Maňa říkala

Dnešní datum: 28. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Cesta k Protinožcům


  Vydáno dne 06. 01. 2006 (4028 přečtení)


  Díl čtvrtý: Týden v Alice Springs


  Jak jsem naznačil již v závěru předchozího dílu, příjezd do Alice Springs pro nás příliš radostný nebyl. Naše první cesta vedla do místního autoservisu. Tam se na to podívali a konstatovali, že to bude trvat tak týden. Problém totiž byly náhradní díly, které se musely přivézt až z 1500 km vzdáleného Darwinu. Městečko Alice Springs je ospalá díra uprostřed Austrálie, ve státě Northern Territory. Obklopena je pustinou. Poblíž je pohoří MacDonnell Ranges. Má asi 30 000 obyvatel a z toho je hodně Aboriginálců (19%). Pro Aboriginálce byla zrovna zima, takže zatímco my jsme chodili jen v kraťasech a tričkách s krátkým rukávem, oni se vyhřívali na slunci v zimních bundách a čepicích. Aboriginálci jsou většinou závislí na sociálních dávkách. Čekání na sociální dávky si krátí poleháváním v parcích. Výplaty jsou v Austrálii vždy po týdnu, místní říkají, „aby to hned neprochlastali.“

  V celé Austrálii se alkohol může prodávat pouze ve speciálních obchodech, které se jmenují Bottle Shopy. Pro nás je to strašný nezvyk, v žádném supermarketu flašku chlastu nekoupíte. Po desáté hodině tyto obchody zavřou a pokud nemáte zásobu, máte smůlu. V Alice Springs navíc platí ještě zákaz prodeje alkoholu v dopoledních hodinách – to aby Aba nebyli ožralí už od rána. Problém s Aboriginálci je zejména v noci. Opilí jsou si schopni lehnout téměř kdekoliv. A protože jsou černí, splývají se silnicí a nejsou vidět. Náš průvodce, který ve městečku nějakou dobu bydlel, nám povídal historky, jak je několikrát málem přejel.

  Ale teď k našemu programu. Jelikož ve městečku celkem nic k vidění není, podnikali jsme výlety po okolí, kde je spousta turistických atrakcí. Poprvé jsem si vyzkoušel automatickou převodovku (chudáci spolujezdci, kteří skončili na předním skle, by mohli povídat; holt, člověk má jednu nohu navíc a tak ji občas použije – místo spojky je ale brzda) a 190 km za hodinu. V Northern Territoty je neomezená rychlost. Asi i proto je tam nejmíň dopravních nehod. Vlastně jsme ani žádnou neviděli – to by se u nás nestalo.

  První turistickou atrakcí kousek od Alice je obratník Kozoroha (The Tropic of Capricorn). Na silnici je nakreslená čára a u silnice odpočívadlo se skulpturou. Jako všichni správní turisti jsme se fotili jednou nohou v tropech a druhou v subtropech. Naše další výlety směřovaly ke dvěma atraktivním průrvám, jmenovitě k Simpsons Gap a Standley Chasm. Je tam voda, vlhký chladný vzduch a zeleň, skalní wallabi, prostě příjemná relaxace pro lidi z rozpáleného a suchého Alice Springs.

  Následující výlet jsme směřovali do Kings Canyonu, který je situován asi 330 km západně od Alice Springs, ve Watarrka National Parku. Jede se tam hodně po prašných silnicích, takže je to celodenní výlet. Cestou jsme potkali stádo divokých velbloudů, které náš průvodce naháněl autem, abychom si je mohli lépe nafotit. Velbloudi zde zůstali po afgánských karavanách, které transportovaly zboží od severního pobřeží - dokud se nepostavila silnice, která spojuje sever a jih kontinentu a je známa pod názvem Stuart Highway. Nepotřebná zvířata pak jednoduše vypustili a jim se ve volné přírodě daří dodnes. Cestou jsme se zastavili na Kings Creek Station, kde si někteří z nás zaplatili krátký vyhlídkový let helikoptérou (asi 800 Kč na přibližně 10 minut). Do vlastního Kings Canyonu jsme dorazili pozdě odpoledne, takže jsme proběhli okružní, devítikilometrovou vyhlídkovou trasu nad kaňonem a začalo ne stmívat. Stálo to ale určitě za to – ještěže nás Bilda k tomuto výletu doslova dokopala.

  Další zajímavostí je Rainbow Valley, nějakých 70 km jižně od Alice. Jde o nádherný skalní útvar, který hraje všemi barvami. Nejlépe vypadá, když je jezero naplněné vodou a když skály osvítí zapadající slunce. My jsme tam byli v době, kdy jezero bylo vyschlé, dopoledne a ještě navíc bylo zataženo. Ale i tak to stálo za to.

  O něco dále, přibližně 150 km jihozápadně od Alice, jsou Henbury Meteorite Craters, kde asi před 4 700 lety dopadl železoniklový meteorit velikosti asi dvou beček piva (našlo se 500 kg kovu). Meteorit se těsně nad zemí rozpadl a jeho části vytvořily 12 kráterů, z nichž ten nejmonumentálnější má délku 180 m a hloubku 15 m. Kráter je dodnes možno rozeznat, je to síla. To musela být pěkná řacha.

  Každý den jsme se chodili ptát do autoservisu, jak to s naším autem vypadá. Oprava se ale dále protahovala. Rozhodli jsme se proto udělat výlet k Ayers Rocku, který je situován přibližně 500 km jihozápadně od Alice. Tento monument, který leží v samém centru Austrálie, byl cílem našeho 2000 km dlouhého výletu napříč kontinentem. Cestou jsme se stavili na archeologickém průzkumu v oblasti písečných dun, který realizoval náš průvodce Laďa. V Austrálii platí odlišné zákony – nic se tu nesmí sbírat. Takže pokud archeologové dělají průzkum a něco najdou, mohou to zvednout, změřit, popsat, vyfotit, zaměřit a musí to položit zpět. Je to tak kvůli Aboriginálcům, kteří každý předmět považují za dědictví jejich předků a nepřejí si, aby se s ním jakkoliv manipulovalo. Dokonce i věci z muzeí se dnes musejí vracet aboriginálským komunitám a ty je zakopávají nebo likvidují. Navečer jsme dorazili do díry jménem Erldunda, kde je odbočka ze Stuart Highway na Lesseter Highway, která vede na západ k Uluru – Kata Tjuta National Parku, který je odtud již jen 250 km. Přespali jsme v motelu a brzy ráno vyrazili směr vysněný Ayers Rock. Ale o tom bude další díl.

  Obrázky:

  Obratník kozoroha, Bilda s Gastonem na obratníku, Láďa v tropech, ps a sedící Sojka v subtropech.
  Obratník kozoroha, Bilda s Gastonem na obratníku, Láďa v tropech, ps a sedící Sojka v subtropech.

  Simpsons Gap, tůňka obklopená strmými stěnami křemencových skal.
  Simpsons Gap, tůňka obklopená strmými stěnami křemencových skal.

  Rock Wallabi v Standley Chasm
  Rock Wallabi v Standley Chasm

  Divocí velbloudi a náš náhradní Nissan Xtrail 4WD. Doprava dříve a dnes.
  Divocí velbloudi a náš náhradní Nissan Xtrail 4WD. Doprava dříve a dnes.

  Bilda ve vrtulníku
  Bilda ve vrtulníku

  Naše výprava u Kings Canyonu
  Naše výprava u Kings Canyonu

  Procházka ve vyschlém jezeře v Rainbow Valley (v nefotogenickou dobu).
  Procházka ve vyschlém jezeře v Rainbow Valley (v nefotogenickou dobu).

  Henbury Meteorite Crater – tak tohle udělal jeden z meteoritů o velikosti bečky piva.
  Henbury Meteorite Crater – tak tohle udělal jeden z meteoritů o velikosti bečky piva.

  Archeologický růzkum v písečných dunách. Nutno zmínit, že tuto lokalitu objevila Bilda, když šla na záchod.
  Archeologický růzkum v písečných dunách. Nutno zmínit, že tuto lokalitu objevila Bilda, když šla na záchod.  Související články:
  Cesta k Protinožcům (15.03.2006)
  Cesta k Protinožcům (21.12.2005)
  Cesta k Protinožcům (04.09.2005)
  Cesta k Protinožcům (22.08.2005)

  ( Celý článek! | Autor: ps | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook