Maňa říkala

Dnešní datum: 27. 11. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Low-endové míchané nápoje aneb eintopf špiritus


  Vydáno dne 07. 10. 2005 (6814 přečtení)


  S blížícím víkendem jsem se v odpoledním klidu jal trochu zavzpomínat a možná tím dát trochu inspirace na nastávající dny volna. V tomto článku se hodlám věnovat low-endovým míchaným nápojům, jejich účinkům jsme se spolu s úhlavním kamarádem Náměstkem oddávali dlouhou řadu večerů na domovské stanici, dnes už zaniklém Sanny baru.


  Tyto driáky často vznikaly jako odpověď na nápoje míchané na diskotékách mladými nagelovanci. Vynikají nevalnou chutí, zato o to pozitivnější cenou a nepřekonatelnou mírou kreativity. Jako základní suroviny jsme používali lihoviny a likéry, které je možno nalézt v každém nápojovém lístku správně IV.-ky s větrákem. Jedná o pivo, rum, vodku, zelenou, borovičku (též mordovičku či borax), vaječný koňak, griotku a také absint, ten tady slouží výhradně jako palivo. Těmito pochutinami se nadstavují limonády, nebo džusy.

  Tyto driáky lze dále členit do dvou kategorií a sice long drinky, které mohou zahánět žízeň a short drinky, které slouží výhradně pro přivodění stavu deliria.

  První jmenované se vyznačují značným objemem, což neznamená, že by bylo nutné sedět u jednoho celý večer. Naproti tomu druhá kategorie se vyznačuje relativně malým objemem, nicméně tento je do značné míry kompenzován vysokou koncentrací alkoholu.

  Vydejme se tedy zkoumat první skupinu, tedy objemnější žízněhasiče. Jako první oblíbený driák bych zmínil obecně známou slitinu piva a zelené, lidově nazývanou "Magické oko". Pro jeho nevalnou chuť jsem jej začal vytvářet na tancovačkách. Vysvětlení je prosté. Kamarád, který zjistil že mám pivo, prahnul po něm často tak, že mi po jeho půjčení k ochutnání zbyla slabá polovina. Přidáním panáku zelené se toto stalo opravdu odpudivé jak barvou, tak chutí. Stejně lze v pivu utopit rum, nebo vodka. Další směska je trochu méně alkoholická a proto je oblíbená hlavně v letních měsících. Bohužel nebyl nikdy přesně pojmenován. Do půllitrové sklenice příjde 1/3 litru džusu z černého rybízu, zaleje se dvojkou vína a okoření malým panákem rumu. Vznikne tak velmi svěží nápoj s nebezpečným účinkem. Tímto dílem jsem často opíjel neoblomné slečny, no někdy se i zadařilo. Další, také letní mix, je z kuchyně mého bývalého kolegy a spoluhráče Atamana. Říká mu prostě - kolaborant. Skládá se z 1/3l. Kofoly a velké borovičky. Lze taky použít slabšími povahami pro kamufláž jedinečné chuti pálenky s chutí a vůní hodonínského lesa.
  Podskupinou těchto vysokoobjemových driáků je rovněž řada nápojů, která maskuje alkohol za různé ovocné šťávy. Klasickým příkladem je vodka zazděná v pomerančovém džusu. Efektně vypadá modré curacao taktéž v pomeranči. Okolí je ohromeno modrozelenou barvou této směsky. Tyto nápoje se již staly klasickými, proto se o jejich dalších příbuzných nebudu zmiňovat.

  Zajímavá je rovněž skupina, která dokazuje co všechno se dá schovat v toniku. Krom klasického Bavoráka je totiž možné utopit ve 1/3l toniku becherovku (běžně nazýváno beton), rum, nebo dokonce Borovičku. Tímto spojením lze získat nápoj podobný vůní a chutí směsi Ginu a toniku, no cenová relace je bližší masovým vrstvám povalečů. Úctyhodný nápoj je TGV (čti TéŽéVé). Vznikne prostým smícháním toniku, ginu (lze úspěšně aplikovat Borovičku) a vodky. Podobnost s francouzskými rychlovlaky není čistě náhodná.

  Nyní se pojďme věnovat druhé kategorii a sice tzv. short drinkům. Ty jsou oblíbené pro vysokou barevnost a kolikrát i hořlavost. Inspirováni do jisté míry fenomenálním "Maršalem Malinovskym" jsme se pustili do vývoje hořlavého nápoje nesoucího název VS. Vznikne nalitím malého vaječňáku, malé griotky a půlky malého absintu do velké štamprle. Doporučuje se pít brčkem při tlumeném osvětlení. Další oblíbený driák je "Mozek". Vzniká litím tenkého proudu vaječného koňaku do štamprle z půlky naplněné griotkou. Kdo nevěří, ať to zkusí. Slabší povahy tuto dobrotu pro její barevnost mohou odmítnout. Kdo už neví co by, může zkusit „Highway to Hell“, dálnici do pekla dlážděnou směsí borovičky a absintu v poměru 1:1. A když už jsme u těch barev, musím zmínit i tak zvané "Vodníkovo semeno". Jedná se o zelenou nalitou do velkého panáku zjemněnou smetanou primárně určenou do kávy. Máme dokonce i alternativu pro zchudlé milovníky tequily. Stačí k tomu plátek citrónu, špetka soli a slovácká tequila zavná Borkila je na světě. Opravdu efektně vypadá nápoj s názvem „Semafor“. K jeho vytvoření poslouží zelená, rum a griotka. Je ovšem potřeba uvědomit si fakt, že právě rozdílná hustota může za to, že se vrstvy vzájemně nemíchají a zůstanou pěkně jedna na druhé. Proto lejem nejdřív zelenou, pak griotku a na závěr rum.

  Jako perličku zde mám slátaninu obou hlavních skupin, tedy velkých a malých driáků s názvem „Horníkův zával“. Vznikne jednoduše. Do půllitru se postupně naskládají čtyři velké panáky libovolných 40%-ních lihovin a zalejou se malým pivem. Variabilita tohoto zabijáka je obrovská, nicméně nedoporučuje se zkoušet ji v jeden večer.

  To je od mé maličkosti pro tentokrát vše a nezapomeňte před odchodem k testům výše popsaných slitin zkontrolovat přítomnost léků tlumících zvracení a bolest hlavy ve své lékárničce!  ( Celý článek! | Autor: Chátra | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook