Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Hampejzův Skotský deníček IV.


  Vydáno dne 23. 07. 2010 (4541 přečtení)


  Jak jsme jeli na výlet...


  Uplynuly tři dny našeho pobytu v Edinburgu, když o coffe brejku přišla principálka s nabídkou, která se zdála neodolatelná. Za 95 liber pořádá spřátelená škola výlet autobusem na skotskou Highlands a ostrov Isle of Skye. Protože jsme něco podobného plánovali podniknout sami, jenže nebyl pořád nějak čas to dotáhnout do konce, nabídku jsme venkoncem uvítali a ředitelé Rosťa, Marek, Libor, ředitelka Jarmila a Hampejz, všichni jsme se zapsali, zaplatili a těšili se, že pojedem.

  V sobotu jsem se v 7 ráno vzbudil do pěkné sloty - pršelo, foukalo, zima byla. Vydatně jsem posnídal, zabalil do batohu včera nakoupené tousty, nějaké pití, půllitr slivovice, dal si panáka na cestu do té sloty a vyrazil. U autobusu jsme se postupně všichni přivítali po našem, slivovicí, a při tom si nějak nevšimli, že věkový průměr osazenstva se limitně začínal blížit 20 letům.

  Seděl jsem v zadu na houpačce a protože zbytek mojí skupiny seděl o 4 sedačky přede mnou, nějak jsem s nimi ztratil kontakt. Chtěl jsem se tedy seznámit s vedle sedícím Španělem a tím pádem začít plnit domácí úkol – seznámit se a vyzjistit pár základních informací o 5 lidech z tohoto víkendového výletu, abych o tom mohl podat v pondělí referát. Španěl si ovšem hned po odjezdu nekompromisně strčil do uší sluchátka a komunikovat odmítnul. Dal sem si tedy panáka a pozoroval zamlženou, uplakanou a tím pádem šíleně romantickou krajinu. Po chvilce jsem periferně zaregistroval zvláštní, rytmicky se opakující pohyb pravé ruky v klíně mého španělského souseda. No to snad ne... Podíval jsem se co dělá, naštěstí simuloval hru na kytaru. Od této chvíle jsem mu říkal Parkinson. Tato jeho cukatůra mne měla provázet po celý zbytek víkendu.

  Náš průvodce David hezky povídal o tom co uvidíme, kam jedeme, o skotských dějinách, kdy se navzájem potírali Angláni ve spojenectví s někým proti Skotům a Skoti ve spojenectví s někým proti Anglánům, jednou vraždili ti je a pak oni ty druhé, do toho Římané, pak Vikingové, pak Španělé, Francouzi, Jakobíni, Železná Lady, Tony Blair a teď už čekají jen na Marťany...

  Španělem cukal Parkinson, ředitelé bavili své španělské spolužačky (už sem pochopil, proč sedí kde sedí a já sedím tak blbě, ve třídě jsem totiž s Hammidem a Abdullázisem ze Saudské Arábie a ti ještě k tomu nejeli...docela závist). Dal sem si teda panáka a byla tu první zastávka.

  První zastávka se sestávala z podívané na JEDNU! chlupatou skotskou krávu plemene Hamish za plotem (zbytek utekl někam opodál), baráčku s expozicí tkalcovství a ukázek typických kárových skotských vzorů (každý z rodových kmenů měl svůj vzor a podle toho se poznávali, když se chtěli obejmut nebo si dát po čuni, neb krom Anglánů ti stateční srdcaři šli po krku i sami sobě). Dále se dalo navštívit WC a shop se suvenýrama a, of course, naskýtala se možnost zakoupit krmení pro tu kravku a krmit ju. Uááááááááááááá.

  Skotská kráva plemene Hamish
  Skotská kráva plemene Hamish

  Za 10 minut nebylo co řešit i s vyčuráním, dali sme si panáka, ředitelé byli už poněkud rozjařeni a vylezlo z nich, že už nemají téměř žádnou slivovici. Řekli jsme si, že nevadí, že budou přece ty palírny a šli každý nějak po svém probloumat těch zbývajících 20 minut do odjezdu. Koupil jsem si s 50% slevou tričko na golf.

  Zajímavé odkazy:
  http://venetianred.files.wordpress.com/2008/11/tartan.jpg
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Scottish_clan_map.png
  http://www.fact-archive.com/encyclopedia/upload/7/78/Scottish_clan_map.png
  http://www.scottish-tartans-world-register.com

  Další zastávka byla u lesíka. Procházka na 20 minut, cíl – sluneční kámen. Tušil jsem nějakou kulišárnu a mé tušení mne v žádném případě nezklamalo. Uprostřed lesíka byl polozarostlý balvan, na který se dalo po maximálně 5 lidech vylézt a rozhlédnout se kolem. S díky jsem odmítnul a vydal se na cestu zpět. Ti z nás, jež se nechali napálit, viděli ty samé stromy co my dole, ovšem z 3,5 metrového nadhledu. Vzrušující! Přiznávám však, že les byl hezký. Bystřina prudká... Tak jsme aspoň vedli řeči. Ředitelka Jarmila nedokázala pochopit, že chlapi při sexu neocení IQ partnerky. Tak nějak sme se my chlapi shodli, že při sexu si ceníme úplně jiných orgánů.

  Další přesun autobusem, konečně zastavujeme na odpočívadle s restaurací. Ouha, restaurace nevlastní licenci na prodej alkoholu. Zachraňujeme se vlastní slivovicí. Zima a vlhko nepolevují, alespoň vítr se malinko utišil.

  Další zastávkou je všem Skotům tak drahé údolí Glencoe, kde Angláni povraždili jednu Skotskou rodinu. Dodnes tam straší... Turisti... Parkoviště, autobusy, aspoň ty nádherné hory že jsou kolem. Tři z nich se jmenují Tři sestry. Pastička na tůristy...

  Tři z nás a dvě sestry na pozadí
  Tři z nás a dvě sestry na pozadí

  Další zastávka v polorozbořené tvrzi. Ani restaurace bez licence. Jen řeka plná vody... Okouníme kolem a těšíme se na pořádný skotský hrad, zámek či aspoň palírničku. Jedeme dál.

  Rozpadající se skotská historie
  Rozpadající se skotská historie

  Další zastávka na břehu jezera, kolem hory - nádherné, jezero - překrásné, restaurace – bez licence. Tak aspoň na vyhlídku a pěkně shlédnout první betonový železniční viadukt ve Skotsku. Proslavil se tím, že po něm ve filmu uháněl vlak s Harry Potterem do a z Bradavic. Přesvědčuji se o tom, že filmový průmysl je podfuk na druhou. Ve filmu jsem dráty elektrického vedení ani nepříliš romantické okolí nezaregistroval. Ale budiž, mám čárku za účast.

  Viadukt do Bradavic
  Viadukt do Bradavic

  Odkaz na film:
  http://www.youtube.com/watch?v=sqrCHDCTVZQ

  Aspoň posedím u jezera a hledím na loďku s rybářema. Než mne do výhledu vleze Patricia se svým novým miláčkem a začnou provádět olizování hlav. Kindersoapoperaporno, až se na to okolní hory nemůžou dívat. Zase se rozprší.

  Rezignuju. Vylézt na věž u jezera odmítám, protože mi to přijde úplně zbytečné, když jsem před chvílí byl na vyhlídce na kopci 3x výš a jdu louskat informační panely. Jsou dvojjazyčně. Anglicky a gaelsky. Su opravdu rád, že se tu věnuju jen angličtině. Ale na gaelštinu se dívá hezky... Sláva nazdar odjezdu. Naše nálada víceméně odpovídá počasí. Plakalo by se... To už nezachrání ani ty krásné hory, které sem tam vykukují z mraků.

  Higlands a typické jezero, gaelsky Loch
  Higlands a typické jezero, gaelsky Loch

  Teď nás čeká delší přesun autobusem na trajekt. Průvodce David nás zásobuje úžasnými vtipy typu: Why is 6 afraid of 7? (Protože 7 snědla 9. Angličtináři si jistě pošmáknou na této nezměrně veselé jazykové hříčce. Zbylých 10 podobných jsem si fakt nezapamatoval.)

  Legrace končí v okamžiku, kdy nám David rozjařeně oznamuje, že si čekání na trajekt zkrátíme nácvikem skotských tanců. Drtivá většina osazenstva autobusu jásá. Kde jsme udělali chybu, že nás při té představě jímá hrůza a propadáme se do tenat hysterické deprese? Lok slivovice sice pomáhá, ale i tak jsme evidentně pobledlí. Poprvé si jasně uvědomuju, že se tady asi něco stalo špatně.

  Trajekt naštěstí přijíždí už po 15 minutách čekání, při němž se odehrává bizarní scéna: účastníci zájezdu nacvičují prapodivný tanec a opodál je s nelíčeným úžasem sleduje parta drsných motorkářů na harlejích, kteří také čekají na trajekt. Nepřidali se, škoda, ten výjev by nakonec dostal úplně nový rozměr.

  Se zájmem pozoruji místní rybářské lodě kotvící v přístavu, pak se konečně nalodíme a hurááááá, na trajektu mají lahváče, dokonce výborné místní pivo z ostrova Isle of Skye. Někdo si dává i dvě ne-li víc. Neměl bych jmenovat, zlobil by se na něj manželka a on pak na mne, ale zase, vždycky se dá říct, že to byla jen taková Hampejzova levná autorská licence, viď?

  CENZUROVÁNO (včera mně koupil LAGAVULINA 16 years old).

  Pro tuto chvíli zachráněni
  Pro tuto chvíli zachráněni

  Tak jsme konečně tu. Ostrov Isle of Skye je vyhlášený krásnými scenériemi, zajímavou příchutí whisky, vodopády, drsným podnebím. Jenže nás ještě čeká cesta do mládežnické ubytovny. Cestou nás David informuje, že k večeři bude vařit těstoviny se šunkou a tomatem. A že hledá dobrovolníky, kteří by přiložili ruku k dílu. A že po večeři bude hrát na kytaru skotské lidovky a všichni si společně zazpíváme. O nadšence není nouze. Bohužel tomuto duchu pionýrského tábora jaksi stále nemůžu přijít na chuť. O něčem podobném nebyla při domlouvání zájezdu ani řeč.

  Náš pokoj je jako klícka. Tak malý, že se v něm tak tak vytočíme. Zabírám postel nahoře, povleču, položím batoh pod skříň (skříní nazýváme 4 ramínka na věšáku na zdi). Ani to nemusíme říkat nahlas a jdeme do hospody, kterou jsme zahlédli při příjezdu. Venku se na sebe díváme a publikovat se dá jen hláška ředitela Marka: „Kurva, to byl dry day...“ Každopádně od této chvíle se celá naše situace radikálně otočila.

  V hospodě běží první poločas zápasu MS ve fotbale o třetí flek. Na jídelním lístku mají hovězí, rybu, plody moře i kuře. Několik druhů piv. A místní whisky. Přichází řidič autobusu, zveme ho k nám a vyzvídáme, do kterých palíren, že to zítra zavítáme. Udiveně na nás hledí a když zpozoruje naše zklamání, ještě se zkouší zamyslet a pak z něj diplomaticky vypadne, že si teda není vědom, že by nějaké byly v plánu. Spatřivše naše zoufalství, předstírá nemoc a se slovy, že si musí odpočinout odchází spát.

  Sledujeme fotbal u stolu spolu se šwédským párem na dovolené a nadáváme na Němce. Večeře výborná. Fotbal nakonec taky. Přestávám pít pivo, zase sem naletěl na skotské Ale, zahajuji podrobný výzkum místní whisky. Konverzuji s místními, polovina z nich byla v Praze, druhá se tam chystá. Nezkoumám, co je tam tak žene, ale mile si popovídáme. Paní hospodská sama od sebe nabízí Lagavulin 16 years old a to je trefa do černého. Mezitím se rozjíždí úžasný koncert místního zpěváka, jež se doprovází na kytaru. Zpívá lidovky i folkrockové hity, jde mu docela pěkně rozumět a hlavně mu to báječně ladí. Šok pro mne nastává, když se na něj jdu podívat. Seděl jsem za rohem a tak až nyní zjišťuju, že ten úžasný skotský bard je Číňan a skotská je na něm jen hučka na hlavě a pivo s panáky, kterými se osvěžuje a jimiž ho zahrnují posluchači. Posléze se s ním dáváme s ředitelem Liborem do řeči a zjišťujeme, že se jmenuje Andy Chung a je z Hongkongu. Neuvěřitelné. Ředitel Marek s ředitelem Rosťou se odebrali spát, zřejmě vystrašení Davidovou odpolední průpovídkou, že hostel se v 1 v noci zamyká.

  Andy Chung
  Andy Chung

  S ředitelem Liborem vytrváváme a notujeme si s Andym. Teď už doslova. Ta skotská je stejně dobrá! Přisedává si k nám půvabná slečna z Malty, bohužel se svým přítelem, který se tu narodil. Je na nás vidět, že bysme si opravdu rádi prosvištěli slovíčka, no její boyfriend tomu není nadvakrát nakloněn a odlákává ji od nás hrát kulečník. Škoda. Andy pěje jak o život, místní tančí, skotská mi začíná téct ušima, nejvyšší čas vypravit se spát. Ředitel Libor si od Andyho nechává zahrát poslední song na dobrou noc, pak Andy definitivně končí. Dopíjím posledního panáka, vyptám si od mistra cigáro a vyrážíme k hostelu. Strašně prší, jsou to kýble vody, ale je nám to jedno. Vezeme se na vlně Andyho show. Cestou se divím, že ně ten déšť nezhasil cigáro, rozvíjím teorii o nějaké speciálce uzpůsobené skotskému počasí. Ředitel Libor zpochybňuje správnost mnou zvoleného směru k hostelu. Kupodivu jsem se nemýlil. Zapadám do postele, ředitel Libor ještě něco nacvičuje se zabouchnutými dveřmi, ale to se dozvídám až ráno.

  Na druhý den vstáváme docela brzy, ale i přes pozdní uložení se ke spánku je nám všem fajn. Lehká snídaně a vzhůru k zamlženým a upršeným krásám ostrova Isle of Skye. Se slzou v oku míjíme několik dobře značených odboček k místním palírnám, zato vidíme starý most, vybuchlý důl křemičitého čehosik, dramatické pobřeží, rozvaliny tvrze zbojného Hilandera, pěkný hřbitov s ukradeným královským náhrobkem z Anglie, kde si průvodce David připisuje první kladné body tím, že hraje na dudy a jde mu to a úplně se to sem hodí.

  Pobřeží ostrova Isle of Skye I.
  Pobřeží ostrova Isle of Skye I.

  Počasí je ovšem příšerné, takže vytahuju poslední tři deci slivovice a po každém návratu do autobusu si dáváme na zahřátí. Zastávek je několik, vždycky šup ven, nafotit, zmoknout, šup do autobusu, no Japonští spolužáci si to užívají.

  Pobřeží ostrova Isle of Skye II.
  Pobřeží ostrova Isle of Skye II.

  Před odjezdem na pevninu máme hodinu a něco na oběd. Konečně pivo! K obědu si dávám talíř s výběrem mořských plodů – garnáti, uzené mušle, uzený losos a ještě nějaké dvě ryby, přílohou brambor, zeleninový salát, no neolitoval sem. Pak přejezd přes most na pevninu, dospávám deficit, pak se chvilku učím, slivovice už došla, na všech zastávkách bohužel občerstvení bez licence... Konečně návštěva nerozpadlého zámku a dokonce s pěkně zařízenými interiéry a s výkladem! Leč občerstvení opět bez licence. Začíná to být zase dry day, teď už na druhou...

  Konečně pořádný zámek
  Konečně pořádný zámek

  Pak vysazujeme Španěly v jakémsik městečku na finále fotbalu, přijede pro ně druhý autobus, ale vzhledem k tomu, že to znamená návrat do Edinburghu kolem 2 v noci a komplikace při návratu z centra města do rodin v nichž bydlíme, vzdáváme to, vidíme prvních 20 minut, dáme pivo a zkusíme nový druh whisky a hurá poloprázdným busem zpět. Na posledních 20 minut řádné hrací doby už jsem doma. Domácí mne halasně vítá, nabízí mi pivo, oplácím mu ohnivou vodou a jdu se zahřát do sprchy.

  Ten výlet byl za 95 liber zadarmo... a nebude mít pokračování, neb jsme se jej následující víkend odmítli účastnit, byť v programu byla exkurze palírny výslovně uvedena.

  P.S.: Děkuji ředitelovi Liborovi za laskavé korekce, cenzuru i Lagavulina 16 years old.

  Související články:
  Hampejzův Skotský deníček III. (16.07.2010)
  Hampejzův Skotský deníček II. (15.07.2010)
  Hampejzův Skotský deníček I. (09.07.2010)

  ( Celý článek! | Autor: Hampejz | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )

   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook