Maňa říkala

Dnešní datum: 29. 06. 2022   | Hlavní drbna | Očem drbat | Na Chatě | Foto galérka | Mapa hospod OnLine:

  Hlavní maňu

  Foto týdne

Klik
Sháníme pro kamaráda z vojny flašinet. Pomozte!

  Veřejný dluh

  Najdi si to

Maňin Kúkl

 • Veblinky
 • Co si myslí sousedé
 • TOP 15 drbů
 • Důkladnější průklep
 • Pojďte k nám
 •   Informace
  Přístupy /od 10.5.2004/:
  [CNW:Counter]

  Maňa říkala (e-mail)
  ISSN: 1
  Copyright Maňa
  RSS

  Naše ikonka:
  Umístěte si odkaz na Vaše stránky

  FOTBAL, FOTBAL, FOTBAL!!!


  Vydáno dne 10. 02. 2004 (3902 přečtení)


  Jeden z těch, jež fotbalu tak trochu propadnul, se čtenářům velectěné Mani pokusí přinést několik postřehů, střípků a reportáží z fotbalového dění odžitého a odpitého na vlastní kůži a játra.


  JSEM TVOJE RADOST, TVOJE BOLEST,
  JSEM DAR, JSEM PROKLETÍ,
  SPOJENEC A NEPŘÍTEL,
  JSEM TVOJE PRVNÍ LÁSKA, TVOJE POSLEDNÍ ŠANCE,
  DŮVOD, PROČ SI TĚ ZAPAMATUJÍ, NEBO ZAPOMENOU.
  JSEM TVŮJ.

  VEM SI MĚ A HRA JE TVÁ.

  Su fanda svojeho klubu! A mnozí z Vás jste doufám fandové Vašich klubů. Počínaje něčím tak obskurním, jako je Bolkova 11 či Amfora, přes obecní mančafty, např. Sokol Vlkoš či SK Jablůnka, po prvoligové týmy, Synot Forever!!! Fandit se dá taky zahraničním týmům, Arsenal GO!, Arsenal GO! a na špici fandovství zůstává národní team. Kdo byl na podzim 2003 ve Vídni, ví o čem je řeč.

  Mezi čtenáři Mani je hodně fotbalových neumětelů. Taky hodně fanoušků, pár ultras a doufám, že žádný hooligan! Všem je určen můj nový seriál článků, jež se bude každý týden zabývat fenoménem fotbal, fandovstvím a mnohým věcem, jež s fotbalem možná zdánlivě nesouvisí.
  Začínají nám jarní odvety 1. Gambrinus ligy a do UH zavítá tým Brna. Sraz všech zájemců je v sobotu 9. 2. 2004 v Pivnici na Krčku ve 13.00. Máme se na co těšit. Brňáci v čele s Joh.nem se nám přijedou ukázat v plné kráse. Očekávám jejich slzy, naši radost a spoustu vypitého piva. Juhůůůůů. Autorův fotbalový absťák dosahuje absolutních rozměrů.

  SLOVNÍČEK POJMŮ:

  Fotbal - též kopaná. Hra pochází z Anglie. Hrají ji dva týmy, mužstva, s jedenácti hráči v poli na každé straně. Spodními údy, tělem, hlavou a za pomocí směšných pohybů se pokoušejí dotlačit míč do soupeřovy brány. Hra rukama je zapovězena. Dopravení míče do brány je tzv. gól vyvolávající neskutečné záplavy radosti, vzteku, nadšení, smutku, dětinskosti a štěstí jak u hráčů, tak u diváků. Obvykle ale jen u jedné poloviny z nich. Pro svá jednoduchá a zapamatovatelná pravidla se fotbal stal nejrozšířenější hrou na planetě Zemi.

  Týmy - seskupení malých děcek na prachovém hřišti, jež hrají fotbal. Jak postupem času stárnou, týmy mění svoji tvář, podobu a status. Hra, bolest, zklamání, radost a pocity štěstí zůstávají stále stejné. Bohudík.

  Divák - člověk, jenž sleduje hru v fotbal. Při sledování hry jím lomcují rozličné emoce, estetický pocit ze hry a bohužel občas i chuligáni. Diváky možno rozdělit do několika kategorií. Nejběžnějším a nejčastěji se na stadionech vyskytujícím je tzv. obyčejný divák, jež se moc nezapojuje do fandění, je nestálý a vůbec ve vztahu ke klubu nanicovatý.

  Např.: Soke a doufám že už ne BB.

  Fanoušek, fanda, fans - česky se dá říct jako příznivec. Jednotlivec či skupina jednotlivců, jež si z neznámých důvodů vybrala za svůj koníček sledování hry zvané fotbal, ztotožnila se s nějakým týmem a nepříčetně, nekriticky a doživotně se s ním ztotožnila. Spartě či Slavii umí fandit každý, ale víte co to je fandit klubu, který v životě nebyl lepší než 8. v tabulce?

  Např.: Tomík a kéž by BB

  Ultras - česky vlajkonoš. Typ fanouška, jež se s klubem a fotbalem nechal unést do té míry, že je ochoten cajdat se za ním přes půl republiky, na utkání fanaticky řve, pálí bengálské ohně, navštěvuje pokud možno i ty nejbezvýznamnější přáteláky i velká mezinárodní utkání. Má spoustu naivních snů a často bývá viděn zahalen do kusu hadru v barvách klubu se slzami v očích opile se klátit cestou ze stadionu. Obvykle se setkává se schovývavým úsměvem nefanoušků z řad přátel.

  Např.: Mates, Hampejz a kéž by Joh.n

  Hooligans - typ podlidí s nimiž normální divák, fanoušek a ultras nemá nic společného. Fotbal je nezajímá, neprožívají ho a klub berou jen jako identifikační zástěrku pro setkávání se s ostatními hovady za účelem fyzického násilí a pod.

  Např.: Naštěstí nikoho neznám osobně.

  Tímto na úvod, po neděli bude něco k zápasu s Brnem a vůbec k fenoménu "Domácí utkání".

  fanousci


  Související články:
  Výjezd do Walesu (15.11.2007)
  Jak se Pavel Nedvěd loučil v Uherském Hradišti (17.08.2006)
  Sázky na MS (19.06.2006)
  Stručná pravidla fotbalu (31.10.2005)
  Hooligan na Baníku (18.10.2005)
  Jak se ze mě nestal hooligan (22.03.2005)
  I. Gambrinus liga! La Liga! Serie A Calcio! Premier League! Bundesliga! Primera Division! Ale ta naše zaprděná liga je stejně LIGA! (11.08.2004)
  Výjezd na Baník (05.03.2004)
  Domácí utkání (18.02.2004)

  ( Celý článek! | Autor: Hampejz | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informačn e-mailVytisknout článek )
   

    Maňu zajímá
  Kdyby zápasil Dadula s panem Kö, vyhrál by Drahoš?

  -Ne, zpacifikoval by je robot. 
   (17 hl.)
  -ANO Drahoš je strašně silný 
   (18 hl.)
  -NE KÖ je strašně dlouhý 
   (17 hl.)
  -ANO ale musel by ho uběhat a průběžně okopkávat 
   (12 hl.)
  -NE KÖ by Drahoša ukecal, aby šli raději na pivo 
   (10 hl.)

  Celkem hlasovalo: 74


  Přidej vzkaz
    Žhavé novinky

  Záplavy v Evropě
  07.06.2016 06:38:19:
  Brrr, hnusná voda zatápí, kde se dá. Leč, nemohu si to odpustit, Francouzi by proti záplavám měli začít stávkovat! Tak se tam přece domáhá práv! Stejně tak z Bruselu už dávno měla přijít direktiva proti záplavám! Angelo, Jeane-Claude - jednejte!
  Lipan

  Vzkaz všem vyjebaným hackerům co si připadají děsně in
  24.05.2016 21:58:25:
  Jestli mi někdo z vás dojde pod ruku tak ho čeká takový výprask, že si za své PC nejméně měsíc nesedne....
  Drahomír Hron

  Stárnem
  27.04.2016 14:06:37:
  Ale žo to půjde tak rychle? Třeba z Königa je už atrapa....bohužel... https://www.eva.cz/zbozi/67239/kamera-venkovni-atrapa-solar-konig-sec-dummyca/
  xxw

  Mimozemšťani opět na slovácku
  01.04.2016 11:17:53:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8uUmteAJZQ
  Kronika Hluk

  MEDARDOVO ZVADLO
  24.03.2016 07:47:48:
  Timto vam vsem radi oznamujeme, ze Zasivarna U osla otvira v patek ve 14:00. V nedeli je opening party, na kterou vas s Luckou srdecne zveme. Zacatek v 16:00 Akce je v duchu snez, vypij a zaplat kolik chces. Vubec se nebranime tomu, abyste dosli uz rano zrovna z Hawaja... Tesime se, Lucka a Hampejz
  Lucka a Hampejz

  Becka
  23.03.2016 18:57:51:
  Tímto oznamují účastníkům oslavy.ze si s dary nemusí lámat hlavu.Vase přítomnost bude pro nás největší dar !!
  babb

  VELIKONOČNÍ BEČKA
  21.03.2016 18:54:58:
  U příležitosti dožití několika velikánů se koná tuto sobotu na Hawaji první jarní bečice. Všeho nechte a přijďte oslavit Dr. Hrona, Babinského a Tečákovi narozeniny. Ostuda bude veliká - mistr slíbil, že zahraje na židlu. V sobotu, Hawaj, od 14:00, ženy, děti a jiná havěť sebou.

  Psék
  18.02.2016 00:47:02:
  Milá Maňo,
  myslím, že by nemělo uniknout tvé pozornosti, že hrdina tohoto obskurního případu, onen Psík, je původem z Hradišťa (a nebo možná ne).,
  Obzvláště výživná je poslední kapitola s názvem Agent na výletě.,
  Ten příběh je tak neuvěřitelný, že jsem nabyla dojmu, že ve skutečnosti jde o únik ze scénáře nového filmu bratří Coenů.,
  Tvůj neinformovaný informátor, který všechno zapře ;-)
  rdm

  zajímavý web
  15.01.2016 14:18:18:
  http://jetencurakjesteprezidentem.cz/

  Dělobuch
  30.12.2015 20:50:27:
  Pro příznivce Mani a domácí kutily mám speciální tip na pořádnou rachejtli. Je to aktuální a tak může každý,třeba už zítra pořádně oslnit své prátele,ba co i nepřátele.Je to totiž pouze na vás,k jakému účelu bude využita.Takže k věci: Jako první si musíte sehnat asi půl metru dlouhý kus lešenářské trubky,jeden konec kladivem zploštíte a druhý taky,ale jen tak,aby se dovnitř dala vsypat následující směs.No teď mě ale napadá, jestli je to dobrý nápad..aby to zase nějakému volovi neurvalo třeba ruku.Takže nic..raději chlastejte a přeju hezkého silvestra.
  babb

    Facebook