Maňa říkala

Dnešní datum: 28. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Tradiční Vánoční povídka pro ctěné čtenářstvo Maňi


  Vydáno dne 23. 12. 2005 (3123 přečtení)


  Rok se s rokem sešel, kalná rány byla s jistou dávkou pravidelnosti střídána s těmi méně kalnými, narodilo se nám pár nových čtenářů a co já vím, žádný letos neumřel, tož s vrcholícím časem vánočním si počtěte vánoční povídku


  Naše rodina je úplně normální rodina. To je potřeba si říct předem, protože mnozí by o nás mohli soudit jinak, což by byl fatální omyl. Takže ještě jednou, naše rodina je fakticky úplně normální.

  Proč vám to říkám? Protože byste se na to stejně zeptali. Protože ste stejně zvědaví jako kdokoliv jiný. Protože i ten pán, co se mě včera v průjezdu vyptával na různé věci, se kterými jsem mu nebyl schopen příliš pomoct, tak ten byl taky zvědavý. Protože tak to na tom světě prostě je. Ale abych se dostal k věci.

  Máme ve škole jednu paní učitelku. Což není až zas tak zvláštní. Zvláštní není ani to, že nenosí podprsenku a má hezký zadek. To je moc hezké. Méně hezké je to, že přestože je mladá a hezká a pěkně se usmívá, tak zadává neskutečně blbé úkoly. Prostě je to pěkná kráva, ať už má či nemá průhlednou halenku, i když samozřejmě je lepší, když má. Ale o tom tady nechci mluvit. Chci mluvit o tom blbém úkolu, který nám zase včera zadala.

  Prý, popište vaše vánoce. Ježíšimarjá, jak asi tak můžou vypadat? No, přece úplně stejně jako kdekoliv jinde. Kdybych byl eskymák, nebo aspoň domorodec z Fidži, našel bych pro takový dotaz pochopení, ale kromě Kachníka, jemuž je už 27 let a má jisté zkušenosti se životem, jsme všichni z naší třídy obyčejní druháci střední školy. Až na toho Kachníka, což je případ sám o sobě a hodně zajímavý, máme všichni úplně podobné, ne-li stejné vánoce. Prostě kráva.

  Ostatně naše vánoce vypadají každý rok stejně a zhruba takto, takže posuďte sami, jak je to u vás. Jak řikám, myslím, že úplně stejné...

  Štědrý den je v sobotu, v pátek se už nejde do školy, ale člověk se stejně nevyspí, protože matka běhá po bytě. Tečka. Matka když běhá tak dupe a to se člověk prostě nevyspí. A ještě k tomu řve na otce, který měl, jak to s oblibou každý rok nazývá, předvánoční firemní slezinu za účelem utužování neformálních vztahů na pracovišti. Zřejmě se to utužování protáhlo, protože odešel ve středu v podvečer a vrátil se až dnes, čili v pátek. Předloni se z neformálního utužování vztahů na pracovišti vyklubala v srpnu nemanželská ségra, naštěstí ne moje, ale kamarádova, jehož otec sedí v kanclu s tím mým. Předloni se dokonce jeden z jejich kolegů vrátil den po dnu štědrém, za což byl doma po zásluze obdarován. Prostě normální firma, nic co byste neznali.

  Otec nakonec vstal a že půjdeme shánět kapra. Nu dobrá, říkám si, určitě lepší než vysávání s matkou. Jsem jedináček a tak trpím za všechny nenarozené sourozence tím, že jsem s železnou pravidelností zapojován do různých domácích prací. Naposledy jsem byl nucen leštit okna jakousi švédskou hadrou a pak jsem se styděl pozdravit sousedovic kluka. Shánění kapra s mírně se motajícím otcem bude jistojistě lepší.

  Takže v 11 jsme vyšli a teď jsou 3 a sedíme s tatou v Konibaru. Kapr se vesele dusí v igelitce pod stolem, otec má třetí velké pivo a zrovna pije rum, já srkám třetí malé pivo a malý rum a po těle se mě dělá krásně. Letos to bude Bonifác, suše konstatuje otec. Abych vám to vyvětlil. Jako každá rodina držíme určité vánoční zvyky a tradice. Jedním z nich je, že na štědrý den jíme kapra s bramborovým salátem a že od nepaměti pojmenovává otec kapra podle některého ze zesnulých příbuzných. Prý aby z toho chudák nebožtík taky něco měl a byl jaksi s námi. A Bonifác je dědeček, kterého já moc nepamatuju, ale měl za manželku moji babičku, která nás přivítala ve dveřích s hlubokým povzdechem, soustrastným pohledem na matku a kroucením hlavou. To jako když jsme za zpěvu Nééééseeeééééem váám novííííííny, nekoukejte... přiťapkali domů. V podvečer. Skoro v noci.

  Otec mívá občas poránu divné nápady. Celou štědrovečerní sobotu chodil s biblí v ruce, v každou celou hodinu nás svolával k modlitbě, vykládal nám cosi o stědrovečerní kontemplaci a nebezpečí mamonu, zamknul ovladač od televize do baru a poměrně často se chodil přesvědčovat, jestli se neztratil. Mimo to nám uložil velký půst. Babička to kvitovala s povděkem, neboť je z Hané a hluboce nábožensky založená. Matka to nekomentovala, neboť se pokoušela z Bonifáce vytáhnout jakési tajemství, které jí dědeček před smrtí pozapomenul říct. Dívaje se na tu nebohou rybu, napadlo mne, že některé vánoční zvyky umí být setsakra sugestivní.

  Kdo káže vodu, pije víno. Zlaté prase sem neviděl a nakonec se provalilo, že otec mezi modlitbami spořádal polovinu salátu. Bonifác nepromluvil a tak ho teď již matka s bábrlí smaží na pánvi. Převlékám se do svátečního a přemýšlím nad tím, jestli mám šanci dostat z toho debilního úkolu aspoň trojec. Venku padá sníh a sousedovic Jaroslava mi říkala, že se mám zítra zastavit, že mi dá velké překvapení. Přemýšlím, co by to tak asi mohlo být, a vám ostatním přeju hezké svátky, hodně Božího požehnání a spokojený nový rok.  Související články:
  VANOCE podle Duly (20.12.2007)
  Vánoční povídka (23.12.2004)

  ( Celý článek! | Autor: Hampejz | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook