Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  Najvyšší hora Zeměgule


  Vydáno dne 10. 06. 2004 (5670 přečtení)


  reportáž s fotografiemi o hrdinné objevitelské cestě
  Matesa a Hampejza

  (kliknutím na fotku zobrazíte další část)  Klikni pro pokračování

  Jednoho dňa sa Mates přiřítil z práce jak bůřka od Buchlova a povidá ňa: „Tož sém ti dneska byl v práci.“ Významně sa na mě podíval, snáď si myslél, že si myslím, že nebýl. Ubezbečíl sem ho, že vím, že on na rozdíl ode mňa chodí do práce. To ho viditelně uspokojilo, lebo aspoň spokojeno zamlaskál. Pak pokračovál: „Byl sem ti s chlapama na šatně...“ zas na mňa čumjél jak dyby si myslél, že si myslím, že nebýl. Nebýl jako né že by nebýl s chlapama, ale s babama, na šatně, tak na mňa čumňél, ale já sem ho ubezpečovál, že je ně naprosto jasné, s kým tam jako býl. Pak zase pokračovál: „No chlapi se složili a kůpili si Blesk a tam ti kurňa psali, že najvyšší hora zeměgule ti neleží v tom Ondaláju či kde, ale čoveče že kdesi na pomezí, teho, no, Pšonska a Slovenska. Že v tých Tatrách či kde jak už sme tam kdysi byli.

  Tož to sem zas čumél já. Nejsu blb. Maximálně studovaný blb. Ale toto ňa neučili, to sém slyšél poprvé. Eném sem se trochu vzpamatovál, opravíl sem Matesa, pedagogický pud je u mě silně vyvinutý, že né v Ondaláji, ale v Nondaláju, a že né v Pšonsku, ale v Pzszoncsku a né na Slovensku, ale u Čoboláků a né v Tatrách, ale kdesi v Játrách, prostě tam a že sme tam kdesi byli a pak ně to došlo.

  Váhavo som sa Matesa optál: „Už tam nekdo býl???“
  „Néééééé!“
  Zkůmavo som sa na Matesa podívál: „ :-? ”
  „Jóóóóó“
  A jeli sme.

  Klikni pro pokračování Cesta vlakem ubíhala vesele. Tradičně nočním rychlíkem R 202 Chopin a tradičně sme sa opíjeli z dobrého Rumu po kapkách. Šak eném do té doby než nás v Přerově ajznboňák vyhodíl z vagónu, že dál už to jede eném jako lůžkáč, čili že náš vagón odpojujů. Tož jujů sme nedělali, ale pro změnu sa velmi divili. Bylo nám oznámeno, že toto je poprvé co to tak je, že už ty naseďéní po celé trase vlaku vagóny zrušili a estli se nám to nelíbí, že si máme stěžovat a tak a onak a podobně. Proč nám to neřekli na informacích den před odjezdem vlaku? Nevěděli, no my sme věděli, že sa eště neco stane. Stalo sa toto.

  Promptně sme nalezli do lůžkáča a počali smlouvat. Vybaven zkušenostma cestovatele po Ukrajině, šel sem první do ruského lůžkáču. Tam sa se mnů nikdo nebavíl. Tož myslél sem si o sobě víc a nevypadál sém snáď najhůř. Rakušáci se bavili, otázka je, estli smíchy či se mnů, či jak. Poláci se báli kontrolora a s ČD ajznbońákem sem se hádál, důfaje, že se budem hádat až do Ostravy a tam utečem na alternativní spoj nebo aspoň na pivo. Mates vyměkl a s kurvama zaplatil požadovanou částku před Hranicama na Moravě, já chvílu za Hranicama, bez kurev. Tož inteligent, ne? Pak došel jiný ČD páprda, že dyž máme tu jízdénku, tož u něj ta lůžka. Tak nám pomalůčku zlehka došlo, že tady cosi smrdí. Mates už eném kurvovál, ale tak nějak to klení spíš pak už jen šeptál. Tož to zas já odhodil inteligenční předsudky a hádal sem se statečně, leč marně. Točili sme se v báječném argumentačním kruhu až než cosi obejda z ČD zakvíkal, odběhnůl a zavolál na nás policajty. Aspoň sem sa policajta optál, estli nechce pětikorunu. Lebo když sem ho viděl poprvé, tak sem ho cele ignorovál a až po pěti minutách co na mě jaksi divno civěl sem sa ho optál co jako chce a co se do teho plete. Neměl uniformu a vypadál tak, že kdybyste ho potkali, tož byste mu tu pětikorunu dali. Bez optání. Zašermovál průkazem a já vědél, že je to v prdeli. Zaplatili sme podruhé a šli se jako ubytovat. Leželi sme v postelách a říkali si, že se aspoň ty 4 hoďky prospíme. Nikolivěk. Došel ten ČD***** co na nás poslal policii a jal se mě cosi s jízdním řádem vysvětlovat, že jako nemáme nárok si na nic a někoho a nedej Bože něj stěžovat a je to naša chyba, že nám podali den předtím špatné informace a eště mosíme zaplatit pokutu 20,- Kč každý. Myslím si, že tak důrazně, stylisticky čistě a lexikálně bohatě sem eště nikdy nikoho do prdele neposlal. Už se neobjevil ani on, ani policajt. Zato se objevil polský ajznboňák a kam že jedem. Ukázál sem mu lístky, pokývál hlavů, cosi drmolíl a odešel snima. Spali sme dál. Po půl hodině sme stáli s Matesem 5 km za hranicema ČR, sice už v Polsku, ale legendární R 202 Chopin mizel v dáli a my dumali, co se to s nama tu noc vlastně děje. On se totiž ten Polák vrátíl s polským řádem a mapů a ukázál nám, že musíme vystůpit, přestůpit a že oni jedů inama, inam a vůbec, estli to chceme stihnůt, tak honem ven.

  Rezignovaně sme vlezli do toho vlaku co měl jet tam kam sme potřebovali a než se zabarikádovali v kupéčku, šel sem za průvodčíkama a slovanským koktejlem = českým jazykem, ruskou bolavou dušou, polskou drzostí a slovenským čobolotobolstvom jim sdělil, že jim nic nezaplatím a pokud už snáď ano, tak leda v českých korunách a budu chtět do koruny vrátit a že si mají české drobné sehnat kde chcou, protože nemám ty jejich prachy a že su nasraný a že estli to nepojede tam kam si myslíme že to má jet, tak že se stane velké neštěstí. Asi to bylo působivé, bo sme sa dostali kam sme potřebovali.

  Klikni pro pokračování Popisovat ovšem, že do Zakopaného to bylo eště s dvuma přestupama a ten první měl prodlevu 3 hodiny plus 30 minut zpoždění, že čekárny vypadaly jak vypadaly = nemaje skel v oknech byla tam tak hrozná zima, profukoval větr a podobně, to je nad moje sily i po půl roce. Prostě o tomto v Blesku nic nepsali!!!!

  Klikni pro pokračování Leč v Zakopaném sa slnko ligotalo jak úsměv galánečky, kántor nám směnil peniazky, aji bankomat sme našli, hospodu s točenou plzeňskou dvanáctkou, no co nám mohlo chybět? Posnídali sme, nakůpili jakési jedlo, o kerém sme sa domnívali, že bude jistě horolozecky vhodné, lebo sme si sebů z domu vezli enom rum, páč Božkov je Božkov a vyrazili do Kužnic. Tam je taková, no Pzsonczi tomu říkají Droga Lanowa, no bál sem se jak sůsedovic Anča před tů sjvatebňů noců s Matůšem Pobodálovým, ale vyvézlo nás to na horu a my se začali rozhlédat, co a jak.

  Byli tam už nějací lidi,

  Klikni pro pokračování ale Mates mě uklidňovál, že co si tak matně z toho Blesku pamatuje, všichni dou špatným směrem. Že on se chlapom díval sice jen přes rameno a krátce, poněvadž nepřispěl padošem, ale že my musíme tam

  Klikni pro pokračování a né tam,

  Klikni pro pokračování maximálně eště tak tam.

  Klikni pro pokračování Poznamenal sem, že bysme mohli jít eště tak onam.

  Klikni pro pokračování Tím se nám podařilo obsáhnůt veškerý viditelný obzor kol kolem a pocítili sme uspokojení a jisté zadostiučení. Nakonec sme se dali teda tam, kde se nám zdálo, že je nejmíň lidí a kopce najvyšší. Počáteční elán a nadšení nám jen kazilo poznání, že už jdeme v něčích stopách. Počáteční elán a nadšení se ztrojnásobilo, když sme vystoupali na první vrchol a stopy končily. Nevedly zpět, ani vpřed, vlevoni důlů či vpravo. Prostě zmizeli. „Boží znamení, naše kroky vede Bůh!!!“ křepčil Hampejz a modlil sa růženec. V horách sa stávají holt tragédie, pokřižoval se jako obvykle racionálně skeptický Mates. Leč kolem Hampejz hlavy se rozlila svatozář!

  Klikni pro pokračování Mates dumál, jak to ten starý komediant dělá, ale nedalo se nic dělat, Hampejz nic nedělal. Pak sme sa vydali dál. Vzduch byl řídký a hodina pokročilá. Trochu se dělalo mlhavo a zamrzala nám voda. Začali sme pomalu chápat, že pokus o výstup na najvyšší horu zeměgule nebude jak vylézt s Odehnalovic Božků na Barborku. Bez dvojsmyslů, prosím, začínalo jít do tuhého! Ale zatli sme zuby a dali vyniknout našim nezlomným povahám! My to musíme dokázat. Pro Maňu, pro svět, pro sůsedovic Blaženu. Musíme!!! A pak z mlhy vystoupila TA hora. Bleskem popisovaná jako Kóta SK-PL 9750. Pche!!! My sme věděli hned, jaké jí dáme méno. To je Hora Maňa! Velká Omolota Maňa! Maňa Matka! Majestátná a zamlžená, tajemná a čistá, prostě Maňa Maňina Maňa. Dali sme si poslední doušek vody, vzali do ruk speciální horovalašky a vzhůru! Vrcholu sme dosáhli 19. 12. 2003 v 15:21 SEČ. Nadmořská výška podle Matesova speciálního výškaměru vlastní konstrukce rafinovaně umístěném na vrcholu horovalašky bylo 9550 metrů nad Slovenskem a 9642 metrů nad Polskem!!! Nutno ovšem odečíst sedmdesát centimetrů od vrcholu jeho horovalašky po zem!!! I tak úctyhodný výkon! Mates si dal Startku na oslavu a mě aspoň vyfotil. Byli sme tam!!! Opojeni štěstím, řídkým vzduchem i Maňinou mlžnou atmosférou.

  Klikni pro pokračování Kolem byly boční vrcholy, některé tak rozsochaté, smyslně zamlžené, že se ani do objektivu nevlezly.

  Klikni pro pokračování Leč hodin bylo jak na Jalubském kostele a pomalu se smrákalo. Ale o tom, jak sme bivakovali na Matce Maňi, pokůšali Tatu Velků Lavinu, naštěstí nebýl doma a snáď, estli je po Mamě Maně, seďél zrovna v hospodě, setkali se s jejich dětmi Velkým Šutrem a Údolním Mrakem, o strastiplné cestě důle a podobně radši až příště. Pár fotek bezeslov závěrem mosí stačit. Snáď někdy u krbu v teple s čajem a Rumem.  ( Celý článek! | Autor: Hampejz | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook