národní sbírka kultivarů kopřiv je pořád ještě v nabídce botanického ústavu akademie věd ČR v Průhonicích a stále čeká na svého nového majitele. Toť výzva panečku - národní sbírka - to má zvuk!

  WiKi: Köpřiva dvoudomá

  Nashle v únoru.

  --
  Ing.Martin König
  Autorizovaný zahradní a krajinářský architekt
  Staré Město u Uh. Hradiště
  www.zahradniarchitekti.eu
  T: +420 724 350 521
  T: +420 608 480 732
  info@atelierkonig.cz  ( Celý článek! | Autor: | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )

   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook