Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Cesta k Protinožcům


  Vydáno dne 21. 12. 2005 (3363 přečtení)


  Díl třetí: Z deštného pralesa do nitra kontinentu


  Poté, co jsme opustili deštný prales při pobřeží Pacifiku, stočili jsme se do vnitrozemí. Cílem bylo městečko Alice Springs (asi 2000 km vzdušnou čarou). Po cestě jsme potkali řadu turistických zajímavostí, ale i dalších nevšedních zážitků. Ale abych nepředbíhal, začnu pěkně chronologicky.

  Jeli jsme poměrně pustým územím směrem na západ, zhruba po hranici Queenslandu a Nového Jižního Wallesu, směrem k nalezištím drahých opálů, kde jsme plánovali menší přestávku a další pokus o zbohatnutí. Kolem silnice byly cedule, které projíždějící závisláky upozorňovaly, jak dlouho nebude žádná další hospoda a že je poslední možnost koupit alespoň nějaké lahváče. Do jednoho z nejznámějších opálových polí Lighting Ridge jsme dorazili v okamžiku, kdy přes Austrálii přecházela studená fronta a v noci bylo kolem nuly. Děsná kosa, oblékli jsme na sebe všechny hadry, které jsme si přivezli, koupili dva litry Portského na zahřátí, ale moc se to nedařilo. Naštěstí jsme objevili zdejší atrakci – termální bazén s více jak 40 stupňovou vodou. Voda je zde čerpána z podzemí, je to v oblasti zvané Great Artesian Basin. Bazén nás zachránil, leželi jsme v něm do deseti, pak šli spát, někdy o pěti už nás zase probudila zima, tak jsme jeli znovu do termálka a sledovali jsme z něj východ slunce. Jo, stojí za to zmínit, že tato atrakce byla zadarmo. Poté, co se oteplilo, jsme vyrazili na opály do úplné pustiny, kde ještě ani nejsou vesnice, jen claimy, vstupy do šachet, vysloužilá technika, shluky stavení hledačů pokladů a občas nějaká pochybná hospoda. Na improvizované benzince mají jeden generátor, takže když vám chtějí ohřát hamburger, musejí odpojit stojany a zapojit troubu a naopak. To jim ale nebrání mít v hospodě plazmovou televizi. Campovali jsme u hald, na kterých se deponuje překopaný materiál z dolů (vrstva s opály je asi 15 metrů pod zemí). Sojka si musel odskočil do buše a vrátil se s agamou, kterou vytáhl z nějaké díry. Byla jakási ztuhlá, tak jsme ji nahřívali u ohně, ale hýbat se moc nechtěla. Ráno na haldách bylo překvapivě živo. Kromě dobrodruhů z celého světa tam byla i spousta Aboriginálců. A všichni se přehrabovali v haldách bílého jílovce. Občas jsme našli i nějaký opál, ale většinou jen bezcenné kousky. Cenný kus se pozná podle hry barev na slunci. Zajímavá byla strategie Aboriginálců. Poté, co zjistili, že se někdo zdržuje příliš dlouho na jednom místě, hned se tam sesypali jako kobylky a snažili se ho vytlačit. Zajímavá strategie, narozdíl od bílých nevydrželi na jednom místě. Přitom šance něco najít byla ve všech hromadách přibližně stejná. My jsme se ale vytlačit nedali a pár kousků jsme našli. Nicméně jsme opět nezbohatli. Jen Sojka našel kousek, který místní hospodský a překupník v jedné osobě ohodnotil na 500 AUD, což je na naše asi 9 táců. Ale Sojkouš neprodal a dovezl ho domů ženě. Asi se tam ale občas i něco najde, protože navečer tam přišli překupníci a nabízeli svoje služby. A Aboriginálci povídali o velmi drahých kusech, které tam našli. My jsme ale za dva dny, které jsme na místě strávili, nezbohatli, a proto jsme se raději vypravili na další známé opálové naleziště v Quilpie a pak dále do vnitrozemí.

  Cestou jsme potkávali kdejakou havěť, spoustu klokanů, emu a dokonce i divoké prase. Jednou jsme vyrušili varana, který hodoval na přejetém klokanovi. Kvůli fotce jsme ho pronásledovali do buše, snažil se ale před námi prchnout a zlověstně syčel. Na silnicích ve vnitrozemí platí pro nás zajímavá pravidla. Takzvané Road Trains, kamiony až se třemi návěsy, mají vždy přednost. Je třeba sjet za krajnici a nechat je projet. Řidiči se při míjení zdraví pokynutím ruky. Je to jediné rozptýlení na cestě, zvláště, když člověk potká jen tři auta za den. Pak je problém nezazmatkovat a uvědomit si, že v Austrálii se protijedoucímu autu musí vyhnout zleva.

  Další atrakcí bylo Lark Quarry – 95 miliónů let staré dinosauří stopy. Člověk má zvláštní pocit, když stojí u šutru, ve kterém jsou otištěny stopy dávno vymřelých dinosaurů – velkého tyranosaura (9 m) a malých theropodů a ornitopodů (půlmetrové dravé potvůrky – známé z Jurského parku). Určitě se vyplatilo přenocovat u nedalekého polního letiště a počkat na prohlídku muzea. Ztratili jsme tam ale celé dopoledne a jelikož jsme měli trochu časový skluz a nechtěli někde shánět ubytování, udělali jsme osudové rozhodnutí - celonoční jízdu do Alice Springs. Když se začalo šeřit, natankovali jsme plnou nádrž v poslední výspě civilizace před pustinou – ve vesnici jménem Boulia. Dali jsme poslední pivo v hospodě plné Aboriginálců, někteří se sice chtěli družit (Gaston), ale některým z nás to připadalo poněkud drsné – tak jsme raději zdrhli. Před námi byla už jen 750 km dlouhá a prašná Plenty Highway (něco jako u nás polňačka) přes Simpson Desert. Cestou jsou jen tři stanice, kde se dá přes den koupit palivo. Na Plenty Highway je pouze jediná turistická atrakce – obří termitiště. A taky klokani. A krávy. A jedna z těch mrch se nám stala osudnou necelou půlhodinu před svítáním a necelých 150 km od Alice Springs. To tupé zvíře stálo uprostřed silnice a v okamžiku, kdy jsme ho míjeli těsně po krajnici, udělalo osudový krok. Jeho hlava se potkala s naším blatníkem. Bum, světlo v prdeli, maska, blatník a kapota poškozeny. Co se stalo krávě nevíme, pouze se za námi ze tmy ozývalo bučení. Nebyli jsme takoví hrdinové, abychom se jí šli zeptat a raději jsme o kousek popojeli. Poté, co jsme zjistili, že auto je pojízdné, jeli jsme dál, do servisu. Do Alice Springs jsme dorazili časně ráno, ne v příliš dobré náladě. Auto ale bylo pojištěno. To v Austrálii znamená, že jsme zadarmo dostali ubytování na týden (po dobu opravy) v likusáku v místním campu (s klimatizaci, kuchyňkou a sociálním zařízením) a náhradní vozidlo – Nissan Xtrail (platili jsme si ale naftu). A před námi byl týden v samém centru Austrálie. Ale o tom zase někdy příště.

  Důležité upozornění: poslední možnost zásobit se alkoholem
  Důležité upozornění: poslední možnost zásobit se alkoholem

  Kosa v Lighting Ridge
  Kosa v Lighting Ridge

  Východ slunce v termálku
  Východ slunce v termálku

  Stanování pod haldou
  Stanování pod haldou

  Hledání drahých opálů na haldách
  Hledání drahých opálů na haldách

  Zmrzlá agama
  Zmrzlá agama

  Cesta do vnitrozemí
  Cesta do vnitrozemí

  Dinosauří stopy v Lark Quarry
  Dinosauří stopy v Lark Quarry

  Varan se snaží uniknout do buše
  Varan se snaží uniknout do buše

  Obří termitiště na Plenty Highway
  Obří termitiště na Plenty Highway

  JAuto po nárazu do krávy
  Auto po nárazu do krávy

  Je dobré řídit se dopravními značkami
  Je dobré řídit se dopravními značkami  Související články:
  Cesta k Protinožcům (15.03.2006)
  Cesta k Protinožcům (06.01.2006)
  Cesta k Protinožcům (04.09.2005)
  Cesta k Protinožcům (22.08.2005)

  ( Celý článek! | Autor: ps | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook