Maňa říkala

Dnešní datum: 27. 11. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Cesta k Protinožcům


  Vydáno dne 04. 09. 2005 (3856 přečtení)


  Díl druhý. Přes Carnarvon Gorge zpět k pobřeží Pacifiku.
  Cestou z naleziště safírů jsme se stavili v Národním parku Carnarvon Gorge. Jak již název napovídá, jde o rokli, kterou protéká potok Carnarvon Creek. Přítomnost vody umožňuje růst bujné vegetace. Toto místo proto bylo vyhledáváno již původními obyvateli Austrálie – Aboriginálci. Na základě archeologických výzkumů je známo, že v okolí rokle se pohybovali již před 19 500 lety, přímo v rokli je doložena jejich přítomnost před 3 600 lety. Roklí vedou turistické trasy k uměleckým památkám Aboriginálců – Art Gallery a Cathedral Cave (ta je vzdálena asi 9 km od výchozího bodu).

  Noc jsme strávili ve stanu v kempu, který je situován přímo u výchozí stanice. Byla tam sprcha s teplou vodou, což byl po týdenním pobytu v prašné buši skvělý zážitek. Studená voda byla zadarmo, teplá stála jeden dolar – ten se házel do automatu přímo ve sprše. Interval byl tak skvěle nastaven, že se člověk stihl namydlit a teplá idylka skončila. Tak jsem musel připlatit ještě jeden dolar na spláchnutí.

  Pobyt v rokli byl po týdnu ve vyprahlé buši vítaný, bylo tam příjemné klima – vlhký a chladný vzduch. Ráno jsme vyrazili po turistickém chodníku proti proudu potoka k Art Gallery. Art Gallery je malý převis, který je pokrytý malbami a rytinami Aboriginálců. Malby jsou provedeny jasně červenou hlinkou a představují negativní otisky bumerangů, sekyrek, nádob na vodu, stop zvěře a lidských rukou. Rytiny jsou ještě zajímavější – až na výjimky jsou zde vyobrazeny výhradně ženské vnější pohlavní orgány. Stovky orgánů. Je otázkou, jestli by se tato „umělecká galerie“ neměla jmenovat spíše „pornografická galerie“. Jen pro zajímavost, zatímco interpretace ostatních symbolů jsou na cedulích, u vagíny je napsáno „symbol neznámého významu“. Prudérní společnost jsou ti Australané. Ve srovnání se schematizovanými kosočtverci, které jsou charakteristické pro naši kulturu, aboriginálské vagíny jsou zaoblené a se zvýrazněným klitorisem. Význam maleb ani rytin není znám. Nebo, že by nám chtěli něco vzkázat? Ještě pro doplnění – umělecká díla jsou přísně chráněna, za opuštění turistického chodníku je tam pokuta 235 000 australských dolarů (dolar je přibližně za 19 korun, takže to dělá neuvěřitelných asi 4,5 miliónu). Poté, co jsme se nabažili uměleckých zážitků, vyrazili jsme k další atrakci. Cílem byla Cathedral Cave. Je to ve skutečnosti také jen velký převis, který je vyzdoben podobně jako Art Gallery. Znavení cestou jsme se svalili k odpočinku na lavičkách a začetli se do deníku, který tam ležel. Jaké bylo naše překvapení, že jsme za posledních několik měsíců již třetí expedice z Brna, která na toto místo dorazila. Tak jsme tam také nechali vzkaz – pro další Brňáky.

  Odpoledne jsme vyrazili východním směrem. Cílem byla farma, kde jsme udělali krátkou přestávku. Opět jsme se zajeli vykoupat na nekonečně dlouhou a opuštěnou Ross Beach, kde jsme měli možnost dovádět v až dvoumetrových vlnách. Po dvou příjemných dnech strávených na farmě jsme vyrazili podél pobřeží na jih do Brisbane. Cestou jsme se zastavili na vyhlášené duhové pláži – Rainbow Beach. Zde nás zastihla jediná bouřka kterou jsme v Austrálii zažili. Byla vydatná – pět metrů, které nás dělily od zaparkovaného auta stačilo, abychom byli úplně promočení. V Brisbane jsme strávili dvě noci. Nenechali jsme si ujít prohlídku města, které je velmi mladé. Před 150 lety tam ještě téměř nic nebylo, dnes má 1,5 miliónu obyvatel a rozkládá se na ploše o průměru asi 100 km. V Austrálii mají prostě jiná měřítka. Navštívili jsme i místní muzeum, ve kterém jsou umístěny multimediálně zpracované výstavy o fauně, flóře, nerostném bohatství a historii. Vstup do muzea je zadarmo. To aby ho každý Australan měl možnost navštívit. To je ale opět o těch jiných měřítcích než na jaká jsme u nás zvyklí.

  Z Brisbane jsme vyrazili do vnitrozemí. Pohybovali jsme se podél hranic Queenslandu a New South Welsu. Zde jsme navštívili deštný prales, konkrétně Lamington National Park. Prales to byl jak má být. S roztodivnými stromy, které jsou propleteny liánami. Člověk tam může jít i po lávce, která je zavěšená v korunách stromů ve výšce asi 15 metrů, případně může vylézt po žebříku do koruny mohutného eukalyptu – tato vrcholová vyhlídka je ve výšce asi 30 m. Další zajímavostí byly duté liánové stromy. Ty vznikly tak, že liány obalily hostitelský strom tak dokonale, že ho zadusily. Strom vyhnil a zůstal jen obal z lián, který připomínal živý komín. Dovnitř se vešel i člověk. Abych nezapomněl, vstup do parku je opět samozřejmě zadarmo.

  Poté jsme vyrazili do centra Austrálie vstříc dalším dobrodružstvím. Cílem byla naleziště drahých opálů. Ale o tom zase až příště.

  Obrázky:

  Stanování mezi palmami a Eukalypty
  Stanování mezi palmami a Eukalypty

  Červené otisky v Art Gallery
  Červené otisky v Art Gallery

  Pičí stěna v Art Gallery
  Pičí stěna v Art Gallery

  Detail pičí stěny
  Detail pičí stěny

  Bilda zasněně na Rainbow Beach hledí směrem na Fraser Island
  Bilda zasněně na Rainbow Beach hledí směrem na Fraser Island

  V deštném pralese
  V deštném pralese

  Liány jsou pevné a dá se na nich i houpat
  Liány jsou pevné a dá se na nich i houpat  Související články:
  Cesta k Protinožcům (15.03.2006)
  Cesta k Protinožcům (06.01.2006)
  Cesta k Protinožcům (21.12.2005)
  Cesta k Protinožcům (22.08.2005)

  ( Celý článek! | Autor: ps | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook