Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Cesta k Protinožcům


  Vydáno dne 22. 08. 2005 (3659 přečtení)


  Díl první

  Než jsme se rozhodli vstoupit do svazku manželského, říkali jsme si, že ještě jednou někam vyrazíme. Někam, kde jsme ještě nebyli. Za exotikou. Tak jsme využili pozvání našeho kamaráda Ladi a vybrali Austrálii.
  Jelikož cesta na opačnou stranu zeměkoule něco stojí, uvažovali jsme, jak si tam něco přivydělat. Volba padla na hledání drahokamů. Konkrétně safírů a drahých opálů. Zdál se to být geniální plán.

  Tak jsme se jednoho dne sbalili a odjeli do Prahy (z Brna ani Kunovic se zatím do Austrálie nelétá). V Praze jsme měli dost času, tak jsme zasedli do restaurace a posilnili se mnoha pivy – někteří z nás letěli poprvé a potřebovali se uvolnit. Uvolnění jsme asi byli dokonale, poněvadž z letu do Frankfurtu si nic nepamatuji. Poté, v letadle společnosti Singapore airlines s krásnými letuškami, během letu do Singapore už stačilo jen udržovat hladinu alkoholu plechovkovými pivy. Singapore je nádherné obrovské letiště, s klimatizací, se orchidejovými zahradami s bazénky, s ozdobnými rybami, s kilometrovými halami s koberci a pojíznými pásy pro líné a nemohoucí. V restauraci na střeše letiště, kde stálo pivo 180 korun, jsme poznali, co jsou to tropy – je to jako parní sauna. Singapore totiž leží na rovníku. Kdybychom měli více peněz, dalo se relaxovat ve střešním bazénu. Po šesti hodinách čekání jsme nastoupili na další stroj a letěli do Brisbane. Tam na nás čekal Laďa s expedičním vozem Nissan Patrol 4WD (náhon na všechny čtyři je v Austrálii nutnost) a hodil nás na 500 km vzdálenou farmu jeho rodičů. Cestou jsme se stavili v Australia ZOO, která patří známému šílenci a krotiteli krokodýlů Stevu Irwinovi. Ale o tom třeba napíšu v některém z příštích dílů, který se bude věnovat australské fauně.

  Měli jsme 4 dny na aklimatizaci. Pár kilometrů od farmy byl Pacifik a dlouhé opuštěné pláže s vlnami. Idylka. Udělali jsme i náš první výlet do buše. Šli jsme jen na kopec nad farmu. Vybavili jsme se vysokými koženými botami a dlouhými kalhotami. Překvapilo nás, že místní jdou v kraťasech a bosí. Pak jsme poznali proč. Naše ponožky byly plné obtížně odstranitelných semínek trávy, kterou tu nazývají spear-grass. Taky jsme se docela potili. Nemusím podotýkat, jak jsme se neustále rozhlíželi a kontrolovali na co šlapeme. Ten den jsme viděli jen několik větších pavouků. Ti ale dělali pavučiny, tak se jich nebylo třeba obávat. Kousnutí bychom přežili. V Austrálii totiž platí pravidlo, že ti opravdu nebezpeční pavučiny nedělají.

  Pak už jsme ale vyrazili na safíry do nitra Austrálie (australsky Outback), konkrétně do vesniček s prozaickými jmény Sapphire a Rubyvale. V tomto prostoru je známé naleziště safírů. A protože v Austrálii platí pravidlo, že na australské nerostné bohatství má právo každý Australan, je tam vytyčen také prostor, kde může kutat každý, kdo tam přijede. I my. Není to skvělý přístup? Australština má pro hledání drahokamů speciální slovo – fossicking. Hledači jsou pak fossickers. Oblasti, kde se hledají drahokamy se říká Gemfield. My jsme byli v Gemfield s názvem Reward, v části Washpool.
  U Sapphire

  Rozbili jsme stan v buši. Postrašeni přáteli, kteří nás již dlouho před odletem seznamovali zejména s australskými jedovatými živočichy, jsme se neustále rozhlíželi kolem sebe. První noc se náš průvodce opil a usnul. Ocitli jsme se sami v buši. Některým z nás se ale chtělo na záchod. Museli jsme v noci do buše, kde neustále něco šustilo (později jsme zjistili, že to byli malí klokani, kteří nám chodili ujídat zásoby – největší zábavu jim dělaly šustící igelitové pytlíky). Měli jsme pěkně nahnáno. Když si vzpomenu na vykonávání potřeby za neustálého svitu baterky, která propátrávala okolí, jestli se neblíží nějaké nebezpečí, směji se ještě dnes. Ráno nás probudil neskutečný řev ptáků, zejména papoušků Kakadu, Lori a nějakých ptáků podobných krkavcům. Dali jsme snídani. Pozorovali jsme nádherně vybarveného papouška Lori horského, který nás při jídle pozoroval z nedalekého stromu. Pak na nás začal i nalétávat. Po chvíli jsme pochopili, že chce chleba. Tak jsem si ho ochočili a on k nám létal na snídani po celý týden. Není to skvělý zážitek, když vám v buši papoušek zobe z ruky?
  Bilda s ptákem

  Po snídani jsme se dali do práce. To se vybere místo, kde si myslíte, že jsou nějaké safíry. Pak začnete kopat krumpáčem štěrkovou vrstvu. Nasucho se to přeseje a pak propláchne – musí se šetřit vodou protože je tam vzácná a je ji nutné dovážet z velké vzdálenosti). Propláchlý štěrk se přebírá. Safír se pozná tak, že se pěkně leskne. Tak tuto činnost jsme provozovali celý týden. Naše nálezy ale nebyly moc slavné. Ve výkupně nám paní majitelka řekla pouze „sorry boys“ a doporučila, ať neztrácíme naději a kopeme dál. Že se občas něco cenného najde. My jsme ale našli pouze drobné kousky, jeden větší safír (bohužel nečistý) a pak jednu destičku pěkného kvalitního safíru (asi 1 cm velkou). Tuto destičku (po vybroušení) můžete vidět v Bildině snubním prstenu.
  Kopání a přesívání safíronosného štěrku

  Týden strávený v buši jsme zakončili velkou párty. Po týdnu v buši jsme definitivně odložili vysoké boty a zbytek cesty jsme chodili výhradně v sandálech. Taky náš přirozený strach z nepříjemných zástupců australské fauny částečně zmizel. Ráno už jsme jen zakopali prázdné lahve od piva (v Austrálii se nevrací) a zbourali stan. Poté jsme se vydali dále. Cílem byl, po krátké zastávce na farmě, Ayers Rock v centru Austrálie. Ale o tom zase třeba někdy příště.
  Ráno po pařbě

  Nakonec jsme tedy nezbohatli ve smyslu finančním, přesto byl ale náš život byl obohacen o spoustu skvělých zážitků a cenných zkušeností.

  Zde čtěte Gastonovy oficiální články Austrálie očima hranického antropologa  Související články:
  Cesta k Protinožcům (15.03.2006)
  Cesta k Protinožcům (06.01.2006)
  Cesta k Protinožcům (21.12.2005)
  Cesta k Protinožcům (04.09.2005)

  ( Celý článek! | Autor: ps | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook